Niedziela handlowa - LIDL
wikimedia.org/Aljona83
Autor Przemysław Terlecki - 19 Października 2020

RMF: Rząd przywróci niedziele handlowe, ale nie do końca. Czy nowe rozwiązanie wystarczy?

Niedziela handlowa to coraz rzadszy gość w kalendarzu. Od kiedy w marcu 2018 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził po raz pierwszy to rozwiązanie, w ponad 2 lata po tym wydarzeniu sytuacja na rynku jest znacznie bardziej zaostrzona. W ciągu całego roku 2020 udostępniono jedynie 7 niedziel handlowych. Jak podało jednak radio RMF, rząd rozważa przywrócenie handlu w niedziele.

Niedziela handlowa to jedna z najbardziej chodliwych fraz wyszukiwanych przez polskich internautów co weekend. Fakt, że wciąż tak mocno interesujemy się tematem dowodzi tylko, że wciąż w społeczeństwie jest nadzieja na przywrócenie stanu sprzed zakazu handlu. Pojawił się właśnie promyk, który tę nadzieję wzmocnił.

Radio RMF FM podało bowiem, że rząd poważnie zastanawia się nad przywróceniem niedziel handlowych. Byłoby to spełnieniem oczekiwań ogromnej części branży, ale także i odpowiedzią na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem - im więcej czasu na zakupy, tym mniejszy ścisk w sklepach, a więc mniejsze ryzyko zakażenia.

Niedziela handlowa nie po myśli handlowców

Jednak zawieść się mogą ci, którzy liczą na przywrócenie niedzieli handlowej w takiej postaci, jak miało to jeszcze miejsce na początku 2018 roku. Choć bowiem od kilkunastu dni w mediach przewijają się doniesienia o coraz bardziej przychylnie patrzącej na sprawę Zjednoczonej Prawicy, to rząd ma własny, dość zaskakujący - wielu z pewnością negatywnie - sposób na powrót handlu w niedziele.

Jak podaje RMF FM, rząd ma "bardzo poważnie" rozważać przywrócenie handlu w niedziele, ale tylko w te wybrane. A wybrane są dwie - 29 listopada i 6 grudnia. Gdyby pomysł przeszedł, zamiast 7 niedziel handlowych i 45 niehandlowych w 2020 roku, mielibyśmy w sumie 9 handlowych i 43 niehandlowe. Tylko tyle, choć dla Alfreda Bujary z Solidarności, który jest pomysłodawcą zakazu, to z pewnością "aż tyle".

Bardzo ograniczone niedziele handlowe

Taka zmiana w niedzielach handlowych zostałaby oczywiście podjęta z odpowiednim wyprzedzeniem wspomnianych wyżej terminów. Oznacza to także, iż w zasadzie przez 4 kolejne niedziele mielibyśmy nieprzerwanie "handlową passę". 29 listopada, 6 grudnia, 13 grudnia i 20 grudnia byłyby handlowe.

Możliwe, że byłaby to ostatnia okazja, by poczuć się choć trochę jak przed wprowadzeniem zakazu handlu. Od stycznia 2021 roku bowiem wszystkie niedziele - poza kilkoma wyjątkami - będą niedzielami niehandlowymi.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News