BiznesINFO.pl

East News, Jakub Kamiński

Policja użyła gazu łzawiącego na proteście po wyroku TK. "Środki adekwatne do sytuacji"

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Policja atakuje demonstrantów

Policja w przypadku demonstracji może mówić o swoich pięciu minutach chwały i kolejnych godzinach hańby. Nie inaczej jest w przypadku wczorajszych nocnych protestów w Warszawie. 

Protesty były odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznającego, że usunięcie ciąży ze względu na ciężkie uszkodzenia płodu. Tym samym Trybunał Konstytucyjny zerwał obowiązujący od 27 lat kompromis aborcyjny w Polsce.

Swój sprzeciw wobec wyroku TK wyraziły sławne osoby, które w tym celu zdecydowały się na intymne wyznania. Do Trybunału Konstytucyjnego zaapelowało ponad 800 lekarzy, którzy wskazują, że ów wyrok może mieć tragiczne skutki w związku ze zdrowiem psychicznym i fizycznym kobiet.

Kobiety nie dają za wygraną i wczoraj w nocy zdecydowały się zorganizować protest, aby pokazać swój sprzeciw w kwestii wyroku. Jak się okazuje, w tłumie obecni byli także mężczyźni okazujący wsparcie kobietom zmuszonym do nieprzerywania ciąży.

W związku z przejściem protestujących pod dom Jarosława Kaczyńskiego (przypomnijmy, że prezes PiS od lat jest zwolennikiem zerwania kompromisu) na warszawskim Żoliborzu. Jak się okazuje, to na sławnej ulicy Mickiewicza policja użyła wobec demonstrantów przemocy.

Policja nie poczuwa się do winy

Policja nie poczuwa się do winy w związku ze swoimi działaniami. - Środki przymusu bezpośredniego zostały użyte wobec agresywnie zachowującego się tłumu, powiedział w rozmowie z Radio Zet Sebastian Marczak, rzecznik KSP w Warszawie.

Policja swoje działania argumentuje tym, że podczas protestów zostali obrzuceni jajkami i kamieniami. - Kiedy mamy kamienie, musimy liczyć się ze zdecydowaną reakcją. To były adekwatne środki użyte do sytuacji, tłumaczy Marczak.

"Do tego momentu policjanci występowali bez kasków i tarcz. Prezentowaliśmy pokojowe nastawienie. Wśród manifestujących były osoby, którym taki stan rzeczy wyraźnie nie odpowiadał. Dopiero w momencie agresji ze strony takich ludzi policjanci wykorzystali wyposażenie ochronne", napisano na policyjnym Twitterze.

Policja łącznie wystawiła 39 mandatów karnych oraz 89 wniosków o ukaranie do sądu w związku ze złamaniem przepisów covidowych. Zatrzymano 15 osób. Policja stawia protestujących zarzut nielegalnego gromadzenia się oraz naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariuszy.

Miejmy nadzieję, że wśród funkcjonariuszy nie było żadnych kobiet, a Kaja Godek tej nocy mogła spać z czystym sumieniem. Na ataki skarży się także bezdzietna Krystyna Pawłowicz, która orzekała w sprawie możliwości przerwania ciąży.

Tagi:

Policjasądprotesty

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]