NBP wysoka inflacja
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 18 Listopada 2020

Kryzys coraz głębszy, inflacja galopuje, a NBP dodrukowuje pieniądze. Przygotujmy się na potężny skok cen

NBP znacznie zwiększyło ilość banknotów dostępnych na rynku. To odpowiedź na pogłębiający się kryzys i potrzeby utrzymania gospodarki przy życiu. Efekty takiej polityko możemy odczuwać przez kolejne lata.

NBP dodrukowuje pieniądze

NBP w zastraszającym tempie dodrukowuje nowe banknoty. Jak podaje RMF FM, każdego dnia trafia do obrotu ponad półtora miliona nowych banknotów, głównie o wysokich nominałach. W ten sposób próbuje się podtrzymać gospodarkę przy życiu, z tym że w dłuższej perspektywie grozi to wysoką inflacją.

Jak wiadomo z ekonomii i z przykładów historycznych, dodruk pieniędzy kończy się zwykle utratą wartości pieniądza, co skutkuje wysokimi cenami w sklepach. Być może to krótkotrwała metoda ratowania gospodarki, ale może się odbić to jeszcze większym kryzysem.

Rząd kusi Polaków 50 proc. obniżką podatku PIT. Liczy na tysiące chętnychRząd kusi Polaków 50 proc. obniżką podatku PIT. Liczy na tysiące chętnychCzytaj dalej

Rząd przeznaczy pieniądze z NBP na pomoc dla firm, w celu ochrony miejsc pracy. Problem w tym, że pieniądze z czasem będą traciły na wartości. Jeśli pensje Polaków nie pójdą w górę, w najbliższym czasie wielu osobom spadnie standard życia, bo za tę samą kwotę nie będą w stanie zrobić tylu zakupów co przedtem.

Wszystko też zależy od tego, jak długo potrwa kryzys. Im dłużej będzie trwać lockdown, tym dłużej firmy nie będą w stanie utrzymywać miejsc pracy na własny koszt. To będzie skutkować jeszcze większymi dodrukami w NBP, więc i jeszcze większej ilości "pustego pieniądza" w obiegu, co spowoduje jeszcze wyższą inflację.

RMF FM podaje, że w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku na rynek wprowadzono 240 milionów nowych banknotów o nominale 100 zł i 160 mln dwustuzłotówek. Niższe nominały są drukowane w dużo wolniejszym tempie, banknoty po 10 i 50 zł wydrukowano tylko nieco więcej niż zwykle, a 20 zł nawet mniej.

Polska blokuje unijny budżet. We wspólnocie wrze, Holandia mówi o Polska blokuje unijny budżet. We wspólnocie wrze, Holandia mówi o "opcji atomowej"Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
2. W kolejkach do Biedronki ustawią się tłumy. Rozdają produkty za darmo, znamy warunki
3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Wysoka inflacja w Polsce i bez dodruku

Jak zauważa Wprost jest szansa, że ceny nie będą rosnąć w znacznym tempie, wszystko zależy od obiegu pieniędzy na rynku. Jeśli mimo dodruku obieg gotówki będzie dosyć wolny, oznacza to, że i ceny nie będą zbyt dynamicznie wzrastać.

Trzeba jednak zauważyć, że w Polsce już teraz jest problem z inflacją. Według badań Eurostatu, w październiku 2020 roku w Polsce wskaźnik inflacji wyniósł 3,8 proc., co jest najwyższym wynikiem w Europie. Drugie miejsce zajęły Węgry ze wskaźnikiem na poziomie 3 proc.

Szykują specjalne przywileje emerytalne. Lepiej sprawdzić, czy jest się w wyróżnionej grupie około 9 tysięcy osóbSzykują specjalne przywileje emerytalne. Lepiej sprawdzić, czy jest się w wyróżnionej grupie około 9 tysięcy osóbCzytaj dalej

To jednak nie koniec kłopotów, bo jak zauważył dr. nauk ekonomicznych Sławomir Dudek, inflacja bazowa w październiku (wyłączająca ceny żywności, energii, alkoholu i wyrobów tytoniowych) wzrosła aż o 5,1 proc. co jest pięciokrotnym wzrostem względem średniej unijnej.

Według wskaźnika HICP (zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych) używanego w kryterium inflacyjnym z Traktatu z Maastricht w Polsce wyniosła 4,2 proc. w październiku względem 4,3 proc. ze września. Spełniły się przewidywania ekonomistów.

- Struktura wzrostu inflacji bazowej, w tym utrzymujący się wysoki wzrost cen usług, wskazuje, że w kolejnych kwartałach inflacja CPI pozostanie relatywnie wysoka i po przejściowym spadku w pierwszym kwartale 2021 r. do ok. 2,5 proc. rdr, średnio w 2021 r. łączny indeks CPI zwiększy się o 2,8 proc. rdr - pisali z kolei ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Kultowy i uwielbiany produkt może niebawem zniknąć z półek. 70 lat działalności pogrążone przez lockdownKultowy i uwielbiany produkt może niebawem zniknąć z półek. 70 lat działalności pogrążone przez lockdownCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Matka z dzieckiem wpadli pod koła. Na miejscu pojawiły się cztery radiowozy, policja wyjaśnia sprawę
  2. Na zdjęciu ukrywa się dziecko. Potrafisz je odnaleźć? Przypominamy o odblaskach
  3. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego
  4. Podjęto istotną decyzję. Rusza masowa pomoc, wypłaty po 2 tys. złotych
  5. Politycy mogą liczyć na sowity wzrost pensji. W trudnych czasach nie zostaną na lodzie
  6. Gdy dowiedzieliśmy się, kto jest rodziną Jana Tomaszewskiego, złapaliśmy się za głowy. To wielka gwiazda telewizji
  7. Witaminowa "petarda" na odporność. Imbir w syropie z cytryną i miodem, najlepszy przepis
Wybierzesz się do apteki i pocałujesz klamkę. Przez przepisy do niektórych już nie wejdzieszWybierzesz się do apteki i pocałujesz klamkę. Przez przepisy do niektórych już nie wejdzieszCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News