BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Wojewodztwo pomorskie Krynica Morska - Piaski granica Panstwa pomiedzy Rzeczpospolita Polska i Federacja Rosyjska, zewnetrzana granica Unii Europejskiej - samochod polskiej strazy granicznej

East News, Zofia i Marek Bazak

Wyjeżdżasz za granicę? Lista produktów, których nie możesz wywieźć wydłużyła się

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polacy podróżując za granicę muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami, które w żaden sposób nie łączą się z koronawirusem. Jak się okazuje, minister zdrowia 30 listopada opublikował obwieszczenie poszerzające listę leków niemogących być wywiezionymi poza

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie prawo reguluje wywóz leków za granicę

  • Czemu zakazuje się wywozu

  • Które leki znalazły się na zaktualizowanej liście

Tych rzeczy nie wywieziesz za granicę

Polacy od kilku lat rozmiłowali się w zagranicznych podróżach do najdalszych zakątków świata. Co więcej, latem mogliśmy zaobserwować, że nawet pandemia koronawirusa wielu rodakom jest niestraszna.

Przypomnijmy, że przy pierwszej fali pandemii wiele krajów zdecydowało się zawiesić loty krajowe i międzynarodowe, a dopiero wraz z odmrażaniem gospodarki i skutecznym wygaszaniu wirusa, zdecydowano się je przywrócić. Wówczas pasażerowie musieli liczyć się z zasłanianiem ust i nosa przez cały czas trwania lotu.

Mimo kolejnych obostrzeń Polacy muszą pamiętać, że obowiązuje ich także inne prawo - mianowicie nie wszystko z naszego kraju można wywieźć. Najbardziej zaostrzone w tym aspekcie jest prawo farmaceutyczne.

Ustawa Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2001 Nr 126 poz. 1381) reguluje cały rynek związany m.in.: z produkcją, wytwarzaniem, reklamą, obrotem produktami leczniczymi na terenie Rzeczypospolitej. To właśnie na podstawie tej ustawy nie możemy wywieźć niektórych leków poza granice Polski.

Leki zostają w Polsce, nie lecą za granicę

Wszystko związane jest z wykazem "produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej", który aktualizowany jest regularnie przez ministra zdrowia.

O tymże zrobiło się głośniej w marcu br. podczas pierwszej fali epidemii. Na ówczesnym wykazie, potraktowanym jako środek doraźny, znalazło się prawie 1 tys. pozycji. Lista opiewała na leki stosowane w przypadku przeziębienia, a nawet wyroby medyczne.

Najnowszy wykaz leków, które nie mogą zostać wywiezione poza granice kraju opublikowano na podstawie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dn. 30 listopada 2020 r. Na podstawie na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. szef resortu zdecydował o objęciu zakazem wywozu za granicę 389 produktów.

Na liście znalazły się nie tylko leki, ale także wybory medyczne oraz produkty żywnościowe: szczepionki przeciw grypie i pneumokokom, reduktory do tlenu i wiele innych. Wśród leków znajdziemy takie jak Abasaglar, Abilify Maintena, Apidra, Concerta, Euthyrox N 150 czy Fraxiparine.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia weszło w życie 1 grudnia 2020 r.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >