BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 21.05.2019. n/z Symbol apteki na scianie budynku.

East News, Arkadiusz Ziolek

Pójdziesz do apteki i ostro się zdziwisz. Mało kto wie, że obowiązuje reglamentacja

18 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Reglamentacja w aptekach staje się rzeczywistością. Jak się okazuje, resort zdrowia opublikował obwieszczenie ministra mówiące o reglamentacji pewnego produktu w aptekach. Jest to bardzo ważna informacja szczególnie dla tych, którzy chcą się zaszczepić. K

Reglamentacja szczepionek w aptekach

Reglamentacja szczepionek przeciwko grypie w aptekach staje się rzeczywistością. Jak informuje portal mgr.farm powołując się na obwieszczenie ministra zdrowia opublikowane w Dzienniku Urzędowym, wczoraj wieczorem wprowadzono ograniczenia w wydawaniu szczepionek w aptekach na jednego pacjenta. O co dokładnie chodzi i w jaki sposób apteki będą weryfikować ilość wydanych medykamentów?

Reglamentacja obejmie trzy rodzaje szczepionek: Fluarix Tetra, Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra włączając w to ich wszystkie warianty, czyli łącznie 15 rodzajów. Co więcej, w obwieszczeniu zaznaczono, że reglamentacji będą podlegać także szczepionki pełnopłatne. W spisie medykamentów nie znalazła się szczepionka Fluenz Tetra, która jest dawkowana w bardzo specyficzny sposób. Portal mgr.farm podaje, że nieszczepionym dzieciom na grypę należy podać dwie dawki Fluenz Tetra w odstępie 4 tygodni. 

Apteki reglamentują i weryfikują

Apteki wobec reglamentacji powinny weryfikować ile szczepionek kupuje dana osoba. Przy reglamentacji leków Arechin i Plaquenil podstawą do sprawdzenia był numer PESEL, jednakże tamtejszy system okazał się wadliwy i postanowiono od niego odejść. W kwestii reglamentacji szczepionek na grypę wprowadzono zasadę REG.WER.3992 oraz REG.WER.3997, które pozwalają na sprawdzenie podejść do realizacji danej recepty na ten sam lek w różnych aptekach.

Reglamentacja, na którą zdecydował się rząd pozwoli na kontrolowanie wykupowania szczepionek na grypę ponad miarę. Farmaceuci alarmowali o tym, że na jednej recepcie znajdowały się dwa lub trzy opakowania szczepionki do zakupu. Zdaniem mgr.farm to lekarze bardzo często przepisywali szczepionki dla swojej rodziny. Według danych podanych przez resort zdrowia, obecnie na rynku znajduje się ok. 260 tys. opakowań szczepionek. Zdaniem wiceministra Macieja Miłkowskiego szczepionek wystarczy dla wszystkich.

Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >
Konferencja KANABIZ

Polska i Świat

Podsumowanie Forum Rozwoju Branży Konopnej KANABIZ

Czytaj więcej >
Listy z ZUS i pieniądze

Polska i Świat

ZUS przygotowuje wypłaty 14. emerytur. Szykują je na listopad

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kontrola drogowa, wypisywanie mandatu przez policjanta za przekroczenie predkosci

Polska i Świat

Fotoradarów będzie znacznie więcej. Inspekcja Transportu Drogowego już zapowiedziała

Czytaj więcej >