Podwyżki wynagrodzeń dostaną tylko ci nauczyciele, którzy będą zarabiać poniżej pensji minimalnej
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 15 Listopada 2019

Od nowego roku tysiące Polaków z podwyżkami. Jest już projekt rozporządzenia

Podwyżka dla nauczycieli jest już pewna. Od 2020 roku zostanie podniesione wynagrodzenie minimalne, a co za tym idzie zwiekszą się też uposażenia nauczycieli. Jednak jak się okazuje, nie wszyscy nauczyciele dostaną podwyżkę.

Podwyżka dla nauczycieli w 2020 roku

Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli jest już pewna. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia dotyczącego wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zmiany zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2020 roku.

Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli jest spowodowana wzrostem pensji minimalnej, która od przyszłego roku będzie wynosić 2600 zł brutto. W projekcie rozporządzenia znalazła się propozycja zwiększenia wynagrodzenia zasadnicznego dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych w drugiej i trzeciej grupie zaszeregowania płacowego, a także dla nauczycieli znajdujących się w trzeciej grupie zaszeregowania płacowego.

“Ustalone w ten sposób minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o najniższym uposażeniu zniosą konieczność wypłaty przez jednostki samorządu terytorialnego dodatku wyrównawczego do płacy minimalnej” - napisano w uzasadnieniu.

Podwyżka tylko dla nielicznych

Jednak jak się okazuje, podwyżka obejmie tylko tych nauczycieli, których wynagrodzenie zasadnicze byłoby niższe niż ustalona na 2020 roku płaca minimalna. W załączniku do projektu rozporządzenia znajdują się kwoty uposażeń. Od 1 stycznia przyszłego wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego ma wynosić:

  • dla nauczyciela stażysty - 2782 zł
  • dla nauczyciela kontraktowego - 2862 zł
  • dla nauczyciela mianowanego - 3250 zł
  • dla nauczyciela dyplomowanego - 3817 zł.

Są to takie stawki, jakie obowiązują od 1 września 2019 roku. - Wzrosną wynagrodzenia tylko tych nauczycieli, których płace zasadnicze byłyby w 2020 r. poniżej płacy minimalnej, czyli poniżej 2600 zł brutto. Płace zasadnicze zdecydowanej większości nauczycieli nie rosną - poinformował na swoim portalu internetowym Związek Nauczycieli Polskich.

Podwyżka dopiero we wrześniu?

Warto przypomnieć, że rząd zapowiadał 6-procentową podwyżkę dla nauczycieli w 2020 roku. Jednak teraz stoi to pod znakiem zapytania. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, w trakcie obrad zespołu problemowego RDS ds. usług publicznych Maciej Kopeć, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej powiedział, że ta podwyżka na pewno nie zostanie zrealizowana w styczniu. Szanse na to są dopiero we wrześniu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News