Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Paszporty covidowe przesądzone. Wejdą od 1 lipca
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 26.05.2021 02:00

Paszporty covidowe przesądzone. Wejdą od 1 lipca

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 21.12.2020. Przylot samolotu z Londynu na warszawskie lotnisko Chopina. Z powodu pojawienia sie nowej odmiany koronawirusa od polnocy z 21 na 22 grudnia loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostana zawieszone.
Biznes Info

Pomysł wprowadzenia paszportów covidowych przewijał się już od dłuższego czasu. Okazuje się, że unijni przywódcy wspierają ideę paszportów covidowych. Nowy dokument ma obowiązywać już od 1 lipca br.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest certyfikat covidowy

  • Co znajdzie się w dokumencie

  • Jakie są szczegóły projektu

Paszporty covidowe już niedługo

Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej podczas szczytu Rady Europejskiej zatwierdziły wprowadzenie paszportów covidowych. Nowy dokument ma ułatwić nam podróżowanie po krajach Wspólnoty.

Dokumenty będą stanowić potwierdzenie tego, że zostaliśmy zaszczepieni przeciwko COVID-19. W paszporcie covidowym może także znaleźć się informacja dotycząca tego, czy mamy negatywny wynik na obecność koronawirusa oraz to, czy jesteśmy tzw. ozdrowieńcem.

Jak donosi gazeta.pl, paszporty covidowe mają potwierdzać otrzymanie medykamentu rekomendowanego przez Europejską Agencję Leków. Te preparaty będą uznawane przez wszystkie kraje UE. W przypadku szczepionek z Chin i Rosji, które nie zostały dopuszczone na unijny rynek, decyzja będzie pozostawała jedynie w gestii danego państwa.

Paszporty covidowe mają wejść w życie już 1 lipca 2021 r. - informuje RMF FM. Rozgłośnia dodaje, że paszporty covidowe musi zatwierdzić Parlament Europejski, którego sesję wyznaczono na 7-10 czerwca.

Mnóstwo pracy czeka także poszczególne kraje członkowskie. Każdy kraj musi pozytywnie przejść testy pilotażowe, a to oznacza szereg pracy przez systemami informatycznymi oraz jednostkami odpowiedzialnymi za cyfryzację.

Polska taki test przeszła 25 maja. Niedługo dowiemy się, czy wypadł pozytywnie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]