Potrawy wigilijne lepienie uszek
Pixabay.com 304cina62
Autor Konrad Karpiuk - 11 Grudnia 2020

Zadziwiający apel do Polaków. Mają nie lepić uszek na Wigilię

Wśród potraw wigilijnych jedną z pozycji obowiązkowych jest barszcz czerwony z uszkami. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zaapelował, aby w tym roku nie lepić klusek. Zamiast tego poleca wesprzeć lokalną gastronomię.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką propozycję miał marszałek Brzezin
  • Jakie produkty można kupić od lokalnych producentów
  • Jak dowiedzieć się o lokalnych prodtukach

Potrawy wigilijne w tym roku zamówmy od lokalnej gastronomii

Jak radzi Brzezin, w tym roku potrawy wigilijne lepiej zamówić z gastronomii niż samemu uwijać się kuchni. Money.pl wskazuje, że regionalny samorząd jeszcze na początku pandemii zachęcał mieszkańców do wspierania lokalnych producentów z sieci "Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle". Przed świętami wystosowano ponowny apel.

- Wiele regionalnych i lokalnych przedsiębiorstw zmaga się z niewyobrażalnie trudną sytuacją materialną, spowodowaną zamrożeniem branży gastronomicznej - mówił marszałek województwa.

Marek Gustaw Brzezin zachęca, aby nie kupować potraw wigilijnych w dużych sieciach handlowych. Regionalna oferta Warmii i Mazur jest szeroka, bo można wybierać wśród produktów producentów miodu, wędlin, ryb, pieczywa, serów, oraz restauracji, które z racji na obostrzenia, sprzedają żywność na wynos.

- Pomóżmy im przetrwać ten trudny czas i wybierzmy zakupy na lokalnych targowiskach, zamiast w wielkich sieciach handlowych. Pokażmy, że jesteśmy solidarni i nie jest nam obojętny los regionalnej gospodarki - apelował marszałek.

U regionalnych producentów zaopatrzymy się w potrawy wigilijne

Sieć "Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle" jest największym tego typu stowarzyszeniem w Polsce i liczy aż 139 członków. We wtorek 8 grudnia do sieci przyjęto kolejnych sześć lokalnych firm. Regionalnym producentom przyznaje się certyfikaty potwierdzające jakość i pochodzenie produktów.

Jak pisze na stronie sieci, przedsiębiorstwa do niej należące oferują żywność regionalną, która nawiązuje do kuchni staropolskiej, warmińskiej, mazurskiej, ukraińskiej, litewskiej, rosyjskiej czy pruskiej. To też bez problemu kupimy znane z polskich stołów potrawy wigilijne, czy składniki potrzebne do ich przygotowania.

Do sieci należą restauracje takie jak np. "U Wokulskiego" w Ostródzie, "Dwór Kaliszki" w Białej Piskiej, czy "Gęsia Chata" w Iławie. Są również sklepy np. mleczarnia rzemieślnicza "Roguska Struga", oraz producenci oferujące ryby jak np. Tradycyjna Wędzarnia Warmińska w Purdzie.

Interesującym członkiem "Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle" jest również projekt prospołeczny Naturalna Żywność Sp. z. o. o. (non profit), który wspiera osoby wracające na rynek pracy oraz lokalną żywność. Spółka oferuje m.in. regionalne produkty zbożowe, pigwoniadę z Ełki, a także pasztety roślinne firmy Mazur Food z Sorkwit, który z racji na brak mięsa sprawdzi się jako potrawa wigilijna.

Więcej informacji można pozyskać na stronie dziedzictwokulinarne.pl, na której znajdziemy mapę z przedsiębiorstwami należącymi do "Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle". Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy w naszej okolicy nie znajduje się gastronomia, którą możemy wesprzeć w trudnej sytuacji.

Jak pisze money.pl, przedsiębiorcy należący do sieci powołali również Regionalną Izbę Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. Celem instytucji jest rozwijanie sektora niewielkich zakładów przetwórczych, produkujących żywność wysokiej jakości.

W Rossmannie święta już się zaczęły. Ponad 18 tys. osób może liczyć na piękny prezent od sieciW Rossmannie święta już się zaczęły. Ponad 18 tys. osób może liczyć na piękny prezent od sieciCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Próba zamachu w Warszawie. Młody mężczyzna chciał się wysadzić
  2. Reprezentant Polski spodziewa się dziecka. Znamy płeć
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News