Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Niedziela handlowa nie wypada zbyt często. Dziś zakupy zrobisz, ale nie wszędzie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 06.09.2020 02:00

Niedziela handlowa nie wypada zbyt często. Dziś zakupy zrobisz, ale nie wszędzie

Następna niedziela handlowa dopiero za trzy miesiące
Flickr/Marco Verch

Kiedy najbliższa niedziela handlowa?

Niedziela handlowa w tym roku przypada tylko siedem razy. Po raz ostatni możliwość zrobienia zakupów ostatniego dnia tygodnia mieliśmy 30 sierpnia, czyli tydzień temu. Po raz kolejny taka opcja przypadnie dopiero 13 grudnia (z uwagi na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia sklepy będą czynne również tydzień później - 20 grudnia). To efekt decyzji o ograniczeniu handlu w niedzielę, którą sejmowa większość uchwaliła w 2018 roku (pomysłodawcą projektu była “Solidarność”). Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w ubiegłym roku już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od tego roku zakaz handlu obowiązuje w niemal wszystkie niedziele, tylko z nielicznymi wyjątkami. 

To że dziś nie przypada niedziela handlowa nie oznacza, że nie będziemy mieli możliwości zrobienia zakupów. Część sklepów będzie bowiem otwarta, gdyż jak przypomina Money.pl ustawa ograniczająca handel w ostatnim dniu tygodnia przewiduje kilka wyjątków, w związku z tym zakazem handlu nie są objęte: placówki pocztowe, stacje paliw, sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Żabka czy Carrefour Express), kwiaciarnie, apteki, lokale gastronomiczne, markety na dworcach PKP, miejsca rozrywki, czy sklepy osiedlowe (pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel). Portal przypomina jednak, że z uwagi na pandemię zamknięte są obecnie miejsca rozrywki oraz lokale gastronomiczne, które oferują posiłek jedynie na miejscu). 

Placówki, które zignorują zakaz handlu muszą liczyć się z karami, a konkretnie z mandatem, którego wysokość może wynieść od 1 do nawet 5 tys. zł. Jeśli zaś sprawa trafi do sądu, wówczas kara grzywny może sięgać nawet 100 tys. zł. 

<