BiznesINFO.pl
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 01.04.2020. Epidemia koronawirusa. Rzad wprowadzil godziny dla seniorow - osoby powyzej 65. roku zycia moga zrobic zakupy w specjalnie wyznaczonych godzinach.

East News, Jakub Kamiński

Godziny dla seniora doprowadzą do przykrego efektu. Konsekwencje poczujemy wszyscy

19 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Podwyżki cen staną się efektem godzin dla seniorów. Eksperci zgodnie uważają, że kolejne obostrzenia wprowadzane w handlu spowodują podwyżkę cen. Do całego procederu przyczynić się ma wprowadzanie kolejnych czerwonych stref w kraju.

Podwyżki cen spowodowane obostrzeniami

Narodowy Bank Polski opublikował wskaźnik inflacji, który we wrześniu wyniósł 4,3 proc., natomiast Główny Urząd Statystyczny potwierdził odczyt inflacji na poziomie 3,2 proc. w skali rok do roku. Inflacja w Polsce jest najwyższa ze wszystkich krajów Europy Środkowo - Wschodniej, podaje portal wiadomoscihandlowe.pl. Niestety, ekspert dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP mówi, że nie ma żadnych szans na spowolnienie inflacji w Polsce.

Co więcej, inflację napędzać mają wprowadzone przez rząd obostrzenia w handlu. - Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w handlu, wprowadzono godziny dla seniora, a także limity zagęszczenia w placówkach handlowych na większości powierzchni Polski. Rośnie też liczba czerwonych stref, co uderzy w sektor usług, powiedział dr Dudek i dodał, że wraz z tym wzrośnie presja na podwyżki cen w handlu. Czy istnieje jakiś złoty środek, aby temu zapobiec?

Podwyżki cen będą nieuchronne

Podwyżki cen zbliżają się do Polaków wielkimi krokami. Jak się okazuje, ekspert uważa, że w obecnej sytuacji nieracjonalnym jest utrzymywanie zakazu handlu w niedzielę. - Oprócz aspektów ekonomicznych, w tym niepotrzebnej presji na inflację, generuje to dodatkowe ryzyko epidemiczne, bo prowadzi do zwiększenia zagęszczenia klientów w sklepach, mówi. Co więcej, niebezpieczne może okazać się także utrzymywanie inflacji bazowej.

- Aktualnie w Polsce stopy procentowe są na niemal zerowym poziomie, podobnie jak w Unii Europejskiej, tyle że w UE inflacja też jest prawie zerowa. W Polsce inflacja przez cały kryzys utrzymuje się  na relatywnie wysokim poziomie. A to oznacza, że inflacja zjada nasze oszczędności na depozytach. Stopy mamy europejskie, ale inflację polską. To nie jest dobra mieszanka dla oszczędzających, podsumowuje dr Sławomir Kołek. Miejmy nadzieję, że do kolejnej podwyżki cen nie dojdzie.

Tagi:

podwyżki cenceny w polsceCeny

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Żabka wprowadza do sprzedaży nową przekąskę o nazwie Black Dog. Czarny hot dog z czarnym sosem

Czytaj więcej >

Handel

GUS: Sprzedaż detaliczna rośnie wolniej niż się spodziewano

Czytaj więcej >

Handel

Wzrosły dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu

Czytaj więcej >

Handel

Izba Zbożowo-Paszowa: spadły krajowe ceny zbóż

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa hipermarket Carrefour N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia - lista zakupow

Handel

Hipermarkety mają płacić w przyszłości wyższe podatki. Może to spowodować podwyżkę cen produktów

Czytaj więcej >

Handel

Budweiser ze sklepu, to nie ten sam Budweiser co sponsoruje Mundial. Wyjaśniamy częstą pomyłkę

Czytaj więcej >