BiznesINFO.pl
Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo

biznes info

Polacy polują na dotacje dla palących węglem. Chcą poprawiać złożone deklaracje

25 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Jednorazowy dodatek wypłacany przez rząd w wysokości 3 tys. zł, który ma wspomóc osoby, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel zachęca do skrupulatniejszego wypełnienia deklaracji do CEEB. Wiele osób zaczęło już zgłaszać chęć poprawy.

Chociaż czas na składanie deklaracji już minął, a składanie błędnych informacji o głównym źródle ogrzewania w domu groziło odpowiedzialnością karną, to teraz wiele osób chce zmienić swoje deklaracje i wpisać węgiel jako główne źródło ogrzewania, pisze dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna".

Urzędnicy powinni kontrolować domy

Chociaż w deklaracji należy zgłosić źródło ogrzewania zgodne ze stanem faktycznym, to urzędnicy państwowi sami przyznają, że możliwości weryfikacyjne deklaracji są ograniczone.

W pewnym momencie pojawiły się pomysły, aby urzędnicy chodzili po domach i sprawdzali zgodność deklaracji z rzeczywistością. Taka forma weryfikacji nie została jednak wprowadzona w życie.

Główne źródło ogrzewania wątpliwe

W deklaracji CEEB zgłasza się wszystkie źródła ogrzewania w domu. Główne źródło jest więc wyborem kontrowersyjnym. Jeśli ktoś do produkcji ogrzewania używa węgla i gazu, to powinno zaznaczyć się to, z którego korzysta się więcej. To jednak jest już niemal niemożliwe do zweryfikowania.

W konsekwencji według "DGP" w Warszawie już pojawiają się osoby, które chcą zedytować deklaracje i zaznaczyć węgiel jako główne źródło ogrzewania, co pozwoli zdobyć dodatkowe 3 tys. zł. Skłamanie w deklaracji grozi odpowiedzialnością karną.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Górnicza uruchamia w swoim sklepie internetowym dodatkowe sesje zakupowe

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Energetyka

Mateusz Morawiecki: Jest problem z węglem

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >
prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >