BiznesINFO.pl > Turystyka > Rząd przedłuży bon turystyczny? Mamy komentarz ministerstwa
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:20

Rząd przedłuży bon turystyczny? Mamy komentarz ministerstwa

bon turystyczny 500 zł
Arkadiusz Ziolek/ East News

Za chwilę minie 10 miesięcy od wprowadzenia bonu turystycznego 500 plus, który miał być wsparciem dla rodzin udających się na wypoczynek. Czasu i możliwości skorzystania ze świadczenia nie było jednak zbyt dużo, dlatego u progu wakacji zwróciliśmy się do rządu z pytaniem o to czy rozważa przedłużenie terminu ważności bonu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Termin realizacji bonu turystycznego mija w marcu 2022 r.

  • Czy rząd rozważa przedłużenie tego terminu

  • Ile dotychczas aktywowano bonów

10 miesięcy bonu turystycznego

Rok temu o tej porze żyliśmy kolejnymi zdejmowanymi przez rząd restrykcjami, a także kampanią prezydencką. Jedną z obietnic tejże kampanii stał się w pewnym momencie tzw. bon turystyczny.

Koncepcja bonu pojawiła się dużo wcześniej, bo w kampanii wyborczej przed wyborami do Sejmu w 2019 roku. Jej autorem było ówczesne Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii kierowane wówczas przez Jadwigę Emilewicz i jak wówczas mówiono, miałoby to być świadczenie, które pozwoli wyjechać na wakacje osobom najuboższym. 

Po wyborach parlamentarnych o bonie zrobiło się jednak cicho. Przypomniała o nim wiosną zeszłego roku - już jako wicepremier i minister rozwoju - Jadwiga Emilewicz, sugerując, że byłby to dobry pomysł na wsparcie dotkniętej pandemią branży turystycznej. 

Później trwały co najmniej kilkutygodniowe spory o to czym ma być bon, komu ma pomóc, aż w końcu wydawało się, że obecna ekipa w ogóle pomysł zarzuci. W pewnym momencie ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda ogłosił jednak, że bon będzie i skorzystają z niego dotychczasowi beneficjenci programu „Rodzina 500 plus”, tyle, że nie będzie on wypłacany w gotówce, a właśnie w formie bonu. 

Ustalono, że bon turystyczny należeć się będzie wszystkim rodzinom z minimum jednym dzieckiem (do 18. roku życia) i przyjmie wartość 500 zł (na każde dziecko). Opłacać nim można m.in. usługi hotelarskie, czy różnego rodzaju imprezy turystyczne, wyłącznie na terenie Polski.

Bon turystyczny zablokowany przez obostrzenia

Bon turystyczny wszedł w życie 1 sierpnia 2020 roku, czyli na półmetku zeszłorocznych wakacji. Tym samym czasu na skorzystanie ze świadczenia za wiele nie było. Gdy wakacje się skończyły dobra pogoda dopisywała całkiem długo, ale cóż z tego, skoro do Polski docierała druga fala pandemii i trzeba było przywracać znane z wiosny obostrzenia z zamykaniem hoteli na czele. 

Po drugiej fali przyszła fala trzecia, która rozpoczęła się mniej więcej w okresie ferii zimowych, które w normalnych warunkach byłyby idealnym momentem na skorzystanie z bonu turystycznego.

Większe odmrożenie restrykcji nastąpiło tak naprawdę dopiero po tegorocznej majówce. Redakcja Biznes Info zapytała Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii czy wpłynęło to na częstsze korzystanie z bonu turystycznego?

- W związku z odmrożeniem gospodarki odnotowano wzrost wykorzystania bonu turystycznego w płatnościach za imprezy turystyczne oraz usługi hotelarskie - odpowiada biuro prasowe resortu rozwoju, pracy i technologii.

Z danych przekazanych naszej redakcji przez resort wynika, że aktualnie liczba aktywowanych bonów wyniosła 1,55 mln. Tymczasem na początku lutego, gdy w związku z półrocznym funkcjonowaniem bonu zwróciliśmy się do ministerstwa o podobne dane, było to 1,10 mln, co oznacza, że w ciągu ponad tych trzech miesięcy pobrano prawie pół miliona bonów. Przypomnijmy, że uprawnionych do skorzystania ze świadczenia jest ok. 6 mln dzieci. 

Będzie przedłużenie ważności bonu turystycznego?

Termin ważności bonu turystycznego mija w marcu przyszłego roku. Czy zatem tegoroczne wakacje to de facto ostatnia szansa dla większości rodzin na jego wykorzystanie? 

Redakcja Biznes Info zwróciła się do resortu rozwoju, pracy i technologii z pytaniem czy rozważane jest wydłużenie terminu ważności bonu turystycznego. 

 - Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi analizy dotyczące możliwości wydłużenia terminu realizacji bonu turystycznego - odpowiada biuro prasowe ministerstwa.

Jest zatem nadzieja, że nie trzeba się będzie spieszyć. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]