BiznesINFO.pl
Prezydent Kosowa podał się do dymisji

Pxfuel

Prezydent europejskiego kraju nie miał wyjścia, podał się do dymisji. Zarzuty są koszmarne

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Prezydent Kosowa Hashim Thaçi podał się właśnie do dymisji. Przywódca partyzantów podczas wojny o niepodległość Kosowa usłyszy zarzuty dotyczące zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości przed specjalnym sądem w Hadze.

Prezydent Kosowa podał się do dymisji

Prezydent Kosowa Hashim Thaçi, przywódca partyzancki podczas wojny o niepodległość Kosowa w latach 90. podał się do dymisji podczas konferencji prasowej. Associated Press przekazało, że zdaniem Thaçiego ma to być krok „w celu ochrony integralności prezydentury Kosowa”.

Trybunał ds. zbrodni wojennych w Kosowie mający siedzibę w Hadze w Holandii, który został powołany, by sądzić byłych przywódców rebeliantów wojennych, oskarżył Thaçiego o zbrodnie, m.in. morderstwa, zaginięcia, prześladowania i tortury, przekazało Associated Press.

Rzecznik prokuratora w Hadze odmówił komentarza w sprawie.

Oprócz Thaçiego oskarżony został także były przewodniczący parlamentu Kadri Veseli. Dokładne szczegóły 10-punktowego aktu oskarżenia przeciwko mężczyznom nie są znane. Wiadomo jednak, że Prokuratura Specjalistyczna zarzuca im prawie 100 morderstw.

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem2. Polska w kryzysie, ludzie tracą oszczędności życia, a co robi rząd? Wydają na najdroższe mięsiwo, przepiórcze jaja i żywność, jak dla szlachty3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

Specjalistyczny sąd został utworzony po tym, jak wydano raport Rady Europy, w którym znalazły się zarzuty, że bojownicy UÇK (Armii Wyzwolenia Kosowa) handlowali ludzkimi organami pobieranymi od więźniów, zabijali zarówno Serbów, jak i Albańczyków.

Sytuacja w Kosowie

Sytuacja w Kosowie w dalszym ciągu jest napięta. Do tej pory Serbia, jak i wiele innych państw, nie uznały niepodległości Kosowa. Thaçi, który funkcję prezydenta sprawuje od 2016 roku (wcześniej był premierem kraju) wielokrotnie podejmował rozmowy z Serbią w celu znormalizowania stosunków pomiędzy krajami.

Od zakończenia wojny domowej w Kosowie, teren znajduje się pod protektoratem ONZ. Siły pokojowe KFOR przebywają w Kosowie od 1999 roku. W skład Międzynarodowej Grupy Bojowej Wschód wchodzi także Polski Kontyngent Wojskowy pod przywództwem amerykańskim.

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Arkadiusz Ziołek East News

Polska i Świat

ZUS wypłaca 14. emerytury. Przelew otrzymało już 7,8 mln emerytów

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

MSWiA wprowadziło zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Czekasz na wymarzone mieszkanie, a deweloper gra nieczysto? Tłumaczymy jak uchronić się przed problemami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS przypomina, że zostało tylko kilka godzin na zdobycie pieniędzy na wyprawkę

Czytaj więcej >
ważne

Polska i Świat

Poczta Polska planuje zrezygnować z Banku Pocztowego. Sytuacja jest coraz gorsza

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas zakupów on-line lawinowo wyciekły dane. Sprawdzono ile osób ucierpiało

Czytaj więcej >