Obraz Fangora sprzedany za rekordową sumę
Desa Unicum
Autor Wiktoria Pękalak - 22 Grudnia 2020

Jest nowy, najdroższy polski obraz. Rekordowa kwota sprzedaży jest ogromnym zaskoczeniem

Obraz Wojciecha Fangora znowu pobił rekord i stał się najdroższym sprzedanym w Polsce obrazem. To już drugi tak wielki sukces malarza, ponieważ poprzedni rekord także należał do Fangora.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Ile wynosi rekordowa cena, za jaką sprzedano obraz Wojciecha Fangora,
  • Ile warte były tegoroczne licytacje,
  • Co powinieneś wiedzieć o Wojciechu Fangorze

Obraz wart 7,3 mln zł

Niedawno byliśmy świadkami niezwykle ważnego zdarzenia na rynku sztuki - 3 grudnia padł nowy rekord. Obraz Wojciecha Fangora został sprzedany w Desa Unicum za ponad 7,3 mln zł. Dzieło zatytułowane “M22” sprzedano podczas aukcji "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna".

Tegoroczna aukcja była tak samo zaskakująca i spektakularna jak licytacja dwa lata temu, kiedy także padł rekord najwyższej sumy uzyskanej za dzieło sztuki na aukcji w Polsce. Wcześniejszy rekord także dotyczył pracy Fangora. Obraz “M32” sprzedano wówczas za niemal 5 mln zł.

Przed Fangorem rynkiem sztuki rządził Stanisław Wyspiański, którego obraz “Macierzyństwo” sprzedano za 4,366 mln zł.

Płótna Wojciecha Fangora o charakterystycznym, geometrycznym kształcie przypominającym rozetę lub kwiat, są jednymi z najbardziej efektownych i poszukiwanych. Artysta namalował tylko trzy takie prace: "M 19" z 1986 roku, "M 22" i "M 39" z 1969. To w nich realizuje się idea koncentrycznego, "bezkrawędziowego" obrazu i nieskończonej kompozycji, która faluje - napisano na stronie domu aukcyjnego.

Obraz Wojciecha Fangora

Obraz Wojciecha Fangora

Obraz Wojciecha Fangora

Wojciech Fangor to jedyny polski twórca, który miał swoją indywidualną wystawę w prestiżowym Guggenheim Museum w Nowym Jorku - dodano.

Złoty miesiąc dla rynku sztuki

Obraz Wojciecha Fangora to niejedyne dzieło, które wywołało spore zamieszanie podczas aukcji. Licytacja "Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna" zakończyła się sprzedażą pracy "Relief biało-czerwono-fioletowy" Henryka Stażewskiego za 1,1 mln zł, a za dzieło Victora Vasarely'ego "Vega-Bk" zapłacono 800 tys. zł.

Desa podaje, że obrót z trzech jesiennych aukcji sztuki współczesnej wyniósł ponad 30 mln zł. Jak widać mimo niepewnej sytuacji gospodarczej, Polacy w dalszym ciągu chcą inwestować w sztukę.

Wojciech Fangor

Malarz, rysownik, plakacista. Był jednym z twórców Polskiej Szkoły Plakatu i nazywano go jednym z ostatnich "wielkich mistrzów" XX wieku. Jako jedyny Polak miał swoją indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima, połowę swojego życia przeżył w Stanach Zjednoczonych.

Obrazy w stylu minimal artu i op-artu Fangor zaczął tworzyć w latach 60. i na początku lat 70. XX wieku. To właśnie wtedy stworzył swój najbardziej znany cykl rozet, fal i okręgów.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  2. Generał policji może dostać 10 lat więzienia. Afery ciąg dalszy
  3. Piraci zaatakowali statek „Port Gdynia”. Morawiecki i Kaczyński osobiście rozwiążą sprawę
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News