BiznesINFO.pl

Wikimedia/Piotr Vagla Waglowski

Postojowe do przedłużenia. Sejm zajmie się projektem już w środę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Postojowe przedłużone o 3 miesiące 

Przypomnijmy, że postojowe to wprowadzona w związku z następstwami pandemii koronawirusa specjalna forma pieniężnego wsparcia wypłacanego z powodu przestoju w działalności miejsca pracy. Wśród najbardziej pokrzywdzonych tzw. koronakryzysem firm są przedsiębiorstwa z branży turystycznej. Stąd trwające od dłuższego czasu rozmowy przedstawicieli branży z rządem na temat konieczności dalszego wsparcia. Spotkanie w tej sprawie odbyło się we wtorek (21 lipca) podczas którego wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła plany dotyczące wsparcia sektora na najbliższe miesiące. Wiceszefowa rządu - jak podaje Money.pl - zapowiedziała, że jeszcze w środę rządowy pakiet wsparcia dla firm trafi pod obrady Sejmu.

Co konkretnie zawiera owy pakiet? Z informacji “Gazety Wyborczej” wynika, że znalazło się w nim m.in. przedłużenie na trzy miesiące postojowego dla pilotów i przewodników wycieczek, którzy zawiesili działalność gospodarczą przed 31 grudnia 2019 r. lub prowadzą działalność sezonową. Świadczenie może zostać również przedłużone agentom turystycznym i kierowcom autokarom.

Przedłużenie postojowego to jednak nie wszystko, bowiem w pakiecie wsparcia dla branży turystycznej znalazło się również 14-miesięczne zwolnienie ze składek ZUS dla agentów turystycznych, pilotów, przewodników, kierowców autokarów, o ile wykażą oni 80-proc. spadek dochodów. 

Branża podzielona

Przedstawiciele branży, którzy uczestniczyli w rozmowie z rządem mówią w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” o umiarkowanym optymizmie w związku z oferowanymi propozycjami wsparcia. - Jesteśmy umiarkowanie zadowoleni z tych propozycji rządu, ale mamy też poczucie, że ciężko będzie uzyskać coś więcej - mówi Bartosz Bieszyński, koordynator sztabu kryzysowego branży turystycznej, wydarzeń, spotkań i czasu wolnego.

Sceptycyzmu nie kryje natomiast Alina Dybaś, szefowa Turystycznej Organizacji Otwartej (w odróżnieniu od Bieszyńskiego nie uczestniczyła w rozmowach z wicepremier Emilewicz), zdaniem której pomoc oferowana przez rządzących to “plaster na złamanie otwarte”. Dybaś - cytowana przez Money.pl - podkreśla, że wsparcie na 3-4 miesiące to mało, a tegoroczny sezon kończy się już za 1,5 miesiąca. 

Ministerstwo Rozwoju - jak podaje portal - pracuje również nad ustawą dotyczącą utworzenia funduszu kryzysowego dla branży turystycznej, który zakłada  m.in. wprowadzenie 180-dniowego terminu na zwrot pieniędzy wpłaconych przez turystów na poczet wakacji, które się nie odbyły, a także utworzenie funduszu pożyczek niskooprocentowanych dla firm, które nie mają z czego zwrócić pieniędzy klientom.

Tagi:

turystykaSejm

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]