BiznesINFO.pl > Twój portfel > Pieniądze klientów największego banku w Polsce zagrożone. Instytucja apeluje
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:01

Pieniądze klientów największego banku w Polsce zagrożone. Instytucja apeluje

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

PKO BP walczy z atakiem oszustów

PKO BP padł ofiarą cyberprzestępców. Podszywanie się pod banki to nagminna praktyka stosowana przez oszustów w czasie pandemii, którzy tym razem za cel obrali klientów największego banku w Polsce.

PKBO BP informuje na swojej oficjalnej stronie, że przestępcy wysyłają fałszywe e-maile, w których podają się za bank. "Wiadomości zawierają informację o aktualizacji zabezpieczeń, uruchomieniu spersonalizowanych zabezpieczeń lub o logowaniu z nierozpoznanego urządzenia" – czytamy w komunikacie.

PKO BP apeluje: nie klikaj w linki

W każdej fałszywie spreparowanej wiadomości znajduje się link - „Sprawdź aktywność” lub „Kliknij tutaj”, który przekierowuje do zalogowania się w serwisie iPKO. Bank apeluje, aby pod żadnym pozorem nie klikać w link, nie odpowiadać na e-maila, którego najlepiej natychmiast usunąć.

W przeciwnym razie klientom grozi utrata danych oraz kontroli nad kontem bankowym, komputerem czy smartfonem, co w najgorszym przypadku może oznaczać całkowite "wyczyszczenie" konta i pozbawienie wszystkich oszczędności.

Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej w PKO BP

W komunikacie PKO BP przypomniał również zasady, których powinni przestrzegać wszyscy klienci korzystający z bankowości internetowej. Po pierwsze, należy zachować ostrożność i nie ufać wiadomościom od nieznanych nadawców, które zawierają podejrzane linki.

Po drugie, PKO BP przypomina, że w celu zalogowania się do banku należy zawsze wprowadzić adres strony ręcznie. Klient nie potrzebuje do tego żadnego bezpośredniego przekierowania w e-mailu, o którym mowa w wiadomościach spreparowanych przez oszustów. Po trzecie, warto upewnić się, czy poprawnie wpisaliśmy adres URL strony (ipko.pl) i znaki z obrazka bezpieczeństwa. Przed każdorazowym potwierdzeniem transakcji w systemie bankowości internetowej w serwisie iPKO przy pomocy kodu SMS należy dokładnie przeczytać treść wiadomości.

PKO BP zwraca uwagę, że stosowanie się do tych zasad może uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami ataku cyberprzestępców. Poprzednimi ofiarami oszustów byli klienci banku Millenium, którym proponowano 900 zł za stan konta powyżej 5 tys. zł. W trakcie dokonywania wypłaty przestępcy przejmowali dane logowania i hasło do konta bankowego.