Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ponad 16 milionów Polaków będzie uprawnionych do skorzystania z bezpłatnych leków
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 11.07.2023 16:22

Ponad 16 milionów Polaków będzie uprawnionych do skorzystania z bezpłatnych leków

Mateusz Morawiecki i ministr zdrowia Adam Niedzielski
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wczoraj Rada Ministrów przyjęła korzystne zmiany w Programie Leki 75+. Do tej pory skorzystało z niego ok. 3 mln osób. Po zmianie program będzie dostępny dla ok. 16 mln osób, w tym dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Premier Morawiecki komentuje zmiany

- Program, który wdrażamy, to program solidarności międzypokoleniowej. To właśnie wyraz troski o najmłodszych i seniorów. Nie byłoby to możliwe bez fundamentalnej zmiany budżetu państwa i zupełnie nowego podejścia do zdrowia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Pacjenci nagminnie o tym zapominają i tylko sobie szkodzą. NFZ wystosował ważny apel

Dodatkowe nakłady

- 7% gwarancja wzrostu nakładów na ochronę zdrowia pozwala wdrażać nowe programy m. in.  bezpłatnych leków dla seniorów 65+  oraz dla dzieci i młodzieży do 18 lat – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Troszczymy się o najmłodsze pokolenie, które jest naszą przyszłością. Troszczymy się także o tych, którzy pracowali na naszą teraźniejszość. Ta troska polega na tym, aby starszy człowiek nie zastanawiał się, czy stać go, żeby wykupić receptę – stwierdził premier.

Lista dostępnych leków będzie znacznie większa

Ministerstwo Zdrowia informuje, że oprócz poszerzenia grupy wiekowej osób uprawnionych do bezpłatnych leków, rozszerzy listę leków z Programu 75+ - z ponad 2 tys. do 4 tys. pozycji.

Program 75+ od 2016 r. kosztował 4,5 mld zł. W 2022 r. MZ wydało na ten cel blisko 800 mln. Na poszerzenie programu przeznaczy dodatkowo 1,6 mld zł. Łącznie będzie to 2,4 mld zł.

Tagi: leki