BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 07.09.2020. n/z Logo banku Santander.

East News, Arkadiusz Ziolek

Santander zamyka aż 1000 oddziałów w swoim mateczniku. Do zwolnienia 4 tys. ludzi

6 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Santander zdecydował się na poważny krok i zamyka swoje oddziały w Hiszpanii. Wszystko ma się wydarzyć maksymalnie do lipca 2021 r. Czy polskie oddziały także mogą być zagrożone?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile osób zostanie zwolnionych

  • Jakie będą warunki zwolnień

  • Czy Santander dzięki temu zaoszczędzi duże pieniądze

Santander zamyka oddziały

Santander to największy hiszpański bank posiadający oddziały m.in.: w Polsce. Ciekawostką jest, że nazwa banku pochodzi od hiszpańskiego miasteczka - Santander. Nikt by nie przypuszczał, że ta dynamicznie rozwijająca się firma będzie chciała zamiar zamknąć swoje oddziały w Hiszpanii.

O decyzji Santandera mówiło się już jakiś czas temu, bowiem do mediów przedostały się informacje na temat szykowany przez spółkę zwolnień. Wówczas tamtejsza agencja prasowa EFE informowała o tym, że Santander planuje zwolnić, aż 4 tys. ludzi.

Kierownictwo nie chciało zostawiać swoich pracowników na lodzie, dlatego zaproponowało, że osoby powyżej 55. roku życia będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę. Obecnie w całym hiszpańskim Santanderze jest ich zatrudnionych ok. 4 tys.

Jednocześnie zarząd banku zapewnił, że ponad 1090 ze wszystkich zakwalifikowanych do zwolnienia, mogłoby znaleźć pracę w innych spółkach powiązanych z Santanderem. Prezes Santandera nie zaprzeczył w rozmowie z prasą, że zwolnienia mogłyby objąć także oddziały w innych krajach.

Szykują się zwolnienia w Santanderze

Osobom przechodzącym na wcześniejszą emeryturę Santander chce wypłacić odprawy pieniężne dochodzące do 250 tys. euro. Z kolei dla spółki zwolnienia oznaczają oszczędności na poziomie 1 mld euro.

Zwolnienia w Santanderze nie są spowodowane jedynie restrukturyzacją etatów, a przede wszystkim zamknięciem 1 tys. oddziałów w całej Hiszpanii - informuje portal bankier.pl. 

Santander chce, aby w miejsce oddziałów banku powstały inne placówki. Zarząd poinformował, że w kilkunastu miastach w kraju otwarte zostaną tzw. centra operacyjne, jednakże na ten moment szczegóły nie są znane.

Co ciekawe, jeszcze w połowie listopada mówiło się, że masowe redukcje etatów Santander chce przeprowadzić w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie ma się to wydarzyć do lipca 2021 r.

Jak możemy przeczytać na stronie banku, Grupa Santander ma obecnie na świecie 11800 oddziałów. Liczba klientów wynosi zaś 146 milionów.

Tagi:

Hiszpania

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >