BiznesINFO.pl
Rozporządzenie w sprawie obostrzeń

Pixabay/Farbsynthese

Rozporządzenie już gotowe. Wiemy, jakie czekają nas obostrzenia

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Nowe obostrzenia zostały już opublikowane przez rząd. Wiemy dokładnie, czego dokładnie będą dotyczyły nowe restrykcje, które w życie wejdą już jutro.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wprowadza najnowsze obostrzenie rządu

  • Jakie obostrzenia będą obowiązywały w Polsce

  • Jakie zmiany wprowadzono odnośnie noszenia maseczek

Nowe obostrzenia

Nowe obostrzenia, które właśnie opublikował rząd, mają obowiązywać od jutra - 27 lutego do 14 marca, o ile rząd nie podejmie decyzji o ich przedłużeniu.

Od soboty osoby przyjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji będą musiały poddać się kwarantannie, chyba że zaszczepią się wcześniej dwoma dawkami szczepionek przeciwko COVID-19 lub okażą negatywny test na koronawirusa.

Jedynymi osobami, które będą zwolnione z okazywania wyników testu i szczepień będą pracownicy transgraniczni, kierowcy ciężarówek, czy autobusów.

Wszystkie obostrzenia, które zostały zdjęte wcześniej przez rząd, w dalszym ciągu nie obowiązują, wyjątkiem jest tylko województwo warmińsko-mazurskie, gdzie sytuacja epidemiczna jest najbardziej poważna ze względu na obecność nowych mutacji wirusa, w związku z czym zostaną tam ponownie zamknięte hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny i korty tenisowe.

I tu jednak będą obowiązywały pewne wyjątki. Z usług hotelarskich będą mogli korzystać m.in. członkowie misji dyplomatycznych, dziennikarze, czy pełnomocnicy procesowi, w dniu posiedzenia sądu lub przeglądania akt sprawy oraz w dniu poprzedzającym.

Oprócz tego z hoteli korzystać będą mogli pracownicy obsługi lotnisk, cudzoziemcy, którzy nie mogą kontynuować podróży do swojego kraju, podróżujący służbowo kontrolerzy NIK, a także sędziowie zawodów sportowych.

W galeriach handlowych będą mogły pozostać otwarte wyłącznie sklepy spożywcze, apteki, kioski, sklepy z artykułami dla zwierząt domowych, obiekty sprzedające usługi telekomunikacyjne, i artykuły budowlane.

Zmiany dotyczące maseczek

Zgodnie z tym, co rząd zapowiadał już wcześniej, w życie wejdą obostrzenia dotyczące noszenia maseczek. Od soboty nie wystarczy zasłanianie ust i nosa szalikiem, chustą, czy kominem nie będzie wystarczające. Wszyscy będą zobowiązani do korzystania z maseczek, jednak niekoniecznie będą to musiały być maseczki chirurgiczne, choć i takie głosy pojawiały się w przestrzeni medialnej.

Kina, galerie sztuki i filharmonie w dalszym ciągu otwarte

W całej Polsce, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego, w dalszym ciągu będą otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym - wolne musi pozostać minimum 50 proc. miejsc.

Tagi:

Obostrzenia

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >