BiznesINFO.pl
Twitter/President of Russia

East News

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

4 Października 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Rosyjska Duma Państwowa poparła przyłączenie obwodu chersońskiego i zaporoskiego oraz Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Aneksję poparło więcej osób, niż znajdowało się na sali. Powodem takiej sytuacji była “awaria techniczna”.

Jednomyślne poparcie

Niezależne rosyjskie media podają, że w Dumie przeprowadzono 4 głosowania, osobne dla każdego z terytoriów. Podczas jednego z głosowań na tablicy z wynikami odnotowano 411 głosów “za”, w innym 409, 412 lub 413. Tymczasem na sali znajdowało się mniej osób, bo zaledwie 408 deputowanych. 

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin stwierdził, że do takiego wyniku przyczyniła się “awaria techniczna”. Jego zdaniem wyraźne było jednomyślne poparcie członków parlamentu.

Rosyjska aneksja

30 września 2022 roku prezydent Władimir Putin ogłosił włączenie okupowanych terenów na wschodzie Ukrainy do Rosji. W tej sprawie wcześniej przeprowadzono “referenda” w obwodzie donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Takie działanie miało zachować pozory demokracji, choć raczej trudno mówić o wolnych wyborach, skoro mieszkańców zmuszano przemocą do wzięcia udziału w “głosowaniu”.

Rzekomo 96 procent głosujących było za włączeniem czterech obwodów Ukrainy do Rosji. Takie “wyniki” jednak nikogo nie dziwiły. Pojęcie "awarii technicznej" także nie jest niczym nowym w przypadku Rosji, wystarczy prześledzić historię gazociągu Nord Stream 1.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski podkreślił, że referenda są nielegalne. Przywódcy 27 krajów oraz liderzy unijnych instytucji potępili działanie Rosji. Również oni zgadzają się, że decyzje te są nieważne i nie mogą wywoływać żadnych skutków prawnych. Zapowiedzieli również zaostrzenie sankcji przeciwko Rosji.

Tagi:

Rosja

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >