Rząd planuje remont willi tzw. "premierówki"
Centrum.gov.pl
Autor Radosław Święcki - 15 Września 2020

Chcą wydać 1,64 mln zł na remont rządowego ośrodka wypoczynkowego. Jesteś za?

Blisko 1,65 mln zł rząd zamierza przeznaczyć na remont willi Stynka, zwanej potocznie “premierówką”. Zdaniem polityków opozycji czas kryzysu to niezbyt dobry moment na takie wydatki.

Drogi remont “premierówki”

O remoncie willi Stynka, będącej częścią rządowego ośrodka w Łańsku na Warmii informuje “Rzeczpospolita”. Łańsk, jak przypomina dziennik rozgłos zyskał już w okresie przedwojennym, zaś w okresie PRL powstał tam ekskluzywny ośrodek dla komunistycznych przywódców, w którym gościli oni m.in. przywódców ZSRR (Nikita Chruszczow, Leonid Breżniew) czy Fidela Castro.

Państwo ściągnie od ciebie pieniądze, za co się da. Podatek od betonu już funkcjonujePaństwo ściągnie od ciebie pieniądze, za co się da. Podatek od betonu już funkcjonujeCzytaj dalej

Dziś w Łańsku nocleg może zarezerwować każdy, wyjątkiem jest jedynie zbudowana w 1970 roku stojąca nad brzegiem Jeziora Łańskiego willa Stynka, zwana potocznie "premierówką".

– Jesteśmy ośrodkiem rządowym i to jest jedyny budynek, który według odpowiednich zarządzeń nie jest wynajmowany komercyjnie – mówi w rozmowie z “Rz” pracownica obiektu.

Z informacji przekazanych gazecie przez Centrum Informacyjne Rządu dowiadujemy się, że w ostatnim czasie budynek nie był użytkowany z uwagi na jego pogarszający się stan techniczny.

- Po zakończeniu prac remontowych i modernizacyjnych zostaną ustalone szczegółowe zasady udostępniania - informuje CIR.

Z ustaleń dziennika wynika, że "premierówka" była intensywnie wykorzystywana w okresie rządów Leszka Millera, czyli...16 lat temu. Nie budziła ona natomiast zainteresowania kolejnych premierów. Sytuację tą ma zmienić solidny remont budynku.

- Wymienione mają być m.in. najważniejsze instalacje, drzwi, okna, a nawet pokrycie dachowe. Dla wygody użytkowników nad tarasem od strony jeziora ma pojawić się markiza z napędem elektrycznym, wyposażona w czujnik pogodowy - czytamy w “Rz”.

Członek rady nadzorczej ZUS kategorycznie o przyszłych emeryturach. Członek rady nadzorczej ZUS kategorycznie o przyszłych emeryturach. "Trzeba powiedzieć wyborcom prawdę"Czytaj dalej

Modernizacja obiektu ma kosztować 920 tys. zł. Kolejne 715 tys. zł to wydatki na doposażenie wnętrza willi.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Potwierdzone: Rząd przyjął ustawę, Polacy zarobią więcej. Znamy już kwoty podwyżek
2. Lekarka, która przerywała ciąże nie wytrzymała. Jednego przypadku nigdy nie zapomni

Niefortunny moment

Na plany rządu dotyczące remontu "premierówki" krytycznie patrzy opozycja. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska, która w okresie pierwszych rządów PiS (2005-2007) była ministrem pracy i gościła w willi przyznaje, że już wtedy jej wystrój trącił myszką, ale okres kryzysu to nie jest dobry czas na odnowę obiektu.

– Łańsk jest miejscem zupełnie wyjątkowym i rząd powinien o nie dbać. Jednak moment dla tak gruntownego i kosztownego remontu wybrał sobie najmniej fortunny – mówi “Rz” Kluzik-Rostkowska, podkreślając, że z powodu koronakryzysu spadek PKB ma wynieść 4,6 proc. a dziura budżetowa prawie 110 mld zł.

Potwierdzone: Rząd przyjął ustawę, Polacy zarobią więcej. Znamy już kwoty podwyżekPotwierdzone: Rząd przyjął ustawę, Polacy zarobią więcej. Znamy już kwoty podwyżekCzytaj dalej

Czy w waszej ocenie rząd powinien właśnie teraz dokonać remontu "premierówki"? Argumenty o kryzysie są zasadne, z drugiej jednak strony można odnieść wrażenie, że nigdy nie ma dobrego momentu na tego typu wydatki, a tego rodzaju obiekty mogą być również miejscem robienia polityki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w odnowionej willi ponownie gościli światowi przywódcy. Łatwo sobie wyobrazić, że zauroczeni Jeziorem Łańskim liderzy staliby się łatwiejszymi partnerami do rozmów w ewentualnych spornym kwestiach. Warto więc może zainwestować w odnowę willi, która będzie służyć nie tylko Mateuszowi Morawieckiemu, ale też wielu kolejnym ekipom?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legenda siatkówki. Gwiazdor przegrał z koronawirusem, kochał go cały kraj
  2. Czy TVP Info powinno być finansowane przez podatników? W grę wchodzą gigantyczne pieniądze
  3. ZUS będzie ruszał z absolutną nowością. Szefowa zapowiedziała wielką zmianę
  4. Kodeks pracy do zmiany. Będziesz pracował z domu i jeszcze dostaniesz rekompensatę
  5. Wchodzi nowy podatek. I obejmie jednak więcej produktów, niż zakładano
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Wybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karąWybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karąCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News