BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rozporządzenie już gotowe. Wiemy, jakie czekają nas obostrzenia
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:24

Rozporządzenie już gotowe. Wiemy, jakie czekają nas obostrzenia

Rozporządzenie w sprawie obostrzeń
Pixabay/Farbsynthese

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wprowadza najnowsze obostrzenie rządu

  • Jakie obostrzenia będą obowiązywały w Polsce

  • Jakie zmiany wprowadzono odnośnie noszenia maseczek

Nowe obostrzenia

Nowe obostrzenia, które właśnie opublikował rząd, mają obowiązywać od jutra - 27 lutego do 14 marca, o ile rząd nie podejmie decyzji o ich przedłużeniu.

Od soboty osoby przyjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji będą musiały poddać się kwarantannie, chyba że zaszczepią się wcześniej dwoma dawkami szczepionek przeciwko COVID-19 lub okażą negatywny test na koronawirusa.

Jedynymi osobami, które będą zwolnione z okazywania wyników testu i szczepień będą pracownicy transgraniczni, kierowcy ciężarówek, czy autobusów.

Wszystkie obostrzenia, które zostały zdjęte wcześniej przez rząd, w dalszym ciągu nie obowiązują, wyjątkiem jest tylko województwo warmińsko-mazurskie, gdzie sytuacja epidemiczna jest najbardziej poważna ze względu na obecność nowych mutacji wirusa, w związku z czym zostaną tam ponownie zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny i korty tenisowe.

I tu jednak będą obowiązywały pewne wyjątki. Z usług hotelarskich będą mogli korzystać m.in. członkowie misji dyplomatycznych, dziennikarze, czy pełnomocnicy procesowi, w dniu posiedzenia sądu lub przeglądania akt sprawy oraz w dniu poprzedzającym.

Oprócz tego z hoteli korzystać będą mogli pracownicy obsługi lotnisk, cudzoziemcy, którzy nie mogą kontynuować podróży do swojego kraju, podróżujący służbowo kontrolerzy NIK, a także sędziowie zawodów sportowych.

W galeriach handlowych będą mogły pozostać otwarte wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, kioski, sklepy z artykułami dla zwierząt domowych, obiekty sprzedające usługi telekomunikacyjne, i artykuły budowlane.

Zmiany dotyczące maseczek

Zgodnie z tym, co rząd zapowiadał już wcześniej, w życie wejdą obostrzenia dotyczące noszenia maseczek. Od soboty nie wystarczy zasłanianie ust i nosa szalikiem, chustą, czy kominem nie będzie wystarczające. Wszyscy będą zobowiązani do korzystania z maseczek, jednak niekoniecznie będą to musiały być maseczki chirurgiczne, choć i takie głosy pojawiały się w przestrzeni medialnej.

Kina, galerie sztuki i filharmonie w dalszym ciągu otwarte

W całej Polsce, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego, w dalszym ciągu będą otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym - wolne musi pozostać minimum 50 proc. miejsc.

Tagi: Obostrzenia