Niemcy o postawie rządu PiS w czasie pandemii
Pikist, Pixabay/sarconi
Autor Maria Glinka - 21 Października 2020

Niemieckie media o polskim rządzie: zmarnowali miesiące na zajmowanie się sobą

Niemcy nie szczędzą słów krytyki względem epidemicznych działań podejmowanych przez polski rząd. Tamtejsze media zarzucają partii PiS, że zamiast przygotować kraj na drugą falę koronawirusa „zajmowała się sobą”.

Niemcy krytycznie wobec działań rządu PiS

Niemcy uważnie przyglądają się temu, co dzieje się za ich wschodnią granicą i wyciągają niekorzystne wnioski dla partii rządzącej w Polsce. W ostatnich dniach głos w sprawie sytuacji epidemicznej nad Wisłą postanowiły zabrać niemieckie media takie jak Frankfurter Allgemeine Zeitung czy Deutsche Welle. Ich niekorzystną retorykę konsekwentnie odpiera partia PiS.

Szykują surowe mandaty na wszystkich świętych. Z cmentarza możesz wrócić z ogromną karą, wiemy za coSzykują surowe mandaty na wszystkich świętych. Z cmentarza możesz wrócić z ogromną karą, wiemy za coCzytaj dalej

A zarzuty Niemiec względem polskiego rządu są poważne. Reinhard Veser przypomniał na łamach „FAZ” o koalicyjnych sporach o ministerialne stanowiska i zarzucił partii PiS, że „w sierpniu i wrześniu […] zajmowała się sobą”. Publicyści z Niemiec zgadzają się z polską opozycją i izbami lekarskimi, że okres wakacji powinien zostać wykorzystany na przygotowanie kraju na zbliżające się jesienne uderzenie koronawirusa.

Niemcy o nowej ustawie covidowej i słowach Jacka Sasina

W niemieckiej prasie pojawiły się także wątki dotyczącej najnowszego planu walki z pandemią, który proponuje PiS. Niemcy odnotowali, że Zjednoczona Koalicja zaapelowała do pozostałych ugrupowań o współpracę nad projektem ustawy covidowej, ale wskazują na niewłaściwe postępowanie rządu.

Pójdziesz do lasu na grzyby, możesz wrócić z grzywną 500 zł. Na grzybiarzy czekają niemałe karyPójdziesz do lasu na grzyby, możesz wrócić z grzywną 500 zł. Na grzybiarzy czekają niemałe karyCzytaj dalej

Projekt ustawy trafił do posłów w poniedziałek o godzinie 18, a obrady nad jej ostatecznym kształtem miały rozpocząć się we wtorek o 9 rano. Opozycji udało się odroczyć posiedzenie do środy, co zostało uznane przez PiS za „obstrukcję” i „stracony dzień w walce o życie Polaków”. W ocenie „FAZ” strategia późnego informowania parlamentarzystów to „procedura, którą PiS stosuje regularnie”.

Uwadze Niemiec nie umknęły także słowa wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który skrytykował nastawienie polskiej służby zdrowia. Zdaniem polityka rząd wdrożył odpowiednie działania niezbędne do walki z pandemią, a problemem jest co najwyżej zaangażowanie personelu medycznego. „Tego rodzaju ataki to typowa reakcja PiS na krytykę, a ta jest aktualnie bardzo silna”, czytamy w „FAZ”.

Niezadowolenie Polaków z działań podejmowanych przez rząd jest widoczne także w najnowszym sondażu autorstwa Rzeczpospolitej. Na pytanie, czy rząd dobrze przygotował Polskę i Polaków na drugą falę epidemii koronawiursa, blisko 60 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „nie”. Działania rządu negatywnie ocenia 3 na 4 Polaków do 24 roku życia, 64 proc. obywateli z wykształceniem wyższym oraz 70 proc. badanych z zarobkami między 3 tys. a 5 tys. zł w skali miesiąca.

100 do 300 zł i nie trzeba nosić maseczki. Sąd jednak nie będzie pobłażliwy, grozi nawet więzienie100 do 300 zł i nie trzeba nosić maseczki. Sąd jednak nie będzie pobłażliwy, grozi nawet więzienieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. Jurek Owsiak zakażony, najgorszy scenariusz się spełnia. Jaki jest jego stan zdrowia?
3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości

Niemcy pokładają nadzieje w nowej rządowej strategii

Niemcy podkreślają, że mimo odpierania krytyki polski rząd liczy się z możliwością braku miejsc w szpitalach. Dziennik Zachodni podaje, że dlatego też na wzór innych państw podjęto decyzję o przebudowaniu Stadionu Narodowego w Warszawie na szpital polowy.

Według oficjalnego planu w konferencyjnej części stadionu znajdzie się 500 łóżek oraz dodatkowe 50 dla osób wymagających intensywnej terapii.

Deszcz pieniędzy dla Polaków, dadzą nawet 37 tys. zł. Rusza nabór, procedura składania wniosków jest banalnaDeszcz pieniędzy dla Polaków, dadzą nawet 37 tys. zł. Rusza nabór, procedura składania wniosków jest banalnaCzytaj dalej

Niemcy również mierzą się z drugą falą pandemii. Dane WHO wskazują, że zdecydowany wzrost w liczbie zakażeń nastąpił w tym kraju w okolicach 10 października.

Rekord w liczbie zakażeń padł 17 października, kiedy to odnotowano 7830 nowych infekcji (w Polsce nowy rekord to 1040 przypadków). Łącznie liczba zakażonych w Niemczech wzrosła do 373 167 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 9836 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w miejskich autobusach. Ludzie za nic mają obostrzenia, przepychają się w komunikacji
  2. Wielka gwiazda "Tańca z gwiazdami" zarażona koronawirusem. Możemy zapomnieć o występie w najbliższym czasie
  3. Co z wyjazdem poza granice Polski? Najnowsze wytyczne MSZ
  4. Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunę
  5. Nadchodzi koniec uwielbianej sieciówki w Polsce. Jeszcze za nią zatęsknimy
  6. Justyna Żyła pokazała roznegliżowane zdjęcie. Po chwili je usunęła, ale w internecie nic nie ginie (FOTO)
  7. Nie idź do piekarni, niech piekarnia pojawi się w twoim domu. Nieziemski, cudownie prosty chleb na śniadanie zrobisz błyskawicznie
Będziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiBędziesz miał pieniądze, a z nich nie skorzystasz. Czekają Cię spore problemy z nowymi monetamiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News