Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PKP idzie na zakupy. Skład powiększy o nietypowe wagony
Maria Glinka
Maria Glinka 17.08.2020 02:00

PKP idzie na zakupy. Skład powiększy o nietypowe wagony

PKP planuje zakup nowych wagonów
Wikipedia/By Actuell37 - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52285938

PKP na zakupach jeszcze w tym roku

Prezes PKP Marek Chraniuk przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że kolejowa spółka planuje poważną inwestycję. "Chcielibyśmy ogłosić przetarg na dostawę pociągów z wagonami jak najszybciej. Nie wykluczam, że będzie to w tym roku", przyznał.

Konkretny termin przetargu zostanie ogłoszony po zakończeniu dialogu technicznego, który rozpoczął się pod koniec lipca 2020 r. Jest to preludium przetargu, które ma zadanie "pokazać, na ile zmienia się w różnych obszarach innowacyjnych tabor", wytłumaczył prezes PKP.

PKP z dwoma piętrami

W oficjalnym komunikacie PKP Intecity poinformowało, że planowany przetarg ma dotyczyć 7-wagonowych składów piętrowych typu push-pull z lokomotywami wielosystemowymi. Pociągi push-pull to rozwiązanie innowacyjne i praktyczne - ich ostatni wagon może być sterowniczy. W sytuacji, gdy pociąg jest ciągnięty przez lokomotywę to za sterowanie odpowiada lokomotywa. Z kolei, gdy pociag jest przez lokomotywę pchany to pojazdem kieruje właśnie wagon sterowniczy, jak podaje RMF FM.

Poza wygodnym rozwiązaniem technicznym, nowe pociągi PKP Intercity mają być wyposażone w wiele udogodnień dla pasażerów. Pojazdy będą posiadały maszynę vendingową z napojami i przekąskami. Co więcej, zostanie wydzielona specjalna strefa dla opiekunów z dziećmi oraz dodatkowe miejsca dla osób przewożących rowery.

Dwie klasy i setki podróżnych w nowych pociągach PKP

Nowe pojazdy, których zakup planuje PKP, mają składać się z pięciu wagonów wyposażonych w miejscach klasy 2. Jeden wagon ma być przeznaczony dla podróżnych preferujących klasę 1. PKP szacuje, że maksymalna prędkość, jaką będą mogły rozwijać dwupoziomowe pociągi to ok. 200 km/h. Liczba miejsc siedzących ma wynieść łącznie ok. 800.

<

Tagi: PKP