BiznesINFO.pl
EN 01533169 0009

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

PKP zapewniają, że podoła przewozowi węgla z portów w głąb kraju. Zobowiązał ich rząd

7 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Do polskich portów ma przed sezonem grzewczym dotrzeć 4,5 mln ton węgla, takie wymaganie postawił przed spółkami węglowymi PGG i Węglokoks premier Mateusz Morawiecki. Z wybrzeża do polskiego interioru węgiel trzeba jeszcze przewieźć, a to zadanie dla PKP, które deklarują, że sobie z nim poradzą.

Prezes PKP Cargo Dariusz Seliga zapewniał w wywiadzie dla "Naszego Dziennika", że kierowana przez niego spółka jest w stanie dostarczać węgiel do różnych części kraju po tym jak węgiel zostanie już wyładowany w portach. Do przewiezienia jest 4,5 mln ton węgla, a więc całkiem sporo.

Problemy w portach

Kilka dni temu o problemach z transportem węgla za pośrednictwem kolei donosiła "DGP". Przewiezienie dodatkowych 4,5 mln ton węgla może okazać się dla PKP Cargo zadaniem karkołomnym m.in. z powodu dużego obciążenia taboru towarami jadącymi z Ukrainy. Od wybuchu wojny, transport ukraińskich towarów przez Polskę z wykorzystaniem kolei znacznie wzrósł, z powodu zablokowania ukraińskich portów przez Rosjan.

Problemy logistyczne występują również w portach, gdzie pociągi czekają na załadunek zbyt długo, przez co część taboru stoi niewykorzystana.

PKP Cargo musi zmienić priorytety

Dariusz Seliga na pytania o to jak PKP Cargo zamierza podołać wyznaczonemu zadaniu powiedział, że "muszą opracować i wdrożyć takie procedury, które umożliwią wywóz węgla z portów", co cytuje bankier.pl. Przyznał również, że w portach dochodzi do problemów natury logistycznej i jest to sprawa do rozwiązania w pierwszej kolejności.

Zobowiązanie do przewozu 4,5 mln ton węgla przez rząd Seliga ocenia jednak dobrze, ponieważ zapewni to PKP Cargo większe możliwości operacyjne.

Tagi:

węgielPGG

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

PGNiG zabezpieczyło kontrakty na zakup gazu do Baltic Pipe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

Energetyka

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych sprowadza węgiel. Planowana dostawa w październiku

Czytaj więcej >
Materiał ilustracyjny

Energetyka

Wybuch w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Trzech rannych w ciężkim stanie

Czytaj więcej >
Domena publiczna

Energetyka

Rząd podał ile węgla trafi do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Enea inwestuje. Nowe inwestycje pozwolą uzyskać dodatkowy milion ton węgla rocznie

Czytaj więcej >
Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Minister Moskwa: Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników

Czytaj więcej >