BiznesINFO.pl
Restrykcje Mateusz Morawiecki

biznesinfo.pl

Ostateczne decyzje rządu, nowe zasady i restrykcje to już fakt. Konferencja premiera wprowadza poważne zmiany

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Kolejne restrykcje związane z pandemią zostały ogłoszone przez premiera RP Mateusza Morawieckiego na konferencji prasowej. Zweryfikowano medialne spekulacje o lockdownie.

Rząd wprowadza kolejne restrykcje w związku z pandemią

Nowe restrykcje stają się faktem. Rankiem 4 listopada, rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że o 14:00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Celem miało być ogłoszenie kolejnych kroków rządu w walce z COVID-19.

- Co do restrykcji i kolejnych obostrzeń informować będziemy na kolejnej konferencji prasowej. Nie chcemy informować o rozważanych wariantach, ale o konkretnych postanowieniach po podjęciu decyzji - mówił Müller cytowany przez RadioZet.

Od jakiegoś czasu media spekulowały o wprowadzeniu drugiego lockdownu. Jednak jeszcze niedawno szef KPRM Michał Dworczyk przekazał informację, że premier ma przedstawić nowe restrykcje i decyzje, które ograniczą funkcjonowanie i ilość kontaktów społecznych.

- Rząd z jednej strony ma oczywiście podstawowy obowiązek, jakim jest zadbanie o zdrowie i życie Polaków, z drugiej strony musimy myśleć o konsekwencjach gospodarczych tak daleko idących decyzji. Natomiast sytuacja rzeczywiście jest poważna  - informował Dworczyk.

Rząd od jakiegoś czasu utrzymuje, że stara się uniknąć drugiego lockdownu i wprowadzać ograniczenia tak, aby jak najmniej ucierpiała na tym gospodarka. Szczególnie, że już przy pierwszej fali odnotowano spory spadek koniuktury, kolejny lockdown mógłby być dla niej wyjątkowo trudny.

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia2. Dziennikarz znokautował Morawieckiego pytaniem o opiekę i zasiłki dla dzieci niepełnosprawnych. Nie wybrnął3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Nowe restrykcje, wiadomo już co z lockdownem

  • Klasy 1-3 przejdą na pracę zdalną, na razie do 29 listopada

  • Przedłużono naukę zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych do 29 listopada

  • Zamknięto placówki kultury, w tym Teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, oraz ogniska muzyczne do 29 listopada

  • Do tego samego terminu kościoły mają ograniczoną ilość wiernych do jednej osoby na 15 metrów kwadratowych

  • Zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Otwarte będą jedynie sklepy spożywcze, oraz z artykułami kosmetycznymi, środkami czystości, farmaceutycznymi, karmą dla zwierząt etc.

  • W handlu wprowadzono nowe ograniczenia do 1 osoby na 10m2 (w sklepach do 100m2), a w większych 1 os. na 15 m2

  • Hotele będą dostępne jedynie dla gości przebywających w podróżach służbowych (także do 29 listopada)

Mateusz Morawiecki zaapelował o zostanie w domu w miarę możliwości. Ponadto zaapelował do przedsiębiorców, aby wysyłać pracowników do pracy zdalnej (jeśli istnieje taka możliwość). Zaznaczył także, że kolejny krok może być lockdownem, co będzie katastrofą dla gospodarki.

Premier RP wypowiedział się także na temat protestów. Poprosił manifestantów o to, aby protestowali w internecie, ze względu na trudną sytuację pandemiczną. Dodał, że zarażenia przybywają w okresie ok. dwóch tygodni od protestów, co może doprowadzić do śmierci lub pogorszenia się zdrowia wielu osób.

Na konferencji prasowej zapowiedziano również wsparcie dla branż, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na restrykcje. Mateusz Morawiecki zdradził, że będą kontynuowane aktualne programy pomocowe, oraz wprowadzane nowe. Powrót do "normalności" najprawdopodobniej znów na wiosnę.

Na końcu premier zaapelował do wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów, aby solidarnie przestrzegać przepisów epidemicznych. Zdradził, że jeśli w ciągu tygodnia lub dziesięciu dni sytuacja się nie poprawi, zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >