BiznesINFO.pl > Energetyka > Rząd podjął ostateczną decyzję, węgiel będzie kosztował 996 zł za tonę. Ale nie kupisz ile chcesz
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 14.06.2022 16:53

Rząd podjął ostateczną decyzję, węgiel będzie kosztował 996 zł za tonę. Ale nie kupisz ile chcesz

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.
EAST NEWS

Rząd zdecydował, że zagwarantuje węgiel w cenie 996 zł za tonę. Minister Anna Moskwa powiedziała, co trzeba zrobić, aby z tej rządowej oferty skorzystać.

996 zł kosztowała średnio tona węgla w Polsce w 2021 r., wynika z danych GUS. Dlatego rząd zdecydował, że zagwarantuje Polakom węgiel w tym roku w tej samej cenie. Ma być to możliwe dzięki działaniom, jakie ustaliła dzisiaj Rada Ministrów.

Węgiel za 996 zł/t w składach z rządowego programu

Z racji wielkiego obłożenia sklepu internetowego PGG, rząd liczy na to, że w prywatnych składach opału ceny węgla będą także niższe. Składy, które będą chciały sprzedawać węgiel w cenie 996 zł za tonę i otrzymywać rządowe rekompensaty muszą przystąpić do specjalnego rządowego programu, który zobowiąże je do sprzedaży surowca w gwarantowanej cenie.

Programem będą mogły być objęte: spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i odbiorcy indywidualni. Przy czym dla każdego gospodarstwa domowego w cenie 996 zł/t będą dostępne 3 tony węgla, cytuje Annę Moskwę PAP.

Rozwiązanie ma odnosić się przede wszystkim do węgla importowanego do Polski po 16 kwietnia.

Potrzebne będzie zaświadczenie z CEEB

Minister wyjaśniła także, że pieniądze nie będą przekazywane Polakom "do ręki". Z gwarantowanej ceny będzie można skorzystać kupując węgiel bezpośrednio od PGG lub w składzie, którzy przystąpi do rządowego programu. Będzie można w ten sposób nabyć maksymalnie 3 tony węgla w cenie 996 zł za tonę. Konieczne będzie także pokazanie zaświadczenia z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w którym jest informacja o źródle ogrzewania w gospodarstwie domowym.

Maksymalna kwota dopłaty, którą skład węgla będzie mógł uzyskać od rządu za tonę węgla, to 750 zł.

Tagi: węgiel PGG