BiznesINFO.pl
Restrykcje od poniedziałku 19 października

Unsplash/Anastasiia Chepinska

Już od jutra nowe restrykcje. Trzeba wiedzieć, na co się przygotować

18 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Restrykcje to już stały element pandemicznej rzeczywistości. W Polsce pokaźny pakiet nowych obostrzeń obowiązuje od soboty. Jakie ograniczenia czekają na Polaków od poniedziałku 19 października?

Nowe restrykcje od poniedziałku

Restrykcje to metoda przeciwdziałania koronawirusowi, na którą stawiają rządy wielu państw. Polska nie stanowi wyjątku od tej reguły - z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną rząd wprowadził nowe zakazy i nakazy, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. W czwartek władza ogłosiła nowe obszary bezpieczeństwa – do strefy czerwonej trafiły 152 powiaty oraz 11 miast wojewódzkich (m.in. Warszawa, Gdańsk czy Poznań). Wszystkie pozostałe regiony znajdują się w strefie żółtej.

Pod barwą czerwoną i żółtą kryją się restrykcje o różnym stopniu intensywności. Jakie obostrzenia czekają na mieszkańców tych stref od poniedziałku 19 października? Zmiany dotkną sfery społecznej – od jutra w strefie czerwonej obowiązuje bezwzględny zakaz organizacji imprez okolicznościowych np. wesel, konsolacji, chrzcin itp.

Z kolei w strefie żółtej w weselach i innych uroczystościach rodzinnych będzie mogło brać udział co najwyżej 20 osób. TVN24 podaje, że goście nie będą mogli uczestniczyć w zabawach tanecznych i mają obowiązek zasłaniać nos i usta do momentu zajęcia miejsc, w których będą spożywali posiłki.

Restrykcje w strefie czerwonej i żółtej

Restrykcje w imprezach okolicznościowych to ostatni punkt najnowszej, jesiennej strategii walki z koronawirusem. Pozostałe elementy pakietu dotkliwych obostrzeń obowiązują od soboty 17 października. W strefie czerwonej ograniczono liczbę osób w placówkach handlowych - w sklepach o powierzchni do 100 mkw. na jedną kasę ma przypadać pięciu klientów, a w przypadku oddziałów większych należy przestrzegać zasady 1 osoba na 15 mkw. Poza tym dopuszcza się zgromadzenia publiczne z maksymalnie 10 uczestnikami.

Natomiast w trakcie uroczystości religijnych obowiązuje limit 1 osoba na 7 mkw. Kluczową zmianą w strefie czerwonej jest przejście na tryb nauki zdalnej, z czym będą musiały zmierzyć się szkoły ponadpodstawowe już od najbliższego poniedziałku.

Z kolei w strefie żółtej dzieci ze szkół ponadpodstawowych będą uczyły się w formule hybrydowej (połowa uczniów stacjonarnie w szkole, połowa zdalnie w domu). Restrykcje dotyczą także organizowania kongresów, targów i konferencji, które od soboty mogą odbywać się tylko online. W zgromadzeniach publicznych w strefie żółtej może brać udział co najwyżej 25 osób. Wprowadzono także restrykcje w kościołach – w trakcie nabożeństw trzeba przestrzegać reguły 1 osoba na 4 mkw.

Wspólne restrykcje dla obydwu stref

Niektóre restrykcje obejmują swoim zasięgiem całą Polskę. Najważniejszą z nich są czasowe i osobowe ograniczenia w działaniu gastronomii. Od soboty w restauracjach i barach może być zajęty co drugi stolik. Co więcej, lokale działają wyłącznie w godzinach 6-21 (potem tylko na wynos).

Ponadto w transporcie publicznym może być zajęte tylko 50 proc. miejsc siedzących bądź 30 proc. wszystkich. Poza tym wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a sale kinowe mogą być zapełnione tylko w 25 proc. Restrykcje dotknęły także baseny, aquaparki i siłownie, które na mocy decyzji rządu ponownie zostały zamknięte.

Tagi:

MaseczkiKoronawiruszakaz

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >