Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Luzowanie obostrzeń jeszcze w tym tygodniu. Ale jest jeden warunek premiera
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:31

Luzowanie obostrzeń jeszcze w tym tygodniu. Ale jest jeden warunek premiera

Będzie luzowanie obostrzeń? Premier stawia warunek
Fot. Piotr Molecki/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od wczoraj sklepy w galeriach handlowych znów są otwarte

  • Kiedy kolejne luzowanie obostrzeń

  • Od czego decyzję w tej sprawie uzależnia premier

Obostrzenia zostaną złagodzone?

Od wczoraj mamy po raz pierwszy od miesiąca otwarte sklepy w galeriach handlowych, otwarto również muzea i galerie sztuki, a po ponad trzech miesiącach zniknęły budzące kontrowersje tzw. godziny dla seniorów.

To efekt ogłoszonego w zeszłym tygodniu przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego łagodzenia obostrzeń. Nie licząc decyzji sprzed dwóch tygodni o powrocie dzieci klas I-III do nauczania stacjonarnego, to pierwsze od kilku miesięcy luzowanie restrykcji przywróconych jesienią zeszłego roku w związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem.

Kiedy można spodziewać się kolejnych tego typu decyzji? Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu, co zapowiedział wczoraj w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki. Przypomnijmy, że funkcjonujące obecnie restrykcje w związku z którymi znacząco ograniczono działalność m.in. lokali gastronomicznych, branży fitness czy hoteli mają obowiązywać do 14 lutego.

Czy będziemy mieli dalsze poluzowanie obostrzeń? Szef rządu uzależnia to od jednego czynnika.

- Obserwujemy spadek liczby zajętych łóżek, respiratorów, to jest dobry sygnał. Oby ten trend był kontynuowany, to już w tym tygodniu będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywać w najbliższym czasie, tak aby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę na mam nadzieję nadchodzący, lepszy czas - powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Szef rządu ogłosił również, że w najbliższych tygodniach wdrożone zostaną kolejne duże programy wsparcia bezpośredniego, "żeby ochronić polskie miejsca pracy i żeby jak najwięcej przedsiębiorstw mogło przetrwać". Morawiecki, jak podaje PAP, poinformował również o wydłużeniu okresu udzielania pożyczek bezzwrotnych dla mikrofirm.

- Postanowiłem przedłużyć okres bezzwrotnych dotacji 5000 zł dla każdej mikrofirmy, która jest dotknięta spadkiem przychodów. To kolejne 2,5 mld zł z budżetu państwa na ratowanie przedsiębiorców – powiedział szef rządu.

Rok z pandemią

4 marca minie rok od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Od tamtego czasu zakażonych zostało w naszym kraju ponad 1,5 mln Polaków, zaś 37 222 osoby zmarły.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2503 nowych przypadkach zachorowań na koronawirusa i śmierci 42 osób. Stosunkowo niewielka liczba zakażeń wynika z faktu, że w weekend przeprowadza się mniejszą liczbę testów.