podatek cukrowy
Pxhere
Autor Paulina Musianek - 9 Stycznia 2020

Podatek cukrowy idzie pełną parą. Wiemy już, kiedy resort chce go wprowadzić

Podatek cukrowy coraz bliżej. W Ministerstwie Zdrowia rozpoczęły się dziś konsultacje w sprawie nowej daniny oraz rozmowy z przedstawicielami producentów żywności i słodkich napojów oraz branży spirytusowej.

Podatek cukrowy w trakcie konsultacji

Podatek cukrowy to dobre rozwiązanie, które wykorzystuje doświadczenia innych krajów i prowadzi do zmniejszenia spożycia niezdrowych produktów, jak uważa wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jego zdaniem, efektem wprowadzenia tzw. opłaty zdrowotnej ma być ograniczenie spożycia słodzonych napojów i alkoholu w małych butelkach - tak zwanych "małpek”.

A wszystko to - jak twierdzą rządzący - w trosce o zdrowie Polaków, mających słabość do słodkich oraz mocnych trunków. Jak bowiem wynika z danych NFZ, szacuje się, że osoby, spożywające znaczną ilość napojów słodzonych cukrem żyją przeciętnie o 15 lat krócej niż osoby stroniące od nich lub spożywające słodzone napoje sporadycznie. Wedle tych szacunków, w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie to konsekwencje nadmiernego spożycia słodzonych cukrem napojów.

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneOd niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneCzytaj dalej

Już od kwietnia tego roku

Projekt ustawy wprowadzającej podatek cukrowy zakłada nałożenie dodatkowych opłat w wysokości 70 groszy od litra słodzonych napojów oraz złotówki od każdej "małpki". W efekcie podrożeją napoje z dodatkiem monosacharydów, oligosacharydów, disacharydów, środków spożywczych, które zawierają te substancje, a także substancje słodzące, (o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008), tauryny, guarany, kofeiny, wspomniane już napoje alkoholowe o małej objętości (do 300 ml). Nowym podatkiem objęte mają zostać też reklamy suplementów diety.

Resort chciałby, aby podatek cukrowy obowiązywał od 1 kwietnia 2020 roku. Nowa danina ma przynieść budżetowi państwa w przyszłym roku około 2,3 mld zł. Jak wynika z projektu ustawy, 98 proc. wpływów ma trafiać bezpośrednio do Narodowego Funduszu Zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Nagły zwrot akcji w sprawie emerytur. Ponad milion Polaków dostanie dodatkowy 1000 złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News