Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Sądne dni dla zakazu handlu w niedzielę. Już niebawem zapadnie kluczowy wyrok
Radosław Święcki
Radosław Święcki 11.07.2021 02:00

Sądne dni dla zakazu handlu w niedzielę. Już niebawem zapadnie kluczowy wyrok

TK wywróci ustawę o zakazie handlu w niedzielę do góry nogami?
Flickr/Marco Verch

Jeszcze w tym miesiącu Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Czy po trzech latach sklepy znów będą otwarte w ostatnim dniu tygodnia?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • TK wyda niebawem wyrok ws. ustawy o zakazie handlu w niedzielę

  • Czy sklepy ponownie będą otwarte w niedzielę

  • Czy rząd planuje uszczelnienie ustawy ws. zakazu handlu

Zakaz handlu w niedzielę. Wyrok TK wywróci do góry nogami obecne zasady?

27 lipca Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie ustawy ograniczającej handel w niedzielę.

Wniosek do Trybunału w sprawie tejże ustawy złożyła w 2018 roku - w roku wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę - Konfederacja Lewiatan. We wniosku - jak przypominają wiadomoscihandlowe.pl - podkreślono, że ustawa nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy, gdyż powoduje skutki, których nie da się pogodzić z „obrazem demokratycznego państwa prawa”. Według organizacji wskutek wprowadzenia zakazu doszło do zwolnień i obniżenia wynagrodzeń w części branż.

Konfederacja Lewiatan jak zauważa Money.pl zaskarżyła cztery przepisy w ustawie, w tym ten regulujący zakaz wykonywania pracy w niedzielę.

Jak wspomniano, ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę wprowadzono w 2018 roku. Początkowo rzeczywiście mieliśmy do czynienia z ograniczeniem handlu, gdyż w pierwszym okresie obowiązywania regulacji (od marca do grudnia 2018 roku) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, w 2019 roku już tylko w ostatnią, zaś od 2020 roku mamy do czynienia z faktycznym zakazem, gdyż zakupy w większości sklepów można zrobić jedynie w siedem niedziel w roku.

Od początku obowiązywania regulacji część sklepów omijała jednak niedzielny zakaz handlu, stosując przy tym "furtkę", jaką jest możliwość przyjęcia statusu placówki pocztowej.

Rząd uszczelni zakaz handlu w niedzielę?

Obchodzenie zakazu nie uszło uwadze inicjatorom wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, czyli "Solidarności". Poseł PiS, a w latach 2002-2010 szef Związku Janusz Śniadek zapowiedział niedawno uszczelnienie ustawy o zakazie handlu w ostatnim dniu tygodnia, tak by w niedzielę mogły funkcjonować jedynie placówki, których istotną działalność stanowi odbiór i nadawanie paczek.

Na początku czerwca redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniem, czy rząd planuje zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę w związku z obchodzeniem tego zakazu przez część sieci. - W chwili obecnej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii nie są prowadzone prace zmierzające do dokonania zmian w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz. 936) - w kierunku, o którym mowa w zapytaniu - poinformowało nas Biuro Komunikacji resortu rozwoju, pracy i technologii.

- Natomiast organem uprawnionym do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy, zgodnie z ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1251) - dodało ministerstwo.

Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zapadnie już za nieco ponad dwa tygodnie wywróci obowiązujące regulacje do góry nogami i po trzech latach wszystkie sklepy będą znów w niedziele otwarte? Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: zakaz handlu