BiznesINFO.pl
Restrykcje Mateusz Morawiecki

biznesinfo.pl

Ostateczne decyzje rządu, nowe zasady i restrykcje to już fakt. Konferencja premiera wprowadza poważne zmiany

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Kolejne restrykcje związane z pandemią zostały ogłoszone przez premiera RP Mateusza Morawieckiego na konferencji prasowej. Zweryfikowano medialne spekulacje o lockdownie.

Rząd wprowadza kolejne restrykcje w związku z pandemią

Nowe restrykcje stają się faktem. Rankiem 4 listopada, rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że o 14:00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Celem miało być ogłoszenie kolejnych kroków rządu w walce z COVID-19.

- Co do restrykcji i kolejnych obostrzeń informować będziemy na kolejnej konferencji prasowej. Nie chcemy informować o rozważanych wariantach, ale o konkretnych postanowieniach po podjęciu decyzji - mówił Müller cytowany przez RadioZet.

Od jakiegoś czasu media spekulowały o wprowadzeniu drugiego lockdownu. Jednak jeszcze niedawno szef KPRM Michał Dworczyk przekazał informację, że premier ma przedstawić nowe restrykcje i decyzje, które ograniczą funkcjonowanie i ilość kontaktów społecznych.

- Rząd z jednej strony ma oczywiście podstawowy obowiązek, jakim jest zadbanie o zdrowie i życie Polaków, z drugiej strony musimy myśleć o konsekwencjach gospodarczych tak daleko idących decyzji. Natomiast sytuacja rzeczywiście jest poważna  - informował Dworczyk.

Rząd od jakiegoś czasu utrzymuje, że stara się uniknąć drugiego lockdownu i wprowadzać ograniczenia tak, aby jak najmniej ucierpiała na tym gospodarka. Szczególnie, że już przy pierwszej fali odnotowano spory spadek koniuktury, kolejny lockdown mógłby być dla niej wyjątkowo trudny.

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia2. Dziennikarz znokautował Morawieckiego pytaniem o opiekę i zasiłki dla dzieci niepełnosprawnych. Nie wybrnął3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Nowe restrykcje, wiadomo już co z lockdownem

  • Klasy 1-3 przejdą na pracę zdalną, na razie do 29 listopada

  • Przedłużono naukę zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych do 29 listopada

  • Zamknięto placówki kultury, w tym Teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, oraz ogniska muzyczne do 29 listopada

  • Do tego samego terminu kościoły mają ograniczoną ilość wiernych do jednej osoby na 15 metrów kwadratowych

  • Zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Otwarte będą jedynie sklepy spożywcze, oraz z artykułami kosmetycznymi, środkami czystości, farmaceutycznymi, karmą dla zwierząt etc.

  • W handlu wprowadzono nowe ograniczenia do 1 osoby na 10m2 (w sklepach do 100m2), a w większych 1 os. na 15 m2

  • Hotele będą dostępne jedynie dla gości przebywających w podróżach służbowych (także do 29 listopada)

Mateusz Morawiecki zaapelował o zostanie w domu w miarę możliwości. Ponadto zaapelował do przedsiębiorców, aby wysyłać pracowników do pracy zdalnej (jeśli istnieje taka możliwość). Zaznaczył także, że kolejny krok może być lockdownem, co będzie katastrofą dla gospodarki.

Premier RP wypowiedział się także na temat protestów. Poprosił manifestantów o to, aby protestowali w internecie, ze względu na trudną sytuację pandemiczną. Dodał, że zarażenia przybywają w okresie ok. dwóch tygodni od protestów, co może doprowadzić do śmierci lub pogorszenia się zdrowia wielu osób.

Na konferencji prasowej zapowiedziano również wsparcie dla branż, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na restrykcje. Mateusz Morawiecki zdradził, że będą kontynuowane aktualne programy pomocowe, oraz wprowadzane nowe. Powrót do "normalności" najprawdopodobniej znów na wiosnę.

Na końcu premier zaapelował do wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów, aby solidarnie przestrzegać przepisów epidemicznych. Zdradził, że jeśli w ciągu tygodnia lub dziesięciu dni sytuacja się nie poprawi, zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Budweiser przekaże piwo zwycięzcom mundialu

Czytaj więcej >