Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.09.2022 09:22

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi
Domena publiczna

Strona internetowa Senatu zostanie zastąpiona nową, podaje “Rzeczpospolita”. Jej koszt to prawie milion złotych. 

Nowa strona internetowa Senatu

Stworzenie prostej strony internetowej to koszt kilku tysięcy złotych, a sklepu internetowego — do kilkunastu tysięcy. Inne wymagania mają strony instytucji publicznych, przykładowo cena nowej strony prezydenta, zamówiona w 2017 roku, wyniosła 207,6 tys. zł, pisze Rzeczpospolita. 

Tymczasem, jak podaje dziennik, koszt nowej odsłony Senatu wyniesie 975,6 tys. zł. Kwota ta widnieje na planie zamówień publicznych Kancelarii Senatu. W opisie projektu można przeczytać: "zaprojektowanie, wykonanie, uruchomienie, migracja i wdrożenie nowej strony internetowej Senatu i intranetu Kancelarii Senatu".

W rozmowie z “Rz” Centrum Informacyjne Senatu wyjaśnia, że taki koszt to wartość szacunkowa. Dodaje, że obecna witryna działa w oparciu o system w pewien sposób archaiczny — ten sam, na którym została utworzona w 2011 roku. 

Astronomiczna kwota

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS zwraca uwagę, że w 2020 roku przeprowadzono lifting strony, m.in. zmieniono grafikę i ujednolicono układ poszczególnych stron. Koszt tej zmiany to 84,7 tys. zł. Z tego powodu Karczewski mówi, że milion złotych trudno uzasadnić.

"To astronomiczna kwota i trudno sobie wyobrazić, na co przeznaczone będą te pieniądze. Większość prac dostosowujących stronę Senatu do potrzeb odbiorców (co zostało zweryfikowane badaniami społecznymi) została przeprowadzona w poprzedniej kadencji, co spowodowało, że strona stała się bardziej czytelna i funkcjonalna. Stanowi ciągłość informacyjną z poprzednimi 30 latami prac Senatu i stała się spójna z nową stroną intranetową, co ułatwiło pracę senatorom i urzędnikom" – mówi były marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS.

Jak dodaje "Rz" przetarg na zaprojektowanie i uruchomienie nowej strony internetowej Senatu zaplanowano na czwarty kwartał. (PAP)

Tagi: Senat