BiznesINFO.pl

Zofia i Marek Bazak / EAST NEWS

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Być może jeszcze dziś zostanie ogłoszona decyzja w sprawie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Luzowania restrykcji raczej nie należy się spodziewać, poza jednym wyjątkiem. Chodzi o ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli dla wszystkich dzieci. Prawdopodobnie będą one mogły wrócić do placówek już w najbliższy poniedziałek.

  • Przedszkola i żłobki być może wrócą do działalności w pełnym zakresie od poniedziałku

  • Czy od przyszłego tygodnia do tradycyjnej nauki wrócą uczniowie klas I-III

  • Kto obecnie może korzystać z przedszkoli i żłobków

Przedszkola i żłobki otwarte od przyszłego tygodnia?

Nie można wykluczyć, że jeszcze dziś rządzący ogłoszą publicznie decyzje w sprawie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Przypomnijmy, że przed tygodniem zapowiedziano, że wprowadzone przed Wielkanocą restrykcje zostaną utrzymane do 18 kwietnia, czyli do najbliższej niedzieli.

Co dalej? Z przecieków medialnych wynika, że obostrzenia mogą zostać utrzymane co najmniej do początku maja. Z jednym wyjątkiem. Chodzi o ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli dla wszystkich dzieci. Przypomnijmy, że od 27 marca br. mogą one funkcjonować, przyjmując pociechy poszczególnych grup zawodowych.

Przedszkola i żłobki miałyby wznowić działalność w pełnym zakresie od 19 kwietnia, czyli już od najbliższego poniedziałku, co oznaczałoby powrót po 3 tygodniach zamknięcia. Zapowiedziała to we wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej po spotkaniu tego gremium.

- Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenia w najmłodszej grupie stanowią ok. 1 procenta wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały czy napędzały. Dlatego po dzisiejszym spotkaniu Rady Medycznej z rządem można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że żłobki i przedszkola zostaną od poniedziałku ponownie otwarte – powiedziała prof. Marczyńska, która jest specjalistką od chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Przedstawicielka Rady Medycznej podkreśliła jednocześnie, że najprawdopodobniej nie będzie na razie możliwy powrót do szkół uczniów klas I-III. Członkowie Rady Medycznej jak podaje PAP, mieli doradzać premierowi, aby wstrzymać się z tą decyzją, gdyż konieczne jest zmniejszenie obłożenia łóżek szpitalnych. Z danych przytoczonych przez Agencję wynika, że obecnie przebywa w szpitalach prawie 35 tys. chorych z COVID-19, zaś ponad 3,5 tys. osób jest podłączonych do respiratorów.

O możliwym otwarciu przedszkoli i żłobków dla wszystkich dzieci od najbliższego poniedziałku mówił wczoraj również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w „Porannej rozmowie RMF FM”. Minister zaznaczył, że decyzja w tej sprawie będzie uzależniona od liczby zakażeń w środę i czwartek.

- Kluczowe będą dane dotyczące zakażeń z jutrzejszego dnia i z czwartku. Jeśli one potwierdzą tendencję spadkową, czyli to odpływanie trzeciej fali, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa na to, żebyśmy wracali najpierw do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych – mówił w RMF FM szef resortu edukacji i nauki.

Ze słów ministra edukacji i nauki wynika, że uczniowie najmłodszych klas mogliby wrócić do tradycyjnej nauki od 26 kwietnia, zaś pozostali uczniowie rozpoczęliby naukę w trybie stacjonarnym jeszcze w tym roku szkolnym.

Powrót przedszkoli i żłobków do działalności w pełnym zakresie już od przyszłego tygodnia może zaskakiwać, gdyż jak zauważyli dziennikarze RMF FM, rząd przedłużył przed tygodniem wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Odebrano to jako plan przedłużenia ograniczeń dla przedszkoli i żłobków co najmniej o tydzień.

Kto może korzystać z przedszkoli i żłobków?

Piszemy o ograniczeniach, a nie o zamknięciu, gdyż jak już wspomniano z przedszkoli i żłobków mogą korzystać dzieci przedstawicieli różnych grup zawodowych. Należą do nich pociechy rodziców, którzy: są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, wykonują działania ratownicze, są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty i realizują zadania na terenie tych jednostek.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

edukacjaPolskaObostrzenia

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]