Podwyżki wynagrodzeń dostaną tylko ci nauczyciele, którzy będą zarabiać poniżej pensji minimalnej
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 15 Listopada 2019

Od nowego roku tysiące Polaków z podwyżkami. Jest już projekt rozporządzenia

Podwyżka dla nauczycieli jest już pewna. Od 2020 roku zostanie podniesione wynagrodzenie minimalne, a co za tym idzie zwiekszą się też uposażenia nauczycieli. Jednak jak się okazuje, nie wszyscy nauczyciele dostaną podwyżkę.

Podwyżka dla nauczycieli w 2020 roku

Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli jest już pewna. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia dotyczącego wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zmiany zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2020 roku.

Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli jest spowodowana wzrostem pensji minimalnej, która od przyszłego roku będzie wynosić 2600 zł brutto. W projekcie rozporządzenia znalazła się propozycja zwiększenia wynagrodzenia zasadnicznego dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych w drugiej i trzeciej grupie zaszeregowania płacowego, a także dla nauczycieli znajdujących się w trzeciej grupie zaszeregowania płacowego.

“Ustalone w ten sposób minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o najniższym uposażeniu zniosą konieczność wypłaty przez jednostki samorządu terytorialnego dodatku wyrównawczego do płacy minimalnej” - napisano w uzasadnieniu.

Nowy pomysł władzy na emeryturę. Bez limitu lat nie dostaniesz złamanego groszaNowy pomysł władzy na emeryturę. Bez limitu lat nie dostaniesz złamanego groszaCzytaj dalej

Podwyżka tylko dla nielicznych

Jednak jak się okazuje, podwyżka obejmie tylko tych nauczycieli, których wynagrodzenie zasadnicze byłoby niższe niż ustalona na 2020 roku płaca minimalna. W załączniku do projektu rozporządzenia znajdują się kwoty uposażeń. Od 1 stycznia przyszłego wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego ma wynosić:

  • dla nauczyciela stażysty - 2782 zł
  • dla nauczyciela kontraktowego - 2862 zł
  • dla nauczyciela mianowanego - 3250 zł
  • dla nauczyciela dyplomowanego - 3817 zł.

Są to takie stawki, jakie obowiązują od 1 września 2019 roku. - Wzrosną wynagrodzenia tylko tych nauczycieli, których płace zasadnicze byłyby w 2020 r. poniżej płacy minimalnej, czyli poniżej 2600 zł brutto. Płace zasadnicze zdecydowanej większości nauczycieli nie rosną - poinformował na swoim portalu internetowym Związek Nauczycieli Polskich.

Tysiące samochodów musi trafić do naprawy. Chodzi o auta siedmiu producentówTysiące samochodów musi trafić do naprawy. Chodzi o auta siedmiu producentówCzytaj dalej

Podwyżka dopiero we wrześniu?

Warto przypomnieć, że rząd zapowiadał 6-procentową podwyżkę dla nauczycieli w 2020 roku. Jednak teraz stoi to pod znakiem zapytania. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, w trakcie obrad zespołu problemowego RDS ds. usług publicznych Maciej Kopeć, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej powiedział, że ta podwyżka na pewno nie zostanie zrealizowana w styczniu. Szanse na to są dopiero we wrześniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głodowa emerytura Krystyny Loski. Legenda telewizji musi liczyć na pomoc sławnej córki
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Ziścił się czarny scenariusz dla Tadeusza Rydzyka. Z jego radiem jeszcze nie było tak źle

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News