Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W których krajach mieszka się najdłużej z rodzicami? Polakom do wyprowadzki się nie spieszy
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 17.08.2020 02:00

W których krajach mieszka się najdłużej z rodzicami? Polakom do wyprowadzki się nie spieszy

Rodzice długo zapewniają młodym Polakom dach nad głową.
Pixabay

Gdzie rodzice najdłużej zapewniają dach nad głową?

Jak podaje bankier.pl, z danych Eurostatu wynika, że młode osoby pomiędzy 18 a 34 rokiem życiem najszybciej wyprowadzają się od rodziców w krajach skandynawskich. W Szwecji tylko 5,7 proc. tej grupy nadal mieszka z rodzicami, w Finlandii jest to 4,8 proc., a w Danii - jedynie 4 proc.  To dużo poniżej średniej unijnej, wynoszącej ok. 30 proc. W 2019 roku średni wiek, w którym młodzi Europejczycy opuszczali dom rodziców wynosił 26,2 lat.

Najwcześniej podejmują taką decyzję właśnie Szwedzi (17,8 lat), Finowie (21,8 lat), Duńczycy (21,1 lat) oraz obywatele Luksemburga (20,1 lat). W dość młodym wieku na opuszczenie rodzinnego gniazda decydują się także młodzi Estończycy, Francuzi, Niemcy i Holendrzy. Z kolei najdłużej rodzice zapewniają swoim dzieciom dach nad głową w Chorwacji (31,8 lat) i na Słowacji  (30,9 lat). Podobnie wygląda to we Włoszech, Bułgarii i Hiszpanii.

W Polsce rodzice długo dzielą z dziećmi mieszkanie

Młodzi Polacy także stosunkowo późno wyprowadzają się od rodziców. Aż 43,9 proc. osób w wieku 18-34 lat mieszka z rodzicami. Przewagę w tej grupie stanowią mężczyźni (50,6 proc.). Pośród kobiet pomiędzy 18 a 34 rokiem życia tylko 36,8 proc. nadal mieszka w domu rodzinnym. Średni wiek, w którym młodzi Polacy opuszczają rodzinne gniazdo to 27,4 lat, w tym - 28,5 w przypadku mężczyzn i 26,3 w przypadku kobiet. Jak podaje bankier.pl, według Eurostatu o tym, jak prędko dzieci wyprowadzają się od rodziców decyduje m.in. to, czy pozostają w związku albo czy nadal się uczą. Ważnym czynnikiem są także uwarunkowania kulturowe oraz dostępność mieszkań. 

<

Tagi: mieszkanie