BiznesINFO.pl
Nowe obostrzenia wchodzą w życie już jutro

MOs810, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Od soboty wchodzą kolejne obostrzenia. Nowe zasady zasłania ust i nosa

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Obostrzenia mają zmienić się już jutro - w sobotę 27 lutego. Zmiany w obostrzeniach zostały ogłoszone przez ministra zdrowia w środę. Przypominamy więc, o czym wszyscy powinniśmy pamiętać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany w obostrzeniach wejdą w życie 27 lutego

  • Jakie gałęzie gospodarki zostaną zamknięte

  • Jakie decyzje zostały podjęte w związku z noszeniem maseczek

Obostrzenia zmienią się już jutro

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę podczas konferencji prasowej, jakie obostrzenia zmienią się od soboty 27 lutego.

Od jutra osoby przyjeżdżające do Polski z Czech i Słowacji będą zobowiązane do poddania się kwarantannie, chyba że okażą zaświadczenie, że przyjęły wcześniej dwie dawki szczepionki na COVID-19 lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Większość wprowadzonych zmian dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie sytuacja epidemiczna jest najpoważniejsza w związku z obecnością nowych mutacji wirusa. Decyzją rządu na Warmii i Mazurach przywrócone zostaną wcześniejsze obostrzenia - zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie, baseny i korty tenisowe.

Zmiany dotyczące maseczek

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami w życie wejdą obostrzenia dotyczące noszenia maseczek. Od jutra zasłanianie nosa i ust szalikiem, chustą, czy kominem nie będzie wystarczające. Każdy będzie zobowiązany do noszenia maseczek, jednak niekoniecznie będą to musiały być maseczki chirurgiczne.

Sytuacja robi się coraz bardziej poważna

Liczba zakażeń wciąż rośnie. Dzienna liczba osób zakażonych przekracza już 10 tys. Już podczas konferencji prasowej minister zdrowia wskazywał, że sytuacja jest coraz gorsza.

- Trzecia fala się rozpędza - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Widzimy wzrost liczby nowych zakażeń. Dynamika zakażeń zaczyna doganiać te, które mieliśmy na początku drugiej fali, czyli w październiku ubiegłego roku. Liczba zakażeń wzrasta obecnie o 20-30 proc. co tydzień. Średnia dzienna liczba nowych przypadków osiągnęła już 8 tys. przypadków, a jeszcze tydzień temu było 6 tysięcy przypadków - informował Adam Niedzielski.

- Obserwujemy wzrost obłożenia łóżek dla pacjentów z COVID-19 - mówił minister zdrowia. - W ostatnim tygodniu obłożenie takich łóżek wzrosło o ponad 1200, a do tej pory z tygodnia na tydzień były spadki, nawet o tysiąc łóżek - dodał.

Coraz większym zagrożeniem stają się mutacje koronawirusa, które są coraz częściej wykrywane. Nowe warianty wirusa rozprzestrzeniają się szybciej i mogą wywoływać poważniejsze objawy, apelowali lekarze.

- Widzimy niepokojący trend wzrostu udziału mutacji brytyjskiej w liczbie badanych próbek w Polsce - mówił minister Adam Niedzielski. - W styczniu tego roku udział tej mutacji był na poziomie 5 proc., teraz wzrósł już do ponad 10 proc. - informował szef resortu zdrowia.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Budweiser przekaże piwo zwycięzcom mundialu

Czytaj więcej >
elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0

Polska i Świat

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej odnotowano wybuchy

Czytaj więcej >
Pijany kierowca zatrzymanie

Polska i Świat

Rząd będzie zabierał mienie nie tylko nietrzeźwym kierowcom. Ich rodziny też stracą dobytek

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Będziesz jechać na światłach, a i tak wlepią Ci 3 tys. zł mandatu. Policja sprawdza jakość żarówek

Czytaj więcej >
Mistrzostwa Świata w Katarze. Zapadła decyzja w sprawie alkoholu. Kibice zapłacą "podatek od grzechu"

Polska i Świat

Informacja o tym, że Katar kupił mecz otwarcia MŚ płacąc Ekwadorowi $7,4mln to fake news

Czytaj więcej >
SERGEI BOBYLYOV/AFP/East News/HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Greene: „Nie dawajmy więcej pieniędzy Ukrainie. Nadszedł czas, aby zakończyć tę wojnę i żądać pokoju"

Czytaj więcej >