BiznesINFO.pl
Będzie luzowanie obostrzeń? Premier stawia warunek

Fot. Piotr Molecki/East News

Luzowanie obostrzeń jeszcze w tym tygodniu. Ale jest jeden warunek premiera

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Od tego tygodnia sklepy w galeriach handlowych ponownie zostały otwarte, funkcjonują też muzea i galerie sztuki, nie ma za to tzw. godzin dla seniorów. Czy będzie kolejne luzowanie obostrzeń w tym tygodniu? Konkrety mają zostać podane już niebawem i jak z

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od wczoraj sklepy w galeriach handlowych znów są otwarte

  • Kiedy kolejne luzowanie obostrzeń

  • Od czego decyzję w tej sprawie uzależnia premier

Obostrzenia zostaną złagodzone?

Od wczoraj mamy po raz pierwszy od miesiąca otwarte sklepy w galeriach handlowych, otwarto również muzea i galerie sztuki, a po ponad trzech miesiącach zniknęły budzące kontrowersje tzw. godziny dla seniorów.

To efekt ogłoszonego w zeszłym tygodniu przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego łagodzenia obostrzeń. Nie licząc decyzji sprzed dwóch tygodni o powrocie dzieci klas I-III do nauczania stacjonarnego, to pierwsze od kilku miesięcy luzowanie restrykcji przywróconych jesienią zeszłego roku w związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem.

Kiedy można spodziewać się kolejnych tego typu decyzji? Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu, co zapowiedział wczoraj w Zabrzu premier Mateusz Morawiecki. Przypomnijmy, że funkcjonujące obecnie restrykcje w związku z którymi znacząco ograniczono działalność m.in. lokali gastronomicznych, branży fitness czy hoteli mają obowiązywać do 14 lutego.

Czy będziemy mieli dalsze poluzowanie obostrzeń? Szef rządu uzależnia to od jednego czynnika.

- Obserwujemy spadek liczby zajętych łóżek, respiratorów, to jest dobry sygnał. Oby ten trend był kontynuowany, to już w tym tygodniu będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywać w najbliższym czasie, tak aby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę na mam nadzieję nadchodzący, lepszy czas - powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Szef rządu ogłosił również, że w najbliższych tygodniach wdrożone zostaną kolejne duże programy wsparcia bezpośredniego, "żeby ochronić polskie miejsca pracy i żeby jak najwięcej przedsiębiorstw mogło przetrwać". Morawiecki, jak podaje PAP, poinformował również o wydłużeniu okresu udzielania pożyczek bezzwrotnych dla mikrofirm.

- Postanowiłem przedłużyć okres bezzwrotnych dotacji 5000 zł dla każdej mikrofirmy, która jest dotknięta spadkiem przychodów. To kolejne 2,5 mld zł z budżetu państwa na ratowanie przedsiębiorców – powiedział szef rządu.

Rok z pandemią

4 marca minie rok od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Od tamtego czasu zakażonych zostało w naszym kraju ponad 1,5 mln Polaków, zaś 37 222 osoby zmarły.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2503 nowych przypadkach zachorowań na koronawirusa i śmierci 42 osób. Stosunkowo niewielka liczba zakażeń wynika z faktu, że w weekend przeprowadza się mniejszą liczbę testów.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >