BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Od nowego roku tysiące Polaków z podwyżkami. Jest już projekt rozporządzenia

15 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Podwyżka dla nauczycieli jest już pewna. Od 2020 roku zostanie podniesione wynagrodzenie minimalne, a co za tym idzie zwiekszą się też uposażenia nauczycieli. Jednak jak się okazuje, nie wszyscy nauczyciele dostaną podwyżkę.

Podwyżka dla nauczycieli w 2020 roku

Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli jest już pewna. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia dotyczącego wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zmiany zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2020 roku.

Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli jest spowodowana wzrostem pensji minimalnej, która od przyszłego roku będzie wynosić 2600 zł brutto. W projekcie rozporządzenia znalazła się propozycja zwiększenia wynagrodzenia zasadnicznego dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych w drugiej i trzeciej grupie zaszeregowania płacowego, a także dla nauczycieli znajdujących się w trzeciej grupie zaszeregowania płacowego.

“Ustalone w ten sposób minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli o najniższym uposażeniu zniosą konieczność wypłaty przez jednostki samorządu terytorialnego dodatku wyrównawczego do płacy minimalnej” - napisano w uzasadnieniu.

Podwyżka tylko dla nielicznych

Jednak jak się okazuje, podwyżka obejmie tylko tych nauczycieli, których wynagrodzenie zasadnicze byłoby niższe niż ustalona na 2020 roku płaca minimalna. W załączniku do projektu rozporządzenia znajdują się kwoty uposażeń. Od 1 stycznia przyszłego wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego ma wynosić:

  • dla nauczyciela stażysty - 2782 zł

  • dla nauczyciela kontraktowego - 2862 zł

  • dla nauczyciela mianowanego - 3250 zł

  • dla nauczyciela dyplomowanego - 3817 zł.

Są to takie stawki, jakie obowiązują od 1 września 2019 roku. - Wzrosną wynagrodzenia tylko tych nauczycieli, których płace zasadnicze byłyby w 2020 r. poniżej płacy minimalnej, czyli poniżej 2600 zł brutto. Płace zasadnicze zdecydowanej większości nauczycieli nie rosną - poinformował na swoim portalu internetowym Związek Nauczycieli Polskich.

Podwyżka dopiero we wrześniu?

Warto przypomnieć, że rząd zapowiadał 6-procentową podwyżkę dla nauczycieli w 2020 roku. Jednak teraz stoi to pod znakiem zapytania. Jak podaje portalsamorzadowy.pl, w trakcie obrad zespołu problemowego RDS ds. usług publicznych Maciej Kopeć, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej powiedział, że ta podwyżka na pewno nie zostanie zrealizowana w styczniu. Szanse na to są dopiero we wrześniu.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >