BiznesINFO.pl
euro-1863441 1920

https://pixabay.com/pl/photos/euro-bill-banknoty-gospodarka-1863441/

NIP-UE konieczny jest w firmach prowadzących handel transgraniczny. Ale przyda się każdemu podmiotowi

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Przemysław Puch

Udostępnij:

Obowiązek posiadania europejskiego Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) mają prowadzący transakcje transgraniczne płatnicy podatku VAT. To obecnie konieczny już element właściwego rozliczenia takich transakcji z polskim fiskusem.

Handel międzynarodowy, import i eksport produktów oraz usług poza terytorium Polski stanowi od lat koło zamachowe krajowej gospodarki. Przedsiębiorcy prowadzący tego rodzaju działalność gospodarczą na terenie Polski, którzy mają zamiar przeprowadzić transakcje z podmiotem gospodarczym zarejestrowanym w innym kraju należącym do Unii Europejskiej, mają obowiązek posługiwać się numerem NIP UE, czyli Europejskim Numerem Identyfikacji Podatkowej.

Jest on konieczny, na przykład, w procesie właściwego rozliczania podatku od towarów i usług VAT z takiej transakcji. Wygląda on bardzo podobnie do krajowego numeru NIP, ale jest rozszerzony o przedrostek oznaczający kraj, z którego pochodzi posługująca się nim firma (w przypadku podmiotu polskiego - PL).

Nie tylko VAT-owcy

Obowiązek posługiwania się europejskim numerem NIP mają zarówno podmioty działające w branży handlu towarowego, kupna, jak również sprzedaży usług transgranicznych.

Operacji finansowych na obszarze Unii Europejskiej mogą dokonywać czynni płatnicy podatku VAT, ale również przedsiębiorcy zwolnieni z tego podatku. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami bezwzględny obowiązek rejestracji do VAT-UE dotyczy czynnych podatników VAT przed zawarciem przez nich transakcji dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy, świadczenia usług, w stosunku do których rozliczenie
VAT spoczywa na nabywcy.

Dotyczy również nabycia usług, podczas wykonywania których polski podatnik jest zobligowany do rozliczenia VAT tytułem zawartej transakcji.

VAT-EU zwolnionych

Przedsiębiorcy korzystający z przedmiotowego lub podmiotowego zwolnienia z VAT także jednak powinni zarejestrować się do VAT-UE, ale wyłącznie w określonej sytuacji, gdy w ramach prowadzonej przez nich transakcji zachodzi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły: jeśli wartość takiego nabycia nie przekracza 50 tys. zł. w trakcie roku, nie ma obowiązku rejestracji do VAT-UE. 

Aby zarejestrować się do VAT-UE trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek o nadanie numeru NIP UE na formularzu VAT-R z wypełnioną częścią C.3. (dotyczącą transakcji wewnątrzwspólnotowych). Można to zrobić osobiście, wysłać pocztą tradycyjną albo elektroniczną (konieczny do tego jest jednak podpis kwalifikowany).  

Istotne podsumowanie

Samo posiadanie jednak numeru NIP-UE nie wystarczy. Każdy przedsiębiorca posługujący się takim numerem i dokonujący transakcji przy jego użyciu każdego miesiąca musi sporządzić deklarację, swego rodzaju podsumowanie wewnątrzwspólnotowych operacji. Dokument taki powinien złożyć w Urzędzie Skarbowym, w którym rozlicza się z fiskusem.

Informacje zawarte w tej deklaracji nie są wiążące, co oznacza, że pełnią rolę swego rodzaju sprawozdania, które pozwala na uporządkowanie kwestii finansowych i operacyjnych, do których dochodzi w trakcie kontaktów gospodarczych pomiędzy podmiotami z różnych krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Podobne artykuły

Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >
Audi przejęcie akcji

Handel

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

Czytaj więcej >
Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >