BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Podwyżki w 2020 odczują miliony Polaków. Ty też możesz dostać więcej

12 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Podwyżka w 2020 roku obejmie wiele zawodów, ale nie tylko. Zyskają także emeryci i renciści. Przyszły rok powinien być bardzo hojny pod względem podwyżek wynagrodzeń.

Podwyżka 2020 - kto ją dostanie?

Podwyżka w 2020 roku jest bardzo prawdopodobna. Jak podaje portal finanse.wp.pl, zapowiadane przez polityków Zjednoczonej Prawicy podwyżki mogą zostać spełnione w przyszłym roku. Podwyżka wynagrodzeń obejmie kilkanaście grup społecznych, niektóre naprawdę spore. Od początku stycznia 2020 roku podwyżka obejmie wynagrodzenie minimalne. Wraz z rozporządzeniem z br. płaca minimalna zostaje zwiększona z 2250 do 2600 zł brutto, co daje 150 zł netto więcej miesięcznie. Oprócz tego podwyżka będzie odczuwalna dla pracowników państwowych, tzw. budżetówki, którzy mogą liczyć na dodatkowe 400 zł, natomiast służby mundurowe dostaną podwyżkę nawet 500 zł.

Przedsiębiorcy też zyskają

W przyszłym roku startuje też program 500 plus dla przedsiębiorców, który zapowiadało Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie wyborczym. Przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić na składanych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nawet do 500 zł co miesiąc. Jednak w tym przypadku wysokość oszczędności ma być zależna od zarobków firmy.

Podwyżka zostanie przyznana także pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, sądów i prokuratur. Wzrost wynagrodzeń obejmie też rodziców dzieci niepełnosprawnych, sędziów oraz ratowników medycznych.

Seniorzy otrzymają trzynastkę?

Natomiast wraz z początkiem wiosny zyskają także seniorzy. Jak podaje finanse.wp.pl, ich świadczenia podniesie oczywiście marcowa waloryzacja, jednak wiosną otrzymają jeszcze “trzynastkę”, czyli trzynastą emeryturę. Mniej więcej wtedy korzyści w postaci obniżonego VAT powinny odczuć rodziny z dziećmi, gdyż obniżka obejmuje m.in. artykuły dziecięce. We wrześniu podwyżka obejmie nauczycieli, jednak nie jest jeszcze do końca jasne, o ile zostałyby podniesione ich wynagrodzenia.

Podwyżki wynagrodzeń i świadczeń w 2020 roku to oczywiście świetna wiadomość, jednak w obliczu inflacji i rosnących cen produktów może się okazać, że wzrostu płac Polacy po prostu nie odczują.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >