NBP przekaże miliardy na poczet budżetu państwa. Dzięki temu jest szansa na uniknięcie deficytu
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Stycznia 2020

Jedna "sprytna" zmiana i to NBP będzie łatał dziury w budżecie. Miliardy złotych przygotowane

NBP może przekazać do budżetu państwa ogromne środki dzięki zmianie zasad tworzenia rezerw. Do tej pory NBP musiał przekazać całość zysku z całego roku do rezerw.

NBP przekaże miliardy

W listopadzie zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej zmieniła zasady tworzenia rezerw. W efekcie NBP może przekazać swój zysk do budżetu państwa. Do tej pory wszystkie wpływy były przeznaczane na rezerwę. Po złagodzeniu przepisów NBP przekazuje tylko połowę nadwyżki zrealizowanych zysków nad zrealizowanymi i niezrealizowanymi kosztami różnic kursowych - podaje money.pl. Rada Polityki Pieniężnej zlikwidowała też przepis o docelowej wysokości rezerwy. W rozmowie z PAP eksperci oszacowali, ile NBP może przeznaczyć na dofinansowanie budżetu państwa.

- W ustawie budżetowej na 2020 rok założono wpłatę z zysku w kwocie 7,1 mld złotych - powiedziała w rozmowie z PAP Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP. Ekspertka uważa, że ustawa budżetowa jest opracowywana ostrożnie, a wynik NBP może być zgodny z założeniami rządu.

Z tymi szacunkami nie zgadza się Marcin Luziński, ekonomista banku Santander i w rozmowie z PAP zwraca uwagę, że dane dotyczące zysku NBP będą dostępne najwcześniej za kilka miesięcy.

Nord Stream 2 priorytetem dla Rosji i Niemiec. Angela Merkel z wizytą w MoskwieNord Stream 2 priorytetem dla Rosji i Niemiec. Angela Merkel z wizytą w MoskwieCzytaj dalej

- Pewną wskazówką co do zysku NBP w danym roku jest porównanie kursu złotego na koniec grudnia z kursem z końca poprzedniego roku. W praktyce jednak NBP przez cały rok może kupować i sprzedawać instrumenty finansowe, zatem sama wartość kursu na koniec roku nie umożliwia dokładnego przewidzenia wartości zysku NBP - tłumaczy cytowany przez money.pl Marcin Luziński.

Dofinansowanie od NBP jest kluczowe dla tegorocznego budżetu państwa. Premier Mateusz Morawiecki obiecał, że po raz pierwszy budżet będzie zrównoważony. Oznacza to, że wpływy i wydatki państwa będą się równoważyć i nie będzie deficytu. Ale żeby tak się stało, NBP będzie musiał przekazać zysk na poczet budżetu państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News