BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Limity zakupów wprowadzono nie tylko w Rossmannie. Jednak czy jest to zgodne z prawem?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Rossmann wprowadził limit. Inni zrobili to samo

Ze względu na epidemię koronawirusa Polacy zaczęli szturmować sklepy. Kupują więcej niż zazwyczaj, na zapas, na wszelki wypadek. Z półek zaczęły znikać najpotrzebniejsze produkty: papier toaletowy, mydło, żele i płyny do dezynfekcji, a także makaron, ryż czy drożdże. Z tego powodu wiele sklepów - tak jak Rossmann - zdecydowało się wprowadzić limit danego produktu na jednego klienta.

Czy Rossmann miał prawo to zrobić?

Decyzja nie spotkała się z zadowoleniem konsumentów. Pojawiły się też wątpliwości, czy sklepy takie jak Rossmann robią to legalnie. Jak podaje serwis “Wiadomości Handlowe”, sprawie przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK orzekł, że działania sieci Rossmann oraz innych sklepów nie są niezgodne z prawem.  Urząd podkreślił jednak, że sprzedawcy powinni traktować wszystkich klientów na równi i nie odmawiać im możliwości zakupu sprzedawanego towaru.

„W sytuacji ogłoszonego stanu epidemii i możliwego okresowego zwiększonego popytu lub zmniejszonej podaży na kluczowe produkty np. medyczne, higieniczne lub żywnościowe sprzedawcy wprowadzający reglamentację oferowanych dóbr, w celu zapewnienia jak najszerszej ich dostępności, powinni każdorazowo rozważyć, kierując się obiektywnymi, racjonalnymi przesłankami, czy istnieje taka konieczność” - informuje UOKiK.

UOKiK: wprowadzenie limitu jest zgodne z prawem

“Konsumenci natomiast, dokonując decyzji zakupowych, powinni uwzględniać swoje rzeczywiste potrzeby oraz mieć na uwadze w tym czasie wymagającym solidarności również potrzeby innych. Konsumenci powinni być poinformowani o ograniczeniach ilościowych oraz traktowani w sposób niedyskryminacyjny” - wyjaśnia UOKiK.

Urząd zaznacza, że odmowa sprzedaży jest niezgodna z prawem w sytuacji, gdy sprzedawca nie podaje uzasadnienia takiej decyzji. Tym samym uzasadnione limity na zakupy, jasno komunikowane w sklepach i stosowane wobec wszystkich klientów są jak najbardziej legalne.

Tagi:

KoronawiruszakupyUOKiK

Podobne artykuły

Handel

Ruszyła Biedronkoloteria. Można wygrać 10 mln nagród, w tym również pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Port Gdańsk zyskał nowe połączenie. Świetne wieści dla polskiego handlu
Czytaj więcej >

Handel

Papryka nie jest zbyt droga. Jeden kraj chętnie kupuje ją z Polski
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszukali prawie 700 osób na „cudowne garnki”, niektórzy poszkodowani nieświadomie podpisali umowy kredytowe. Teraz ruszył proces
Czytaj więcej >

Handel

Skarbówka wkracza do akcji. Dzięki nowym narzędziom łatwiej wyłapie podejrzane transakcje
Czytaj więcej >

Handel

Po 70 latach działalności polska firma ogłasza upadłość. Wiele osób straci pracę, zadłużenie jest ogromne
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]