BiznesINFO.pl
Niedziele handlowe nie były przedmiotem dyskusji

Fot. Krystian Maj / KPRM, CC0

Rozpaczliwy apel branży do rządu, premier jednak nieugięty. Jest decyzja w sprawie niedziel handlowych

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Niedziela handlowa to już prawdziwa rzadkość w polskim kalendarzu. Na ten rok zaplanowano 7 handlowych niedziel, jednak w rzeczywistości będzie ich mniej, jeśli odejmiemy te, które przypadły na czasy lockdownu i zaostrzonych restrykcji. Stąd apel branż ce

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego domaga się branża handlowa

  • Czy niedziele handlowe rzeczywiście przyczyniają się do wyższej sprzedaży

  • Jak rząd tłumaczy niechęci wobec dodania niedziel handlowych do kalendarza

Niedziele handlowe prawdziwą rzadkością

W 2021 r. niedziel handlowych jest naprawdę niewiele. W kalendarzu pojawiają się zaledwie siedem razy, a kilka z nich już przepadło, ponieważ wiele sklepów i tak nie mogło się otworzyć ze względu na obostrzenia.

W związku z powyższym Polska Rada Centrów Handlowych już kolejny raz zwróciła się do władz z apelem o wyznaczenie nowych terminów niedziel handlowych w zamian za te, podczas których sklepy i tak nie mogły się otworzyć.

Przypomnijmy, że lockdown i zamknięcie galerii handlowych obowiązywały 31 stycznia i 28 marca 2021 r., czyli w dwie z siedmiu niedziel, które wyznaczono na ten rok jako handlowe.

Tym razem w niedzielę 28 marca - tuż przed Wielkanocą - handlowcy znów nie będą mogli skorzystać z możliwości prowadzenia działalności. Do dyspozycji zostały im jedynie pojedyncze niedziele handlowe w kwietniu, czerwcu i sierpniu oraz dwie w grudniu.

Branża handlowa chce, by rząd wyznaczył nowe niedziele handlowe

Wobec tego, że wiele niedziel handlowych zostało utraconych, branża handlowa liczy na to, by rząd wyznaczył nowe, które, chociaż częściowo, mogłyby pomóc zrekompensować stratę tych dni.

Jak podaje portal ceo.com.pl, w związku z wprowadzanymi obostrzeniami najemcy centr handlowych stracili już 50 mld zł (przychód utracony). Tym samym ucierpiały też budżety wynajmujących. Tu luka w przychodach wynikająca z poniesionych kosztów finansowania i wspierania najemców wyniosła 5,5 mld zł, czyli ponad połowę rocznych przychodów.

Otwarte sklepy to koszty dla firm

Argumentem władzy, który powtarza się w rozmowach dotyczących dodania nowych niedziel handlowych w kalendarzu, jest to, że otwarcie sklepów w nowych terminach miałoby poskutkować koniecznością podejmowania działań dostosowawczych po stronie przedsiębiorstw, co doprowadziłoby w rezultacie do większych kosztów po stronie firm.

Branża oczywiście nie zgadza się z takim stwierdzeniem, bo przecież każdy dzień, w którym może prowadzić sprzedaż, pomaga minimalizować straty ponoszone podczas zamknięć.

Warto zaznaczyć, że w tygodniach z niedzielą handlową, odwiedzalność centr handlowych rośnie aż o 20 proc., w porównaniu do tygodni handlowych, podaje portal. Wobec tego wydaje się, że stanowczość rządu wynika jedynie z braku dobrej woli po stronie władzy.

Zapytany o możliwość wprowadzenia dodatkowych niedziel bez zakazu handlu, premier Mateusz Morawiecki odpowiadał, że “taki temat nie był dyskutowany”.

Tagi:

Niedziela handlowazakaz handlu

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >