Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jutro wchodzi ważny zakaz, dotknie ponad 100 tys. punktów sprzedaży. Już jest sposób, jak go obejść
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 19.05.2020 02:00

Jutro wchodzi ważny zakaz, dotknie ponad 100 tys. punktów sprzedaży. Już jest sposób, jak go obejść

Papierosy z zakazem sprzedaży. Chodzi o konkretny rodzaj
wikimedia.org/Artur Andrzej

Papierosy mentolowe zakazane

20 maja zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży papierosów smakowych i mentolowych. To konsekwencja unijnej dyrektywy z 2014 roku. UE uważa, że mentol uatrakcyjnia palenie, co wpływa na ilość palaczy. Od środy nie będzie można kupić papierosów z “kulką”, mentolowych oraz slimów. Zakaz sprzedaży nie dotyczy za to podgrzewaczy tytoniu, papierosów elektronicznych, cygar i cygaretek.

Papierosy mentolowe niezwykle popularne w Polsce

"Forbes" zwraca uwagę, że w Polsce sprzedaż papierosów mentolowych wynosi niemal 30 procent ogółu. Pod tym względem Polska wyprzedza większość krajów Wspólnoty. Polska to także jeden z największych producentów tytoniu w Unii Europejskiej.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych to potężny cios dla sprzedawców. - Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców - powiedział Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu, cytowany przez “Fakt”.

Branża ma sposób na papierosy mentolowe

Z badania Forum Konsumentów, które przytacza “Forbes”, wynika że ponad połowa palaczy (51 proc.) nie zdaje sobie sprawy z tego, że 20 maja wchodzi w życie zakaz sprzedaży mentolowych papierosów. Blisko 20 proc. przyznało, że może kupować takie papierosy na czarnym rynku.

Ale konsumenci będą mieli też inne wyjście. “Fakt” donosi, że jeden z producentów wyrobów tytoniowych postanowił obejść “system” i wprowadził do sprzedaży dodatek do papierosów. Są to specjalne wkłady mentolowe, które można włożyć do paczki papierosów. Po godzinie od włożenia wkładu aromatyzującego do paczki, papierosy mają smakować mentolem. Karty pod marką “Rizla” są sprzedawane w dwóch wersjach.

UE liczy na to, że wiele osób palących papierosy mentolowe po wejściu w życie zakazu zdecyduje się na rzucenie niezdrowego nałogu. To mogą być płonne nadzieje. Z badania Forum Konsumentów wynika, że blisko 90 proc. palaczy nie zamierza rezygnować z nałogu. W obliczu braku papierosów mentolowych na rynku wkłady aromatyzujące wydają się ciekawą alternatywą. I - niezależnie od tego, jak to brzmi w przypadku palenia - bezpieczniejszą, niż sięganie po papierosy z czarnego rynku.