BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Wojewodztwo pomorskie Krynica Morska - Piaski granica Panstwa pomiedzy Rzeczpospolita Polska i Federacja Rosyjska, zewnetrzana granica Unii Europejskiej - samochod polskiej strazy granicznej

East News, Zofia i Marek Bazak

Wyjeżdżasz za granicę? Lista produktów, których nie możesz wywieźć wydłużyła się

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polacy podróżując za granicę muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami, które w żaden sposób nie łączą się z koronawirusem. Jak się okazuje, minister zdrowia 30 listopada opublikował obwieszczenie poszerzające listę leków niemogących być wywiezionymi poza

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie prawo reguluje wywóz leków za granicę

  • Czemu zakazuje się wywozu

  • Które leki znalazły się na zaktualizowanej liście

Tych rzeczy nie wywieziesz za granicę

Polacy od kilku lat rozmiłowali się w zagranicznych podróżach do najdalszych zakątków świata. Co więcej, latem mogliśmy zaobserwować, że nawet pandemia koronawirusa wielu rodakom jest niestraszna.

Przypomnijmy, że przy pierwszej fali pandemii wiele krajów zdecydowało się zawiesić loty krajowe i międzynarodowe, a dopiero wraz z odmrażaniem gospodarki i skutecznym wygaszaniu wirusa, zdecydowano się je przywrócić. Wówczas pasażerowie musieli liczyć się z zasłanianiem ust i nosa przez cały czas trwania lotu.

Mimo kolejnych obostrzeń Polacy muszą pamiętać, że obowiązuje ich także inne prawo - mianowicie nie wszystko z naszego kraju można wywieźć. Najbardziej zaostrzone w tym aspekcie jest prawo farmaceutyczne.

Ustawa Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2001 Nr 126 poz. 1381) reguluje cały rynek związany m.in.: z produkcją, wytwarzaniem, reklamą, obrotem produktami leczniczymi na terenie Rzeczypospolitej. To właśnie na podstawie tej ustawy nie możemy wywieźć niektórych leków poza granice Polski.

Leki zostają w Polsce, nie lecą za granicę

Wszystko związane jest z wykazem "produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej", który aktualizowany jest regularnie przez ministra zdrowia.

O tymże zrobiło się głośniej w marcu br. podczas pierwszej fali epidemii. Na ówczesnym wykazie, potraktowanym jako środek doraźny, znalazło się prawie 1 tys. pozycji. Lista opiewała na leki stosowane w przypadku przeziębienia, a nawet wyroby medyczne.

Najnowszy wykaz leków, które nie mogą zostać wywiezione poza granice kraju opublikowano na podstawie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dn. 30 listopada 2020 r. Na podstawie na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. szef resortu zdecydował o objęciu zakazem wywozu za granicę 389 produktów.

Na liście znalazły się nie tylko leki, ale także wybory medyczne oraz produkty żywnościowe: szczepionki przeciw grypie i pneumokokom, reduktory do tlenu i wiele innych. Wśród leków znajdziemy takie jak Abasaglar, Abilify Maintena, Apidra, Concerta, Euthyrox N 150 czy Fraxiparine.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia weszło w życie 1 grudnia 2020 r.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >