Kiedy podpisać rozdzielność majątkową.
Pixabay/mina6120
Autor Wiktoria Pękalak - 29 Września 2020

Rozdzielność majątkowa kontra wspólne finanse. Za którym rozwiązaniem jesteś?

Finanse to jeden z najczęstszych problemów w małżeństwach, który może przyczynić się do rozpadu związku. Każda para, która planuje ślub, stanie w końcu przed dylematem, czy ustanowią rozdzielność majątkową, czy ich majątek będzie wspólny. Który wybór jest lepszy?

Rozdzielność majątkowa a wspólne finanse

O tym, czy ustalicie rozdzielność majątkową czy wasze finanse będą wspólne warto ustalić jeszcze przed zawarciem małżeństwa. To pozwoli wam uniknąć papierologii i pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i stresu.

Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiuLidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiuCzytaj dalej

W Polsce, jeśli para nie zadecyduje inaczej, zaraz po ślubie z automatu jest ustanawiana wspólnota finansowa, dlatego wiele osób najzwyczajniej boi się strasznie brzmiącego słowa “intercyza”. Tymczasem w wielu innych krajach taki podział majątku jest całkowicie naturalny.

Są osoby, które twierdzą, że proponowanie intercyzy jest oznaką braku zaufania, czy wiary w związek. Doświadczenie pokazuje jednak, że wiele małżeństw nie przetrwa próby czasu. Według danych GUS z 2019 roku 33 proc. małżeństw rozpada się. W związku z tym być może podpisanie intercyzy nie jest wcale oznaką złej woli a najzwyklejszą w świecie zapobiegliwością i chęcią uniknięcia ewentualnych konfliktów?

500 plus z problemami. Nie zauważysz zmian, możesz nie dostać świadczenia500 plus z problemami. Nie zauważysz zmian, możesz nie dostać świadczeniaCzytaj dalej

Kiedy podpisać intercyzę?

Są sytuacje, w których rozdzielność majątkowa pozwoli uchronić całą rodzinę przed bankructwem, np. wtedy, gdy jedna z osób prowadzi firmę. Kolejnym argumentem może być chęć zakupu mieszkania na kredyt w momencie, w którym jedna z osób ma złą historię kredytową. Wtedy kredyt bierze osoba, której bank prędzej udzieli kredytu na lepszych zasadach.

Do tego dochodzi oczywiście wspomniana kwestia rozwodu. Rozdzielność majątkowa pomoże w tym wypadku zakończyć sprawę rozwodową szybciej i nie będzie problemu z tym, by sąd ocenił komu co się należy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dokładnie sprawdzili, w których sklepach jest najtaniej. Różnice są gigantyczne
2. Serce 17-latka przestało bić na 20 minut. Opowiedział co zobaczył po drugiej stronie
3. Umowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniej

Intercyzę warto podpisać także jeśli w małżeństwie istnieje spora dysproporcja w zarobkach. Dzięki temu nikt nie będzie miał poczucia, że kogoś utrzymuje.

Kolejna próba wprowadzenia emerytur stażowych. Seniorem zostaniesz nawet przed 60-tkąKolejna próba wprowadzenia emerytur stażowych. Seniorem zostaniesz nawet przed 60-tkąCzytaj dalej

To samo tyczy się osób, które świadomie zawierają związek z osobą, której pieniądze uciekają z portfela same - bez namysłu biorą chwilówki lub mają problem ze zbyt dużymi zakupami. To ochroni konto małżonka.

Decydując się na rozdzielność majątkową trzeba mieć jednak na uwadze także kilka innych istotnych kwestii. Należy pamiętać, że przy podziale majątku zmniejszy się wasza zdolność kredytowa. Kolejnym minusem jest to, że przy intercyzie niemożliwe jest wspólne rozliczanie podatku dochodowego.

Rozdzielność majątkowa możliwa jest w kilku opcjach:

Ustanowienie rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

Po ustaleniu rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków, osoba, która zarabia mniej, może zwrócić się do małżonka z prośbą o wyrównanie dorobków. Ma to zniwelować różnice wartości między majątkiem małżonków.

Rozszerzenie wspólności majątkowej

Polega na tym, że zostają uwspólnione składniki, które normalnie weszłyby w skład majątków osobistych.

Ograniczenie wspólności majątkowej

Polega na wyłączeniu określonych składników z majątku wspólnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Papier toaletowy, makaron i ryż znowu znikają z półek. W Polsce również padają niepokojące rekordy zakażeń, co dalej?
  2. Dziwne zdarzenie na warszawskiej "Patelni". Wszystko się nagrało
  3. Z kupnem mieszkania jeszcze się wstrzymaj. Niebawem będą aż 30 proc. tańsze
  4. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  5. Kontrole w sklepach, możesz zdziwić się na zakupach. Inspekcja powołuje się na jeden przepis
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku
Umowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniejUmowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniejCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News