fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.07.2016 Lubelskie. n/z Kury hodowlane.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 6 Grudnia 2020

Ptasia grypa na fermie w Polsce. Konsekwencje dla potężnego obszaru będą tragiczne

Ptasia grypa dotarła już do Polski i obok COVID-19 staje się kolejnym, groźnym ogniwem wirusowym w kraju. Okazuje się, że prognozy ekspertów się sprawdziły, a ptasia grypa została wykryta na jednej z ferm.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są objawy ptasiej grypy
 • W jakich okresach najczęściej występują przypadki zakażeń
 • Gdzie wykryto ognisko ptasiej grypy
 • Co stanie się z zakażonym ptactwem

Ptasia grypa atakuje

Ptasia grypa to wirus atakujący nie tylko zwierzęta, ale także i ludzi. W Polsce o ptasiej grypie po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2006 r. Wówczas w Toruniu znaleziono dwa martwe i jednego zakażonego łabędzia. Następny atak miał miejsce w 2007 r., a w ciągu następnych kilku lat były to jedynie niewielkie ogniska.

Niestety, ale ptasia grypa atakuje nie tylko zwierzęta, a konkretnie ptaki, ale także ludzi.Zakażenie ptasią grypą u ludzi objawia się m.in.: gorączką, zapaleniem spojówek, ataksją. Eksperci uspokajają społeczeństwo mówiąc, że zakażenia można uniknąć stosując się do zasad higieny.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

Ptasia grypa może przenieść się na człowieka w momencie kontaktu w ptasimi odchodami oraz poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi jednostkami. Jedzenie potraw złożonych z surowych jaj też może okazać się złym pomysłem.

Na zakażenie ptasią grypą szczególnie narażone są ptaki z ferm hodowlanych, bowiem wirus może przejść na nich od dzikiego ptactwa. Problem objawia się szczególnie zimą, gdy ptaki wędrują między krajami.

Choroba u ptaków objawia się m.in.: trudnościami z oddychaniem i brakiem apetytu. Eksperci zalecają sprawdzanie skorupek jaj, ponieważ im miększe, tym większa szansa na zakażenie ptasią grypą.

Od wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęOd wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęCzytaj dalej

Ptasia grypa już w Polsce

Początkowo mówiono, że ptasia grypa wędruje do Polski ze wschodnich regionów Rosji. Po dłuższym czasie przypadki zakażeń zostały wykryte na Zachodzie, a konkretnie w Holandii. Okazuje się, że ptasia grypa dotarła już do Polski. Gdzie dokładnie?

Pierwsze przypadki ptasiej grypy w tym roku wykryto na fermie w Kwakowie. Wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński poinformował o całym zajściu i zalecił wprowadzenie bioasekuracji w promieniu 10 km od ogniska - podaje portal money.pl.

Polacy ustawiają się w kolejkach po jeden zakup. Chcą lepiej przetrwać lockdownPolacy ustawiają się w kolejkach po jeden zakup. Chcą lepiej przetrwać lockdownCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Socha przyłapana na gorącym uczynku. SE: Złamała obostrzenie
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

Podmioty odpowiedzialne za zdrowie zwierząt na obszarze gminy przypominają, że w związku z nowymi zasadami właściciele ptactwa zobowiązani są monitorowania ptactwa, zabezpieczenia budynków przed dzikim ptactwem oraz bieżącego informowania powiatowego lekarza weterynarii.

Wójt poinformował także, że zakażone zwierzęta muszą zostać zabite, a następnie zutylizowane. Taką samą procedurą zostaną objęte jaja pochodzące z fermy w Kwakowie.

Santander zamyka aż 1000 oddziałów w swoim mateczniku. Do zwolnienia 4 tys. ludziSantander zamyka aż 1000 oddziałów w swoim mateczniku. Do zwolnienia 4 tys. ludziCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Nowotwór powrócił. Mały Bruno walczy ze straszną chorobą
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News