Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Santander zamyka aż 1000 oddziałów w swoim mateczniku. Do zwolnienia 4 tys. ludzi
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:37

Santander zamyka aż 1000 oddziałów w swoim mateczniku. Do zwolnienia 4 tys. ludzi

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 07.09.2020. n/z Logo banku Santander.
East News, Arkadiusz Ziolek

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile osób zostanie zwolnionych

  • Jakie będą warunki zwolnień

  • Czy Santander dzięki temu zaoszczędzi duże pieniądze

Santander zamyka oddziały

Santander to największy hiszpański bank posiadający oddziały m.in.: w Polsce. Ciekawostką jest, że nazwa banku pochodzi od hiszpańskiego miasteczka - Santander. Nikt by nie przypuszczał, że ta dynamicznie rozwijająca się firma będzie chciała zamiar zamknąć swoje oddziały w Hiszpanii.

O decyzji Santandera mówiło się już jakiś czas temu, bowiem do mediów przedostały się informacje na temat szykowany przez spółkę zwolnień. Wówczas tamtejsza agencja prasowa EFE informowała o tym, że Santander planuje zwolnić, aż 4 tys. ludzi.

Kierownictwo nie chciało zostawiać swoich pracowników na lodzie, dlatego zaproponowało, że osoby powyżej 55. roku życia będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę. Obecnie w całym hiszpańskim Santanderze jest ich zatrudnionych ok. 4 tys.

Jednocześnie zarząd banku zapewnił, że ponad 1090 ze wszystkich zakwalifikowanych do zwolnienia, mogłoby znaleźć pracę w innych spółkach powiązanych z Santanderem. Prezes Santandera nie zaprzeczył w rozmowie z prasą, że zwolnienia mogłyby objąć także oddziały w innych krajach.

Szykują się zwolnienia w Santanderze

Osobom przechodzącym na wcześniejszą emeryturę Santander chce wypłacić odprawy pieniężne dochodzące do 250 tys. euro. Z kolei dla spółki zwolnienia oznaczają oszczędności na poziomie 1 mld euro.

Zwolnienia w Santanderze nie są spowodowane jedynie restrukturyzacją etatów, a przede wszystkim zamknięciem 1 tys. oddziałów w całej Hiszpanii - informuje portal bankier.pl. 

Santander chce, aby w miejsce oddziałów banku powstały inne placówki. Zarząd poinformował, że w kilkunastu miastach w kraju otwarte zostaną tzw. centra operacyjne, jednakże na ten moment szczegóły nie są znane.

Co ciekawe, jeszcze w połowie listopada mówiło się, że masowe redukcje etatów Santander chce przeprowadzić w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie ma się to wydarzyć do lipca 2021 r.

Jak możemy przeczytać na stronie banku, Grupa Santander ma obecnie na świecie 11800 oddziałów. Liczba klientów wynosi zaś 146 milionów.

Tagi: Hiszpania