BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.07.2016 Lubelskie. n/z Kury hodowlane.

East News, Arkadiusz Ziolek

Ptasia grypa na fermie w Polsce. Konsekwencje dla potężnego obszaru będą tragiczne

6 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Ptasia grypa dotarła już do Polski i obok COVID-19 staje się kolejnym, groźnym ogniwem wirusowym w kraju. Okazuje się, że prognozy ekspertów się sprawdziły, a ptasia grypa została wykryta na jednej z ferm.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są objawy ptasiej grypy

  • W jakich okresach najczęściej występują przypadki zakażeń

  • Gdzie wykryto ognisko ptasiej grypy

  • Co stanie się z zakażonym ptactwem

Ptasia grypa atakuje

Ptasia grypa to wirus atakujący nie tylko zwierzęta, ale także i ludzi. W Polsce o ptasiej grypie po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2006 r. Wówczas w Toruniu znaleziono dwa martwe i jednego zakażonego łabędzia. Następny atak miał miejsce w 2007 r., a w ciągu następnych kilku lat były to jedynie niewielkie ogniska.

Niestety, ale ptasia grypa atakuje nie tylko zwierzęta, a konkretnie ptaki, ale także ludzi. Zakażenie ptasią grypą u ludzi objawia się m.in.: gorączką, zapaleniem spojówek, ataksją. Eksperci uspokajają społeczeństwo mówiąc, że zakażenia można uniknąć stosując się do zasad higieny.

Ptasia grypa może przenieść się na człowieka w momencie kontaktu w ptasimi odchodami oraz poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi jednostkami. Jedzenie potraw złożonych z surowych jaj też może okazać się złym pomysłem.

Na zakażenie ptasią grypą szczególnie narażone są ptaki z ferm hodowlanych, bowiem wirus może przejść na nich od dzikiego ptactwa. Problem objawia się szczególnie zimą, gdy ptaki wędrują między krajami.

Choroba u ptaków objawia się m.in.: trudnościami z oddychaniem i brakiem apetytu. Eksperci zalecają sprawdzanie skorupek jaj, ponieważ im miększe, tym większa szansa na zakażenie ptasią grypą.

Ptasia grypa już w Polsce

Początkowo mówiono, że ptasia grypa wędruje do Polski ze wschodnich regionów Rosji. Po dłuższym czasie przypadki zakażeń zostały wykryte na Zachodzie, a konkretnie w Holandii. Okazuje się, że ptasia grypa dotarła już do Polski. Gdzie dokładnie?

Pierwsze przypadki ptasiej grypy w tym roku wykryto na fermie w Kwakowie. Wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński poinformował o całym zajściu i zalecił wprowadzenie bioasekuracji w promieniu 10 km od ogniska - podaje portal money.pl.

Podmioty odpowiedzialne za zdrowie zwierząt na obszarze gminy przypominają, że w związku z nowymi zasadami właściciele ptactwa zobowiązani są monitorowania ptactwa, zabezpieczenia budynków przed dzikim ptactwem oraz bieżącego informowania powiatowego lekarza weterynarii.

Wójt poinformował także, że zakażone zwierzęta muszą zostać zabite, a następnie zutylizowane. Taką samą procedurą zostaną objęte jaja pochodzące z fermy w Kwakowie.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >