Przepisy drogowe nowe obowiązki
Wikimedia Commons Cybularny CC1.0
Autor Konrad Karpiuk - 30 Listopada 2020

Olbrzymie zmiany w przepisach drogowych. Piesi z zakazem używania telefonów

Znowelizowane przepisy drogowe w założeniu mają zwiększyć bezpieczeństwo w rejonach przejść dla pieszych. Nowe obowiązki obejmą nie tylko kierowców. Piesi m.in. nie będą mogli korzystać z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.

Nowe przepisy drogowe nakładają dodatkowe obowiązki na pieszych

Obecne przepisy drogowe zobowiązują wszystkich uczestników ruchu drogowego do zachowania szczególnej ostrożności w okolicach przejścia dla pieszych. Ponadto piesi, którzy już znajdują się na przejściu, mają pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Nowe przepisy mają rozszerzyć zakres ich obowiązków.

Moneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszMoneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszCzytaj dalej

Piesi będą mieli obowiązek zachowania szczególnej ostrożności nie tylko podczas przechodzenia przez jezdnię bądź torowisko, ale również w momencie, w którym na nie wchodzą. W praktyce oznacza to obowiązek zwiększenia uwagi i dostosowania zachowania do warunków i sytuacji na drodze.

Ponadto pieszy nie będzie mógł w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko korzystać z telefonu komórkowego. Zakaz obejmie również inne urządzenia określane w projekcie jako "wpływające na prawidłową percepcję".

Również kierowcy będą mieli nowe obowiązki

Kierowca będzie zobowiązany zmniejszyć prędkość przed przejściem dla pieszych, aby nie narazić nikogo na niebezpieczeństwo. Teoretycznie wymaga tego obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, w praktyce w razie wykroczenia można się z tego wybronić. Nowy przepis drogowy będzie dotyczył prowadzących wszystkie pojazdy (więc i rowerzystów), z wyłączeniem pojazdów szynowych.

Emerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentEmerytura znacznie wcześniej i tylko jeden warunek. Pomysł forsuje sam prezydentCzytaj dalej

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało także wprowadzenie dokładnych instrukcji co do zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami na drodze. Resort proponuje, aby na autostradach i drogach ekspresowych, bezpieczna odległość wynosiła połowę aktualnej prędkości (np. kierowca jadący 100 km/h musiałby zachować 50 m odstępu). Wyjątkiem byłaby sytuacja wykonywania manewru wyprzedzania.

Ponadto ustawa resortu infrastruktury przewiduje wprowadzenie "strefy 50" w terenie zabudowanym, niezależnie od pory dnia. Dotąd w godzinach od 6:00 do 23:00 obowiązywało ograniczenie do 50 km/h, nocą było wyższe i wynosiło 60 km/h. Ustawa zniesie "nocne" ograniczenie prędkości, zostawiając "dzienne" jako obowiązkowe w terenie zabudowanym przez całą dobę (chyba, że znaki stanowią inaczej).

Teksty wybrane dla Ciebie:

Dogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaDogadasz się po stłuczce i wpadniesz w kłopoty. Wielu kierowców wciąż nieświadomych zagrożeniaCzytaj dalej

Najbardziej kontrowersyjny przepis drogowy. Czy piesi będą mieli bezwzględne pierwszeństwo?

Jednak budzącym szczególne kontrowersje przepisem jest ten dotyczący pierwszeństwa pieszego, który dopiero wchodzi na przejście dla pieszych. Wprowadzenie tak ostrego prawa zapowiedział Mateusz Morawiecki po niesłynnym wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie, gdy łamiący przepisy drogowe kierowca potrącił śmiertelnie przechodzącego prawidłowo przez jezdnię mężczyznę.

Ekspert TVN Turbo, Kuba Bielak ma spore obawy w kwestii planów resortu infrastruktury. O ile nie ma wątpliwości o słuszności takiego zapisu, to jego zdaniem potrzebny jest okres przejściowy, który przygotuje Polaków do tak poważnych zmian przepisów drogowych.

- Wprowadzanie przepisu, który mówi o tym, że pierwszeństwo ma ktoś, kto wchodzi na przejście dla pieszych, w kraju, gdzie nie zauważamy pieszych na przejściu dla pieszych, już budzi kontrowersje - że to ma być bezpieczniej. To trzeba poukładać, ale mnie niepokoi brak okresu przejściowego. Natomiast u nas nie było żadnej kampanii, żadnego okresu przejściowego, gdzie można by do zadań policji wdrożyć pewne rzeczy, które umożliwiałyby nakładanie mandatów na samochody, które parkują tuż przed przejściem dla pieszych - mówił Bielak.

Może zadzwoni sanepid, a może oszust. Pan Władysław trafił na drugą opcję i stracił 17 tys. złMoże zadzwoni sanepid, a może oszust. Pan Władysław trafił na drugą opcję i stracił 17 tys. złCzytaj dalej

Jak oświadczył ekspert, zrzucenie odpowiedzialności na pieszych i kierowców to "pójście na łatwiznę". Jego zdaniem trzeba szerzej zakrojonych zmian. Choć rząd zapowiada poprawienie infrastruktury w okolicy przejść dla pieszych, to równie istotna jest edukacja i praca nad świadomością społeczną uczestników ruchu drogowego.

Projekt nowelizacji ustawy został już przyjęty przez Radę Ministrów. Do wprowadzenia nowych przepisów drogowych jeszcze długa droga. Projekt czeka proces legislacyjny, włączając w to komisje sejmowe, czy poprawki Senatu. Równie dobrze ustawa może trafić do tzw. zamrażarki lub być uchwalana dopiero po kilku miesiącach.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  3. Owocna kontrola policji. Zatrzymali BMW z trzema mężczyznami. Wszyscy mieli sporo za uszami
  4. NBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomóc
  5. Wstydliwa wpadka przy nowych dowodach osobistych. Są w nich błędy, też mogłeś dostać wadliwy egzemplarz
  6. 308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
  7. Andrzej Gołota wróci na ring? Wielki rewanż z Tysonem nie jest wykluczony
  8. Dodaj do surówki z jabłka i marchewki 1 dodatek. Jemy go stanowczego za mało
Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News