Restrykcje Mateusz Morawiecki
biznesinfo.pl
Autor Konrad Karpiuk - 4 Listopada 2020

Ostateczne decyzje rządu, nowe zasady i restrykcje to już fakt. Konferencja premiera wprowadza poważne zmiany

Kolejne restrykcje związane z pandemią zostały ogłoszone przez premiera RP Mateusza Morawieckiego na konferencji prasowej. Zweryfikowano medialne spekulacje o lockdownie.

Rząd wprowadza kolejne restrykcje w związku z pandemią

Nowe restrykcje stają się faktem. Rankiem 4 listopada, rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że o 14:00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Celem miało być ogłoszenie kolejnych kroków rządu w walce z COVID-19.

- Co do restrykcji i kolejnych obostrzeń informować będziemy na kolejnej konferencji prasowej. Nie chcemy informować o rozważanych wariantach, ale o konkretnych postanowieniach po podjęciu decyzji - mówił Müller cytowany przez RadioZet.

Od jakiegoś czasu media spekulowały o wprowadzeniu drugiego lockdownu. Jednak jeszcze niedawno szef KPRM Michał Dworczyk przekazał informację, że premier ma przedstawić nowe restrykcje i decyzje, które ograniczą funkcjonowanie i ilość kontaktów społecznych.

- Rząd z jednej strony ma oczywiście podstawowy obowiązek, jakim jest zadbanie o zdrowie i życie Polaków, z drugiej strony musimy myśleć o konsekwencjach gospodarczych tak daleko idących decyzji. Natomiast sytuacja rzeczywiście jest poważna - informował Dworczyk.

Rząd od jakiegoś czasu utrzymuje, że stara się uniknąć drugiego lockdownu i wprowadzać ograniczenia tak, aby jak najmniej ucierpiała na tym gospodarka. Szczególnie, że już przy pierwszej fali odnotowano spory spadek koniuktury, kolejny lockdown mógłby być dla niej wyjątkowo trudny.

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Dziennikarz znokautował Morawieckiego pytaniem o opiekę i zasiłki dla dzieci niepełnosprawnych. Nie wybrnął
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?Czytaj dalej

Nowe restrykcje, wiadomo już co z lockdownem

 • Klasy 1-3 przejdą na pracę zdalną, na razie do 29 listopada
 • Przedłużono naukę zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych do 29 listopada
 • Zamknięto placówki kultury, w tym Teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, oraz ogniska muzyczne do 29 listopada
 • Do tego samego terminu kościoły mają ograniczoną ilość wiernych do jednej osoby na 15 metrów kwadratowych
 • Zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Otwarte będą jedynie sklepy spożywcze, oraz z artykułami kosmetycznymi, środkami czystości, farmaceutycznymi, karmą dla zwierząt etc.
 • W handlu wprowadzono nowe ograniczenia do 1 osoby na 10m2 (w sklepach do 100m2), a w większych 1 os. na 15 m2
 • Hotele będą dostępne jedynie dla gości przebywających w podróżach służbowych (także do 29 listopada)

Mateusz Morawiecki zaapelował o zostanie w domu w miarę możliwości. Ponadto zaapelował do przedsiębiorców, aby wysyłać pracowników do pracy zdalnej (jeśli istnieje taka możliwość). Zaznaczył także, że kolejny krok może być lockdownem, co będzie katastrofą dla gospodarki.

Premier RP wypowiedział się także na temat protestów. Poprosił manifestantów o to, aby protestowali w internecie, ze względu na trudną sytuację pandemiczną. Dodał, że zarażenia przybywają w okresie ok. dwóch tygodni od protestów, co może doprowadzić do śmierci lub pogorszenia się zdrowia wielu osób.

Na konferencji prasowej zapowiedziano również wsparcie dla branż, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na restrykcje. Mateusz Morawiecki zdradził, że będą kontynuowane aktualne programy pomocowe, oraz wprowadzane nowe. Powrót do "normalności" najprawdopodobniej znów na wiosnę.

Na końcu premier zaapelował do wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów, aby solidarnie przestrzegać przepisów epidemicznych. Zdradził, że jeśli w ciągu tygodnia lub dziesięciu dni sytuacja się nie poprawi, zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Premier przed chwilą ogłosił nowe restrykcje. Zamknięte galerie handlowe, kina i obiekty kultury
 2. To już oficjalne. Premier Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia
 3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
 4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
 5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
 6. Justyna Żyła topi się w smutkach. Nie chodzi o Piotra Żyłę, z równowagi wybił ją jeden szczegół (FOTO)
 7. Skarb jesieni, czyli marynowana dynia w zalewie słodko-kwaśnej. Zrobisz w parę chwil, bez pasteryzowania
Już od piątku zmiany w rozkładzie jazdy. PKP Intercity odwołuje część pociągówJuż od piątku zmiany w rozkładzie jazdy. PKP Intercity odwołuje część pociągówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News