Kara za brak prawa jazdy
Arkadiusz Ziolek/East News
Autor Maria Glinka - 3 Sierpnia 2020

Za jazdę bez prawka nie grozi tylko mandat. Konsekwencje możesz odczuwać do końca życia

Jazda bez prawa jazdy może przysporzyć wielkich problemów. Nie dość, że kierowca musi zapłacić mandat to czekają na niego konsekwencje, które mogą ciągnąć się przez kilka lat.

Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy mocno ryzykowne

Długotrwały kurs i opłaty za egzaminy mogą zniechęcać do starania się o prawo jazdy. Warto jednak pamiętać, że kierowanie pojazdami bez uprawnień niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe, a czasami również prawne.

Jeżeli kierowca nieposiadający prawa jazdy zostanie zatrzymany do kontroli policyjnej to czeka na niego mandat w wysokości 500 zł. Na dużo bardziej dotkliwe skutki prowadzenia pojazdów bez uprawnień muszą przygotować się kierujący motocyklami. Po pierwsze, motocyklista będzie musiał samodzielnie odebrać pojazd lub zostanie on odholowany na koszt kierującego. Jeżeli motocyklista połączy brak posiadania prawa jazdy z wykroczeniem w ruchu drogowych to policjanci mają prawo skierować sprawę do sądu. W takiej sytuacji grozi grzywna w wysokości do 5000 zł. Niewkluczone, że organ sądowniczy zasądzi także zakaz prowadzenia pojazdów w okresie od pół roku do nawet trzech lat, jak podaje portal jednoslad.pl.

GW: Nie żyje Piotr Soyka. Z ustaleń prokuratury wynika, że popełnił samobójstwoGW: Nie żyje Piotr Soyka. Z ustaleń prokuratury wynika, że popełnił samobójstwoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nagła zmiana w ostatniej chwili. Rząd wprowadził nowe zasady, obejmą wszystkich obywateli kraju
2. Koronawirus spowodował wzrost jednej usługi. Ludzie ustawiają się niemal w kolejkach
3. 500 plus przejdzie całkowitą zmianę? Wreszcie poznaliśmy prawdę, rodzice powinni się dowiedzieć

Kary za brak prawa jazdy w trakcie podróży

Co w sytuacji, gdy kierowca został pozbawiony prawa jazdy a mimo to w dalszym ciągu kieruje pojazdem? Takie działanie wiąże się z ryzykiem wydłużenia okresu zatrzymania uprawnień na kolejne trzy miesiące. Poza tym należy liczyć się z drugim mandatem, w tym grzywną rzędu 5000 zł. Natomiast kolejne tego typu wykroczenie będzie skutkowało całkowitym odebraniem prawa jazdy i otrzymaniem sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli nawet tak dotkliwe konsekwencje nie zniechęcą do kierowania samochodem czy motocyklem i kierowca po raz kolejny wsiądzie za kierownicę to w razie kontroli może otrzymać nie tylko kolejną grzywnę, ale i zostać pozbawiony wolności (od 3 miesięcy do 5 lat).

Bardzo niekorzystna sytuacja ma miejsce, gdy kierujący bez prawa jazdy jest uczestnikiem wypadku. Kierowca musi liczyć się przede wszystkim z konsekwencjami związanymi z kosztami naprawy pojazdów. Jeżeli w wyniku wypadku ktoś odniesie poważny uszczerbek na zdrowiu to sprawca będzie zobowiązany do opłacenia kosztów leczenia i wypłacania dożywotniej renty. Poza tym każdemu, kto prowadzi bez uprawnień nie przysługuje żadne odszkodowanie.

Kolejny cios w finanse Polaków. Abonament RTV nie tylko zostaje, będzie jeszcze wyższyKolejny cios w finanse Polaków. Abonament RTV nie tylko zostaje, będzie jeszcze wyższyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marta Kaczyńska przyłapana z synkiem na plaży. Internauci patrzą tylko na jedno
  2. Benedykt XVI potwornie cierpi. Watykan skomentował doniesienia o jego stanie zdrowia
  3. Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane
  4. Nie musisz być demonem prędkości, żeby dostać mandat 200 zł. Powód kary mocno cię zdziwi
  5. Wyjdziesz na spacer i się zatrujesz. Szkodliwych roślin jest więcej niż myślisz
  6. GIS zmienia kurs w sprawie wesel. Już zapowiadają nowe restrykcje
  7. Koniec z tanim mięsem? Czeka nas prawdziwa rewolucja, zmiany są nieuniknione

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News