Polisolokaty
Obraz Ewa Czetwertynska z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 28 Września 2020

Można dochodzić roszczeń przed sądem w sprawie polisolokat. Rzecznik Finansowy wyjaśnia jak to zrobić

Właściciele polisolokat mogą dochodzić swoich praw przed sądem. Rzecznik Finansowy wskazuje na wyrok Sądu Apelacyjnego, który jest przełomowy.

Polisolokaty, czyli ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym mogą zostać uznane za nieważne przez sąd – informuje strona Rzecznika Finansowego. Potwierdzone zostało to bezprecedensowym wyrokiem Sądu Apelacyjnego, który odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej w jednej ze spraw.

Polisolokaty mogą zostać zasądzone?

Waloryzacja 2021. Resort podał konkretną kwotęWaloryzacja 2021. Resort podał konkretną kwotęCzytaj dalej

Jak wskazuje Rzecznik Finansowy, Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej od jednego z ubezpieczycieli. Chodzi o wyrok, w którym stwierdzono nieważność ubezpieczenia na życie z dodatkowym ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Jak czytamy na stronie RF, stanowisko SN jest zgodne z przedstawionym przez Rzecznika tzw. istotnym poglądzie wydanym na etapie postępowania sądowego I instancji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dokładnie sprawdzili, w których sklepach jest najtaniej. Różnice są gigantyczne
2. Serce 17-latka przestało bić na 20 minut. Opowiedział co zobaczył po drugiej stronie
3. Umowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniej

Archeolodzy po prostu padli na kolana. Odkrycie rzuca zupełnie inne światło na historię świataArcheolodzy po prostu padli na kolana. Odkrycie rzuca zupełnie inne światło na historię świataCzytaj dalej

– Cieszę się z tej decyzji Sądu Najwyższego i z treści uzasadnienia odmowy przyjęcia skargi kasacyjnej. Uznanie umowy za nieważną, ze względu na sprzeczność z właściwością stosunku prawnego oraz zasadami współżycia społecznego, to ważny sygnał dla branży. Pokazuje, że w długoterminowo oferowanie toksycznych produktów jest nieopłacalne. To także przykład, że zastrzeżeń ekspertów Rzecznika Finansowego nie należy bagatelizować. Przypomnę, że wiele lat temu prawnicy ubezpieczycieli kwestionowali opinie nt. już samej abuzywności opłat likwidacyjnych w tego typu umowach. Dziś nie budzi to już żadnych wątpliwości sędziów. Spodziewam się, że tak samo stanie się z kwestią nieważności umów o takiej konstrukcji i linia orzecznicza ukształtuje się w kierunku oczekiwanym przez poszkodowanych klientów – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy w komunikacie na stronie RF.

Rzecznik wskazuje przy tym, że również inni ubezpieczeni mogą domagać się unieważnienia umów opierając się na dotychczas ogłoszonych już wyrokach. Rzecznik ponadto uważa, że orzeczenia zarówno sądów powszechnych jak i Sądu Najwyższego mają na tyle podniosły charakter, iż ich wymiar jest uniwersalny. RF twierdzi, że wyroki powinny zostać uwzględnione w interwencji produktowej, która powinna zostać przeprowadzona zdaniem rzecznika przez organ nadzorujący ubezpieczycieli. RF wskazuje, że taka interwencja dot. polisolokat powinna wskazać na nieakceptowalne zapisy w umowach, tak aby w przyszłości takie produkty nie powstawały.

Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył PocztęPo 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył PocztęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Papier toaletowy, makaron i ryż znowu znikają z półek. W Polsce również padają niepokojące rekordy zakażeń, co dalej?
  2. Dziwne zdarzenie na warszawskiej "Patelni". Wszystko się nagrało
  3. Z kupnem mieszkania jeszcze się wstrzymaj. Niebawem będą aż 30 proc. tańsze
  4. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  5. Kontrole w sklepach, możesz zdziwić się na zakupach. Inspekcja powołuje się na jeden przepis
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku
Umowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniejUmowa o dzieło z drastycznymi zmianami. Masz dostać jeszcze mniejCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News