NBP przekaże miliardy na poczet budżetu państwa. Dzięki temu jest szansa na uniknięcie deficytu
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Stycznia 2020

Jedna "sprytna" zmiana i to NBP będzie łatał dziury w budżecie. Miliardy złotych przygotowane

NBP może przekazać do budżetu państwa ogromne środki dzięki zmianie zasad tworzenia rezerw. Do tej pory NBP musiał przekazać całość zysku z całego roku do rezerw.

NBP przekaże miliardy

W listopadzie zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej zmieniła zasady tworzenia rezerw. W efekcie NBP może przekazać swój zysk do budżetu państwa. Do tej pory wszystkie wpływy były przeznaczane na rezerwę. Po złagodzeniu przepisów NBP przekazuje tylko połowę nadwyżki zrealizowanych zysków nad zrealizowanymi i niezrealizowanymi kosztami różnic kursowych - podaje money.pl. Rada Polityki Pieniężnej zlikwidowała też przepis o docelowej wysokości rezerwy. W rozmowie z PAP eksperci oszacowali, ile NBP może przeznaczyć na dofinansowanie budżetu państwa.

- W ustawie budżetowej na 2020 rok założono wpłatę z zysku w kwocie 7,1 mld złotych - powiedziała w rozmowie z PAP Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP. Ekspertka uważa, że ustawa budżetowa jest opracowywana ostrożnie, a wynik NBP może być zgodny z założeniami rządu.

Z tymi szacunkami nie zgadza się Marcin Luziński, ekonomista banku Santander i w rozmowie z PAP zwraca uwagę, że dane dotyczące zysku NBP będą dostępne najwcześniej za kilka miesięcy.

- Pewną wskazówką co do zysku NBP w danym roku jest porównanie kursu złotego na koniec grudnia z kursem z końca poprzedniego roku. W praktyce jednak NBP przez cały rok może kupować i sprzedawać instrumenty finansowe, zatem sama wartość kursu na koniec roku nie umożliwia dokładnego przewidzenia wartości zysku NBP - tłumaczy cytowany przez money.pl Marcin Luziński.

Dofinansowanie od NBP jest kluczowe dla tegorocznego budżetu państwa. Premier Mateusz Morawiecki obiecał, że po raz pierwszy budżet będzie zrównoważony. Oznacza to, że wpływy i wydatki państwa będą się równoważyć i nie będzie deficytu. Ale żeby tak się stało, NBP będzie musiał przekazać zysk na poczet budżetu państwa.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News