BiznesINFO.pl
Obraz Fangora sprzedany za rekordową sumę

Desa Unicum

Jest nowy, najdroższy polski obraz. Rekordowa kwota sprzedaży jest ogromnym zaskoczeniem

22 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Obraz Wojciecha Fangora znowu pobił rekord i stał się najdroższym sprzedanym w Polsce obrazem. To już drugi tak wielki sukces malarza, ponieważ poprzedni rekord także należał do Fangora.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Ile wynosi rekordowa cena, za jaką sprzedano obraz Wojciecha Fangora,

  • Ile warte były tegoroczne licytacje,

  • Co powinieneś wiedzieć o Wojciechu Fangorze

Obraz wart 7,3 mln zł

Niedawno byliśmy świadkami niezwykle ważnego zdarzenia na rynku sztuki - 3 grudnia padł nowy rekord. Obraz Wojciecha Fangora został sprzedany w Desa Unicum za ponad 7,3 mln zł. Dzieło zatytułowane “M22” sprzedano podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna".

Tegoroczna aukcja była tak samo zaskakująca i spektakularna jak licytacja dwa lata temu, kiedy także padł rekord najwyższej sumy uzyskanej za dzieło sztuki na aukcji w Polsce. Wcześniejszy rekord także dotyczył pracy Fangora. Obraz “M32” sprzedano wówczas za niemal 5 mln zł.

Przed Fangorem rynkiem sztuki rządził Stanisław Wyspiański, którego obraz “Macierzyństwo” sprzedano za 4,366 mln zł.

Płótna Wojciecha Fangora o charakterystycznym, geometrycznym kształcie przypominającym rozetę lub kwiat, są jednymi z najbardziej efektownych i poszukiwanych. Artysta namalował tylko trzy takie prace: "M 19" z 1986 roku, "M 22" i "M 39" z 1969. To w nich realizuje się idea koncentrycznego, "bezkrawędziowego" obrazu i nieskończonej kompozycji, która faluje - napisano na stronie domu aukcyjnego.

Wojciech Fangor to jedyny polski twórca, który miał swoją indywidualną wystawę w prestiżowym Guggenheim Museum w Nowym Jorku - dodano.

Złoty miesiąc dla rynku sztuki

Obraz Wojciecha Fangora to niejedyne dzieło, które wywołało spore zamieszanie podczas aukcji. Licytacja "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna" zakończyła się sprzedażą pracy "Relief biało-czerwono-fioletowy" Henryka Stażewskiego za 1,1 mln zł, a za dzieło Victora Vasarely'ego "Vega-Bk"  zapłacono 800 tys. zł.

Desa podaje, że obrót z trzech jesiennych aukcji sztuki współczesnej wyniósł ponad 30 mln zł. Jak widać mimo niepewnej sytuacji gospodarczej, Polacy w dalszym ciągu chcą inwestować w sztukę.

Wojciech Fangor

Malarz, rysownik, plakacista. Był jednym z twórców Polskiej Szkoły Plakatu i nazywano go jednym z ostatnich "wielkich mistrzów" XX wieku. Jako jedyny Polak miał swoją indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima, połowę swojego życia przeżył w Stanach Zjednoczonych.

Obrazy w stylu minimal artu i op-artu Fangor zaczął tworzyć w latach 60. i na początku lat 70. XX wieku. To właśnie wtedy stworzył swój najbardziej znany cykl rozet, fal i okręgów.

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

ING, Pekao i wiele innych banków już zapowiedziało utrudnienia. Lepiej przygotować gotówkę

Czytaj więcej >

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >
Pieniądze w portfelu

Finanse

Płaca minimalna szykowana do potężnego wzrostu. Rząd zapowiada dwa terminy waloryzacji

Czytaj więcej >
dotacja

Finanse

Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników

Czytaj więcej >