PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Wojewodztwo pomorskie Krynica Morska - Piaski granica Panstwa pomiedzy Rzeczpospolita Polska i Federacja Rosyjska, zewnetrzana granica Unii Europejskiej - samochod polskiej strazy granicznej
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 5 Grudnia 2020

Wyjeżdżasz za granicę? Lista produktów, których nie możesz wywieźć wydłużyła się

Polacy podróżując za granicę muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami, które w żaden sposób nie łączą się z koronawirusem. Jak się okazuje, minister zdrowia 30 listopada opublikował obwieszczenie poszerzające listę leków niemogących być wywiezionymi poza granice Rzeczypospolitej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie prawo reguluje wywóz leków za granicę
 • Czemu zakazuje się wywozu
 • Które leki znalazły się na zaktualizowanej liście

Tych rzeczy nie wywieziesz za granicę

Polacy od kilku lat rozmiłowali się w zagranicznych podróżach do najdalszych zakątków świata. Co więcej, latem mogliśmy zaobserwować, że nawet pandemia koronawirusa wielu rodakom jest niestraszna.

Przypomnijmy, że przy pierwszej fali pandemii wiele krajów zdecydowało się zawiesić loty krajowe i międzynarodowe, a dopiero wraz z odmrażaniem gospodarki i skutecznym wygaszaniu wirusa, zdecydowano się je przywrócić. Wówczas pasażerowie musieli liczyć się z zasłanianiem ust i nosa przez cały czas trwania lotu.

Mimo kolejnych obostrzeń Polacy muszą pamiętać, że obowiązuje ich także inne prawo - mianowicie nie wszystko z naszego kraju można wywieźć. Najbardziej zaostrzone w tym aspekcie jest prawo farmaceutyczne.

Ustawa Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2001 Nr 126 poz. 1381) reguluje cały rynek związany m.in.: z produkcją, wytwarzaniem, reklamą, obrotem produktami leczniczymi na terenie Rzeczypospolitej. To właśnie na podstawie tej ustawy nie możemy wywieźć niektórych leków poza granice Polski.

Niesamowita historia unikatowego banknotu. Niemy świadek historii warty 200 razy więcej niż jego nominałNiesamowita historia unikatowego banknotu. Niemy świadek historii warty 200 razy więcej niż jego nominałCzytaj dalej

Leki zostają w Polsce, nie lecą za granicę

Wszystko związane jest z wykazem "produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej", który aktualizowany jest regularnie przez ministra zdrowia.

O tymże zrobiło się głośniej w marcu br. podczas pierwszej fali epidemii. Na ówczesnym wykazie, potraktowanym jako środek doraźny, znalazło się prawie 1 tys. pozycji. Lista opiewała na leki stosowane w przypadku przeziębienia, a nawet wyroby medyczne.

Najnowszy wykaz leków, które nie mogą zostać wywiezione poza granice kraju opublikowano na podstawie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dn. 30 listopada 2020 r. Na podstawie na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. szef resortu zdecydował o objęciu zakazem wywozu za granicę 389 produktów.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Oszuści znaleźli bardzo sprytny sposób. Można stracić wszystko
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

Na liście znalazły się nie tylko leki, ale także wybory medyczne oraz produkty żywnościowe: szczepionki przeciw grypie i pneumokokom, reduktory do tlenu i wiele innych. Wśród leków znajdziemy takie jak Abasaglar, Abilify Maintena, Apidra, Concerta, Euthyrox N 150 czy Fraxiparine.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia weszło w życie 1 grudnia 2020 r.

1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilka1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilkaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Kierowca zagapił się na autostradzie. VW Passat wbił się w TIR-a
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane
Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachPolskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawiać, przyszłość nie rysuje się w różowych barwachCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News