Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Rosyjskie ogórki w polskich warzywniakach. Niedługo może być jeszcze więcej warzyw z Rosji
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 18.03.2023 08:47

Rosyjskie ogórki w polskich warzywniakach. Niedługo może być jeszcze więcej warzyw z Rosji

stoisko z warzywami
Domena publiczna

W Broniszach na największej giełdzie rolno-spożywczej w Polsce nadal można kupić warzywa z Rosji. Sankcje nie zabraniają sprzedaży owoców i warzyw z Rosji. 


 

Rosyjskie warzywa na polskim rynku

Od początku 2023 roku do 7 marca 2023 roku do Polski sprowadzono blisko 1666 ton rosyjskich ogórków, wynika z danych wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, na które powołuje się „Super Express”. 

Warzywa te znajdują się na największej giełdzie rolno-spożywczej w Polsce, gdzie zaopatrują się hurtownicy, więc trafiają one do warzywniaków w całym kraju.

Embargo na rosyjską ropę

Od sierpnia 2022 roku do Unii Europejskiej nie można sprowadzać węgla z Rosji. Sankcje wymierzone w Rosję mają na celu ograniczyć przychody Rosji i skłonić ją do zakończenia węgla z Ukrainą. Wprowadzono też szereg sankcji finansowych. 

W rozmowie z “Super Expressem” Jan Ardanowski, były minister rolnictwa w rządzie Mateusza Morawieckiego przekonuje, że embargiem powinny być objęte także rosyjskie warzywa. Przekonuje, że Polska powinna je wprowadzić, nawet jeśli inne kraje europejskie będą przeciwne.

Niedługo zacznie się sezon na inne warzywa, choćby pomidory, a to oznacza, że warzyw z Rosji będzie na polskim rynku jeszcze więcej. 

Warzywa tak, nawozy nie

Na sprawę zwracał już uwagę “Tygodnik Poradnik Rolniczy” w połowie 2022 roku. 

- To patologia, że w polskich restauracjach króluje dorsz i mintaj z Rosji, a my nie możemy przywozić nawozów z tego kraju - komentował wtedy Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, cytowany przez portal. 

Tagi: warzywa Rosja