BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Money.pl: Galerie mogą otworzyć się już w maju, ale rząd stawia ważny warunek. Handlowcy muszą się dostosować

25 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Otwarcie sklepów może nastąpić już w maju, ale żeby tak się stało, to właściciele dużych centrów handlowych będę musieli dostosować się do restrykcji rządu. Takie nieoficjalne informacje podaje Business Insider Polska.

Galerie handlowe - jeśli chcą wznowić działalność - najprawdopodobniej będą musiały dostosować się do wytycznych, jakie planuje dla nich Ministerstwo Rozwoju - taką informację podaje serwis Money.pl. Wiadomość jest póki co jednak nieoficjalna. 

Otwarcie sklepów pod pewnymi warunkami 

Właściciele dużych galerii handlowych od dawna apelują do rządu, aby ten ponownie otworzył gospodarkę. Handlowcy skarżą się na brak możliwości przychodów, co dla wielu z nich będzie wiązało się po prostu z bankructwem, jeśli "embargo" będzie trwało nadal. Nic więc dziwnego, że rząd zaczyna podejmować działania, które umożliwią ponowne otwarcie sklepów w centrach handlowych. Nie chodzi tutaj oczywiście tylko o zyski właścicieli tychże dużych centrów, ale także firm, które wynajmują przestrzenie handlowe oraz fanczyzobiorców.

W przypadku tych ostatnich możemy często mówić o utracie dochodów rodzinnych, co wiąże się z nadwyrężeniem płynności finansowej setek tysięcy Polaków. Należy pamiętać, że trzonem stabilnie funkcjonującej gospodarki są małe i mikroprzedsiębiorstwa, które pozbawione dochodów, nie będą w stanie zapłacić podatków, z których później pensje wypłaca chociażby "budżetówka" i z których wypłacane są świadczenia takie jak renty i emerytury. 

Otwarcie sklepów a sprzęt termowizyjny 

Według informacji do których dotarł portal Money.pl wynika więc, że rząd planuje rozpocząć otwieranie sklepów w galeriach handlowych już w maju, jeśli te dostosują się do opowiednich wymogów. Najważniejszym z nim ma być obowiązek zainstalowania w sklepach kamer termowizyjnych, które umożliwią sprawne i szybkie "wyłowienie" z tłumu osób, które mają podwyższoną temperaturę, co jest jednym z objawów koronawirusa. Trzeba jednak przypomnieć, że wiele osób może być nosicielem wirusa i nie wykazywać żadnych objawów, nawet podwyższonej temperatury.

To jednak jeszcze nie wszystkie warunki. Galerie handlowe o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych będą musiały posiadać chociaż jeden punkt, w którym będzie można zakupić maseczki ochronne. W przypadku restauracji możliwe będzie kupowania jedzenia wyłącznie na wynos - podaje Business Insider Polska.

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Handel

Mecz z Hiszpanią i specjalną akcją w Lidlu. Sieciówka 4 piwa daje za darmo

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Ceny warzyw znów zaskakują. Tym razem tanie jak nigdy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Biedronka przyznała podwyżki pracownikom

Handel

Biedronka - zarobki 2021. Pensje poszły w górę i to na wielu szczeblach

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
PHOTO: JOANNA GAJCY/EAST NEWS N/Z przydrozny handel przy drodze wojewodzkiej nr 801, zwanej Trasa Nadwislanska

Handel

Niemieckie produkty będą niestety drożeć. Zapowiedzieli sami Niemcy

Czytaj więcej >