BiznesINFO.pl
Niemcy o postawie rządu PiS w czasie pandemii

Pikist, Pixabay/sarconi

Niemieckie media o polskim rządzie: zmarnowali miesiące na zajmowanie się sobą

21 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Niemcy nie szczędzą słów krytyki względem epidemicznych działań podejmowanych przez polski rząd. Tamtejsze media zarzucają partii PiS, że zamiast przygotować kraj na drugą falę koronawirusa "zajmowała się sobą".

Niemcy krytycznie wobec działań rządu PiS

Niemcy uważnie przyglądają się temu, co dzieje się za ich wschodnią granicą i wyciągają niekorzystne wnioski dla partii rządzącej w Polsce. W ostatnich dniach głos w sprawie sytuacji epidemicznej nad Wisłą postanowiły zabrać niemieckie media takie jak Frankfurter Allgemeine Zeitung czy Deutsche Welle. Ich niekorzystną retorykę konsekwentnie odpiera partia PiS.

A zarzuty Niemiec względem polskiego rządu są poważne. Reinhard Veser przypomniał na łamach „FAZ” o koalicyjnych sporach o ministerialne stanowiska i zarzucił partii PiS, że „w sierpniu i wrześniu [] zajmowała się sobą”. Publicyści z Niemiec zgadzają się z polską opozycją i izbami lekarskimi, że okres wakacji powinien zostać wykorzystany na przygotowanie kraju na zbliżające się jesienne uderzenie koronawirusa.

Niemcy o nowej ustawie covidowej i słowach Jacka Sasina

W niemieckiej prasie pojawiły się także wątki dotyczącej najnowszego planu walki z pandemią, który proponuje PiS. Niemcy odnotowali, że Zjednoczona Koalicja zaapelowała do pozostałych ugrupowań o współpracę nad projektem ustawy covidowej, ale wskazują na niewłaściwe postępowanie rządu.

Projekt ustawy trafił do posłów w poniedziałek o godzinie 18, a obrady nad jej ostatecznym kształtem miały rozpocząć się we wtorek o 9 rano. Opozycji udało się odroczyć posiedzenie do środy, co zostało uznane przez PiS za „obstrukcję” i „stracony dzień w walce o życie Polaków”. W ocenie „FAZ” strategia późnego informowania parlamentarzystów to „procedura, którą PiS stosuje regularnie”.

Uwadze Niemiec nie umknęły także słowa wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który skrytykował nastawienie polskiej służby zdrowia. Zdaniem polityka rząd wdrożył odpowiednie działania niezbędne do walki z pandemią, a problemem jest co najwyżej zaangażowanie personelu medycznego. „Tego rodzaju ataki to typowa reakcja PiS na krytykę, a ta jest aktualnie bardzo silna”, czytamy w „FAZ”.

Niezadowolenie Polaków z działań podejmowanych przez rząd jest widoczne także w najnowszym sondażu autorstwa Rzeczpospolitej. Na pytanie, czy rząd dobrze przygotował Polskę i Polaków na drugą falę epidemii koronawiursa, blisko 60 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „nie”. Działania rządu negatywnie ocenia 3 na 4 Polaków do 24 roku życia, 64 proc. obywateli z wykształceniem wyższym oraz 70 proc. badanych z zarobkami między 3 tys. a 5 tys. zł w skali miesiąca.

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?2. Jurek Owsiak zakażony, najgorszy scenariusz się spełnia. Jaki jest jego stan zdrowia?3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości 

Niemcy pokładają nadzieje w nowej rządowej strategii

Niemcy podkreślają, że mimo odpierania krytyki polski rząd liczy się z możliwością braku miejsc w szpitalach. Dziennik Zachodni podaje, że dlatego też na wzór innych państw podjęto decyzję o przebudowaniu Stadionu Narodowego w Warszawie na szpital polowy.

Według oficjalnego planu w konferencyjnej części stadionu znajdzie się 500 łóżek oraz dodatkowe 50 dla osób wymagających intensywnej terapii.

Niemcy również mierzą się z drugą falą pandemii. Dane WHO wskazują, że zdecydowany wzrost w liczbie zakażeń nastąpił w tym kraju w okolicach 10 października.

Rekord w liczbie zakażeń padł 17 października, kiedy to odnotowano 7830 nowych infekcji (w Polsce nowy rekord to 1040 przypadków). Łącznie liczba zakażonych w Niemczech wzrosła do 373 167 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 9836 osób.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >