BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

PiS chce wzrostu cen w Polsce? Wygląda na to, że tak

9 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Sfinansowanie wszystkich socjalnych dodatków, jakie zaproponował prezes PiS w ostatnim czasie, będzie kosztować państwo około 50 mld zł rocznie. Sprostanie tak wielkim wydatkom będzie możliwe dzięki inflacji, która jest teraz bardzo na rękę władzy. Rząd

Koszt Piątki Kaczyńskiego oscyluje wokół 42 mld zł. Do tego trzeba doliczyć parę miliardów na podwyżki w budżetówce, na które będzie musiał w końcu zdecydować się PiS, choć możemy tylko domniemać w jakiej kwocie. Jeżeli nagle rządowi przybywa tyle wydatków, to musi szukać gdzieś zarobków, a może zarobić np. na inflacji. 

Jak rząd pokrywa swoje wydatki? 

Choćby na sprzedaży rządowych obligacji. Jednak przy rosnących ciągle wydatkach, to już nie wystarczy. Aby wprowadzić do budżetowej kasy więcej pieniędzy, należy doprowadzić do inflacji. W ostatnim czasie rząd wykonał wiele kroków, które doporowadziły do wzrostu inflacji, która o tej pory stała właściwie w miejscu od paru lat. 

PiS swoimi ustawami pośrednio zaczął wpływać na wzrost cen. Takie działania, jak chociażby objęcie zakazem handlu niektóre niedziele w roku, wpłynęły na wzrost cen w sklepach - żali się sieć sklepów Biedronka, o czym donosi money.pl. Innym czynnikiem zmuszającym sklepy do podwyżek cen są podwyżki pensji dla pracowników, co wymusza rynek. Tutaj rząd ma już dużo mniejszy wpływ, bowiem nie ruguluje ustawą pensji w dyskontach, jednak zdecydowanie się na przyznawanie wielu świadczeń społecznych ma na tę sytuację pośredni, niekorzystny wpływ. 

Sprawa tutaj nie dotyczy jedynie wzrostu cen artykułów spożywczych. Drożeje także paliwo, a należy pamiętać że akcyza na nie jest lwią częścią dochodów budżetu. Jeśli sprzedaż paliwa utrzyma się do końca roku w prognozowanej cenie i ilości, to rząd zarobi na tym 3,4 mld zł - pisze money.pl. 

Inflacja a "Piątka Kaczyńskiego" 

Jest jeszcze jedna bardzo istotna rzecz. Jeżeli inflacja rośnie, to do budżetu trafia więcej pieniędzy, co jest logiczne, jeżeli stawki podatków zostają chociażby na tym samym poziomie. Dodatki socjalne są za to zaoferowane w konkretnych sumach, co oznacza, że wraz ze wzrostem cen np. 500 zł z programu 500 plus będzie warte mniej, niż w przypadku stabilnych cen. Zmniejsza nam się koszyk produktów, jakie możemy zakupić za 500 zł.

Wprowadzenie na rynek tak dużej ilości dodatków socjalnych w bardzo któkim czasie musi jednak w konsekwencji wywołać wzrost cen. Rynek reaguje bowiem na szybko zwiększającą się podaż pieniądza. 

undefinedundefined

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >