BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Trwają poszukiwania kupca dla mBanku. Jednym z potencjalnych PKO BP

23 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

PKO BP odkupi od Commerzbank mBank? Udziału wyceniane na nawet 9 miliardów złotych z niemieckich rąk mogą trafić właśnie do tego banku.

PKO BP planuje kupić mBank?

PKO BP ma zostać nowym właścicielem mBanku, przynajmniej takie plotki krążą w kuluarach. W piątek pojawiły się pierwsze wiadomości dotyczące sprzedaży udziałów mBanku, które potwierdził kilka godzin później jego niemiecki właściciel Commerzbank wydając oświadczenie. 

“Zarys strategii przewiduje sprzedaż większościowego pakietu akcji w mBanku. Pozwoliłoby to uwolnić zasoby finansowe oraz szybciej wdrożyć strategię i powiązane z nią inwestycje. Sprzedaż będzie skutkowała zmniejszeniem aktywów ważonych ryzykiem o około 17 mld euro i uwolni kapitał w Commerzbanku. Planowana sprzedaż wymagałaby uzyskania zgód regulacyjnych" - napisano w raporcie Commerzbanku.

Commerzbank kontroluje blisko 70% udziałów mBanku, teraz mogą one trafić w polskie ręce PKO BP. Taki wniosek wysunęło money.pl przypominając, że w przedwyborczym programie PiS ogłosiło wcześniej, że będzie "na bieżąco analizować sytuację i w razie pojawiających się korzystnych, rynkowych warunków podejmie działania mające na celu zwiększenie udziału kapitału polskiego w sektorze finansowym". Może to oznaczać, że PKO BP będzie przymierzać się do przejęcia mBanku.

Jak czytamy w “Rzeczpospolitej”, mBank byłby łakomym kąskiem dla wszystkich graczy na rynku. – To bank z pierwszej piątki pod względem wielkości, ma spory udział w rynku, jest rozwinięty technologicznie, działa w stosunkowo dużym kraju UE o dobrej i rozwijającej się gospodarce. Bardziej atrakcyjny wydaje się dla nowych graczy niż banków już obecnych na naszym rynku ze względu na jego lekką, niewielką, a więc niskokosztową, sieć oddziałów, co powoduje, że główne i najłatwiejsze w bankowych fuzjach kosztowe efekty synergii dzięki zamykaniu oddziałów i zwolnieniom nie byłyby tak duże jak zwykle – wyjaśniał gazecie Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego. 

Zdradził on również, że kilka lat temu zarząd PKO BP rozważał opcję odrzucenia akronimu PKO i pozostawienie nazwy Bank Polski. “Widzę nową markę po rebrandingu - mBank Polski” - zauważa w "PB" Andrzej Powierża.

Podkreśla on jednak, że prawdopodobnie Commerzbank musiałby złożyć gwarancje wobec roszczeń klientów mBanku z kredytami we frankach, aby z powodzeniem sprzedać udziały.

Podkreśla on jednak, że prawdopodobnie Commerzbank musiałby złożyć gwarancje wobec roszczeń klientów mBanku z kredytami we frankach, aby z powodzeniem sprzedać udziały.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >