BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Prądowa pułapka prawna na domowych przedsiębiorców

5 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Przepisy dotyczące zamrożenia cen prądu zgodnie ze stanowiskiem rządu zostały zaprojektowane tak, żeby zwykli konsumenci nie musieli zmierzyć się z podwyżkami. Okazuje się jednak, że dróg interpretacji nowych przepisów jest o wiele za dużo.

Pierwsze informacje o błędach w ustawie pojawiły się jeszcze w grudniu. W rządowych obliczeniach był błąd, który spowodował, że w budżecie jest mniej pieniędzy na rekompensaty dla dostawców niż zakładano. Brakuje do 3 mld zł.

Działalność gospodarcza - nie zamrozimy ceny

Tymczasem według portalu money.pl to dopiero wierzchołek góry lodowej. Część klientów E.ON Polska ma otrzymywać pisma z informacją, że nie kwalifikują się do korzystania z zamrożonych cen prądu.

Chodzi o tych mieszkańców, których adres domowy, na który dostarczany jest prąd, jest jednocześnie miejscem zarejestrowania działalności gospodarczej. Nie są bowiem traktowani jako klienci indywidualni, a jako przedsiębiorcy, którym zamrożenie cen nie przysługuje.

Okazuje się jednak, że klienci… albo są traktowani nierówno, albo w firmie panuje chaos. Money.pl przytoczyło list klienta E.ON, którego dostawca nie uznał za uprawnionego do zamrożenia ceny prądu, ale jego kolegę prowadzącego taką samą działalność co on już tak.

Drugi licznik nie rozwiąże problemu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaleca, aby odbiorca prądu z zarejestrowaną działalnością gospodarczą pod adresem domowym zamontował drugi licznik. W ten sposób możliwe byłoby rozdzielenie zużycia energii na cele mieszkaniowe i komercyjne. Jednak, jak podaje money.pl, generuje to kolejne pytania dotyczące klasyfikacji zużytego prądu z np. lampki nocnej.

Zamieszanie jest na tyle duże, że według wypowiedzi szefa działu energii w Kancelarii Modrzejewski Łukasza Batorego dla money.pl, Urząd Regulacji Energetyki i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów mogą otrzymać mnóstwo skarg. Ustawa zamrażająca ceny energii nie udostępnia bowiem dostawcom narzędzi do analizy celów w jakich zużywany jest prąd.

Zdaniem Batorego, ewentualnym wyjściem z tej kłopotliwej sytuacji jest wzięcie części kosztów przez sprzedawców energii na siebie poprzez obniżenie stawek. Będzie to tańsza metoda niż koszty, jakie trzeba będzie ponieść w celu weryfikacji zużycia prądu.

Tagi:

prądceny prądu

Podobne artykuły

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Energetyka

Ograniczyłeś zużycie prądu, to teraz dostaniesz pieniądze. Rząd szykuje spory prezent
Czytaj więcej >

Energetyka

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce brakuje stali. Rząd sam chce ją wytworzyć
Czytaj więcej >

Energetyka

Tysiące osób zrezygnowało z zakupu węgla z kopalni JSW. „To ogromny problem organizacyjny”
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Możesz otrzymać zwrot podatku VAT za gaz. Trzeba złożyć wniosek, skorzystają setki tysięcy Polaków
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]